بازنشستگان بخوانند/ علت تاخیر دولت در افزایش حقوق بازنشستگان

ایلنا نوشت: سازمان تامین اجتماعی حتی یک روز در پرداخت حقوق‌ها حق تعلل ندارد و متعهد به پرداخت از اول فروردین است.

باتوجه به زمزمه‌های این روزها برای اجرای افزایش حقوق مستمری بازنشستگان مطابق قانون، یکی از مباحثی که در این مورد مطرح است، بحث تعلل و تاخیری است که دولت و مجموعه‌های ذی‌ربط به خرج دادند. این پرسش که چرا قوه مجریه با وجود رضایت بدنه مدیران هیئت دولت و توجیه بودن درباره قانونی بودن این افزایش تعلل می‌کنند، سوالی است که امروزه توسط کارشناسان مطرح می‌شود.

در این زمینه علیرضا حیدری (نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با تاکید بر اینکه «باید از خود دولت پرسید که چرا تا امروز در بحث تصویب افزایش حقوق قانونی بازنشستگان تعلل کرده است» گفت: مصوبه هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی در تایید افزایش حقوق بازنشستگان کلیه سطوح هفتم اردیبهشت ماه تایید شد و همزمان برای بازنشستگان سایر صندوق‌ها نیز همین پیشنهاد مطرح و اجرا شد، اما درباره سازمان تامین اجتماعی و بیمه‌شدگان آن تایید این مصوبه موقتا از دستور کار خارج شده و در کمیسیون‌های دولت مورد بحث قرار گرفت. تلاش‌های زیادی در روزهای اخیر انجام شد تا این مصوبه منطبق بر تصمیمات شورای عالی کار بالاخره به تایید دولت برسد.

وی با اشاره به اینکه مصوبه هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی در راستا و پیروی مصوبه شورای عالی کار مطابق ماده ۴۱ قانون کار در اسفندماه سال گذشته است، ادامه داد: ماده ۱۱۱قانون تامین اجتماعی مستقیما متاثر از تصمیم شورای عالی کار است و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی نیز معمولا هرساله براساس میزان افزایش دستمزد مصوب شورای عالی کار صورت می‌گیرد. به‌همین دلیل تلاش‌هایی به‌صورت غیرعلنی صورت گرفت تا در اصل افزایش دستمزد و تصمیم شورای عالی کار تجدیدنظر شود تا از این طریق مستمری بازنشستگان نیز افزایش نیابد. در واقع تعلل این چند هفته نیز به این دلیل بود که برخی در تلاش بودند ریشه افزایش حقوق‌ها که مصوبه شورای عالی کار است را هدف قرار دهند که با ایستادگی نمایندگان کارگری این شورا این خواسته محقق نشد.

حیدری با تاکید بر این نکته که تصور آن گروه این بود که مصوبه شورای عالی کار می‌تواند به حقوق بازنشستگان و افزایش مستمری‌ها تسری نیابد، گفت: این تصور البته اشتباه بود زیرا به استناد ماده ۴۱ و ۴۹ قانون کار شورای عالی کار موظف است درباره کلیه سطوح حقوقی کارگاه‌ها تعیین تکلیف کند. به این معنا، وظیفه شورای عالی کار تنها احراز ماده ۴۱ و تصویب مزد نیست بلکه در این زمینه هم باید بخشنامه صادر می‌کرد که این اقدام انجام گرفت که شامل ماده ۴۹قانون کار نیز می‌شود.

این کارشناس تامین اجتماعی با بیان اینکه «در جریان فشاری که به نمایندگان کارگری شورای عالی کار برای پذیرش کاهش رقم افزایش حقوق آمد قرار داریم» اظهار کرد: ما نمی‌توانیم دوبار درباره یک قانون و مصوبه تصمیم‌گیری کنیم و صحبت در این مورد بلاموضوع است زیرا همانطور که دولت درباره بودجه سال ۱۴۰۰ در سال ۱۴۰۱ نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند، در این حوزه نیز نمی‌توان دیگر پس از تصمیم شورای عالی کار اظهار نظر کرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: ما معتقدیم تا زمانی که گروه‌های فعال اجتماعی تا زمانی که معترض به‌عدم اجرای قوانین بناشند، هرکس ممکن است هرکاری را انجام دهد، اما وقتی کسی آمد و گفت که قانون در تناقض با آن چیزی است که توسط دستگاه‌ها اجرا می‌شود، تازه روند اجرای قانون شروع می‌شود. به عبارتی فشار اجتماعی فعالان و مطالبه‌گری به‌نوعی ضمانت اجرایی غیر رسمی اجرای قانون محسوب می‌شود. برای مثال شما می‌بینید که چه تعداد دستورالعمل‌ها و روندها با حکم دیوان عدالت اداری در زمان‌های مختلف نقض می‌شود و خود دیوان عدالت اداری پشتوانه‌ای در کشور است تا قانون درست اجرا شود و هرکس می‌تواند در صورت مشاهده نقض قانون توسط دستگاه‌ها به این دیوان شکایت کرده و افراد با به اجرای قوانین مصوب مجبور سازد.

وی تصریح کرد: ما شاهد این بودیم که در سال‌های گذشته (دوره آقای احمدی نژاد) درباره بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری دو شکایت موازی با هم پیرامون‌عدم اجرای قانون به پیشگاه دیوان عدالت اداری ارائه شد که در مورد بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری فعالان رای مطلوب خود را به استناد ماده ۱۲۵ و ۱۵۰قانون خدمات کشوری گرفتند. در آن مواد تاکید شده بود که افزایش حقوق مستمری بازنشستگان باید مطابق با افزایش تورم باشد. امروز نیز هرکدام از بازنشستگان می‌توانند با طرح شکایت از عدم اجرای قانون توسط نهادها در زمینه افزایش حقوق حکم اجرایی بگیرند.

حیدری با تاکید بر اینکه قانون بر اظهارنظرها و استنباط‌های شخصی اولویت دارد، اظهار کرد: این مطرح می‌شود که دولت ممکن است به خاطر مسائل اقتصادی خودش در زمینه تصمیم‌گیری برای افزایش حقوق‌های بازنشستگان تعلل کرد، اما تکلیف سازمان تامین اجتماعی از اول فروردین مشخص است. سازمان تامین اجتماعی حتی یک روز در پرداخت حقوق‌ها حق تعلل ندارد و متعهد به پرداخت از اول فروردین است. در این مورد البته بحثی وجود دارد؛ حق بیمه‌هایی که از ابتدای سال ۱۴۰۱ قرار است به‌طور قطعی به حساب صندوق واریز شود، معمولا در خردادماه شروع می‌شود. علت این است که معمولا لیست‌های بیمه‌ای حق بیمه‌های جدید کارفرمایان با یک ماه تاخیر ارائه می‌شود. زیرا نصف ماه فروردین تعطیل است و تازه با ارائه لیست در اردیبهشت، در ابتدای خردادماه حق بیمه‌های کارفرمایان واریز می‌شود.

نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری اضافه کرد: اینکه سازمان تامین اجتماعی باید کلیه حقوق مستمری یک و نیم میلیون بازنشسته را یکجا واریز کند، در اینکه برای اجرای افزایش حقوق تعلل کرده بی‌تاثیر نیست. به ویژه باید این را در نظر گرفت که طبق ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی پس از مصوبه شورای عالی کار سازمان تامین اجتماعی می‌تواند مستقیما اقدام به افزایش حقوق مستمری بازنشستگان را اعمال کند، اما این محدودیت‌های مالی عملا باعث شد عملا دولت و سازمان هردو بدشان نیاید که در این زمینه تعلل کند، زیرا زمانی که شما با کسری منابع مواجه هستید، بطور طبیعی از ابزارهایی برای تامین مالی استفاده کنید که استفاده از آن ابزارها هزینه و زمان می‌برد. یکی از این هزینه‌ها بحث گرفتن وام بانکی و یکی دیگر فروش دارایی‌ها است که سازمان تامین اجتماعی یا دولت باید آن را برعهده بگیرد. وقتی شما در اقتصادی به سمت تورم ۳ رقمی حرکت می‌کنید، فروش دارایی‌ها و اموال اضافی دولت یا سازمان تامین اجتماعی مخاطرات بیشتری دارد.

وی در پایان تصریح کرد: باید بگوییم این تعلل‌ها توسط جامعه قابل پذیرش نیست، به ویژه اینکه تورم سال جاری باعث شده که در صورت وقوع افزایش ۵۷ و ۳۸درصدی حداقل بگیران و متوسط بگیران، باز هم حقوق مستمری امسال در قیاس با سبد حداقلی معیشت اصلا پوشش هزینه‌ها را نمی‌دهد. البته سبد حداقل معیشت و معیار خط فقر واقعی آن چیزی نیست که مرکز آمار محاسبه می‌کند و مقادیر بیش از این ارقام است، و جامعه آنچه که در مورد نرخ تورم و خط فقر حس می‌کند را باور می‌کند.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1634993

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 50
 • نظرات در صف انتشار: 95
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • هموطن IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  236 7
  دولت اول حقوق مستمری بگیران را تصویب کندسه ماه تاخیر بعدازادسازی قیمتهای سربجهنم گذاشته راازادکند
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   161 6
   مملکت دلسوز و کاردان می خواهد که سالهاست نداشته و ندارد
 • علی حق گو IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  166 7
  یک کارگر که حداقل حقوق مصوب را دریافت می کند، اگر امسال بازنشسته شود، چقدر حقوق بازنشستگی دریافت می کند. حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم باید همان مقدار باشد و نه کمتر.
 • ک م IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  209 6
  همیشه همینجور است.وقتی قراره چیزی بر ضرر مردم باشه فورا اجرا میشه.اما موقع پرداخت حق مردم، هزار مسئله رو مطرح میکنند تا چند ماه هم که شده از اون طفره بروند.
 • بهروز IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  162 1
  یعنی اینقدر بازنشسته ای که عمر و جوانی خودشو خرج این کشور کرده
 • رضایی IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  172 3
  مسئولین محترم تامین اجتماعی با عذرخواهی شکم گرسنه سیر نمی شود.
 • مرتضیی DE ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  71 0
  منتظر توافق هستندتاپولی گیرشون بیادیانه
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  88 3
  بس است
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  195 3
  مواد 41 و 49 قانون کار تنها در خصوص حداقل دستمزد ربط به بازنشستگان تأمین اجتماعی دارد و نه میزان افزایش حقوق و افزایش حقوق این بازنشستگان از مواد 96 و 111 قانون تأمین اجتماعی پیروی می کند. مطابق ماده 96 تأمین اجتماعی موظف است حقوق بازنشستگان را براساس هزینه های زندگی که امسال بالای 60% است افزایش دهد طوری که مطابق ماده 111 حقوق بازنشستگان حداقل بگیر نباید کمتر از حداقل حقوق کارگری شود. دولت بهتر است بیش از این وقت را تلف نکند و هر آنچه را که می خواهد تصویب کند و اگر این افزایش کمتر هزینه های زندگی و خلاف ماده 96 باشد قطعا"ً در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری باطل خواهد شد.
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  58 2
  من یکی باور نمیکنم
 • محسن IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  86 5
  گفتند دولت محرومان هستیم تا اینجای کار دولت محرومان که نبوده توان مالی آنها را هم به چالش کشیده مدتی است کلمه حمایت از مستضعف ، حمایت از محرومان، حمایت از تهی دستان ، حمایت از کارگران و ....
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   92 1
   تقصیر مردمه
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  59 0
  عجب
 • ناشناس IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  260 1
  چرا رک و پوست کنده نمیگید چه کسانی جلوی افزایش حقوق مستمری بگیران را گرفته ویا سنگ اندازی می کنند ؟؟؟!!!!اسم بیارید اگه راست میگید تا ما هم به دریافتی ها و املاک و هرچی دارند و ندارند ورود کنیم وآن وقت مشخص میشه چه کسانی رسوای عالم خواهد شدبا بازنشسته ها رک و روراست باشید
 • بازنشسته IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  77 3
  هر چند که تورم افسار گسیخته سر به فلک کشیده و واقعا بازنشستگان را در انتظاری سخت فرو برده اید ، اما مصرانه پیگیر مطالبات خود در خرداد ماه سالجاری هستیم و مابه التفاوت هم کامل میبایست پرداخت گردد ، همچنین ۲۵ درصد باقیمانده متناسب سازی سال ۱۴۰۰ نیز همراه با حکم سالجاری اعمال شود . سپاسگزاریم
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  19 20
  بیخیال
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  168 0
  وقتی من غیر حق و با یک قانون اختیار سازمان تامین اجتماعی به دولت واگذار شده و با ادعای قیمومیت دولت با زندگی و سرنوشت چند میلیون نفر بازنشسته بازی میشه وضع به همین منوال خواهد بود .تا وقتی که سازمان تامین اجتماعی که دولتی نیست و از بودجه عمومی استفاده نمیکند در اختیار ذینفعان یعنی بیمه شده نباشد و دولت هر طوری بخواهد با اعمال حاکمیت بدون توجه به شرایط بازنشسته گان مشکل حل نخواهد شد
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  55 2
  فقط ...
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  234 0
  سازمان تأمین اجتماعی حیاط خلوت دولت شده و چون حاکمیت دائم دستش تو کیسه سازمانی است که نه تنها بهش کمک نمیکنه بلکه ازش استفاده میکنه وضع بازنشستگان خوب نمیشه .دولت شرکت‌های زیان ده رو بابت بدهی انباشته سنواتی چند هزار میلیاردی به تامین اجتماعی تحمیل میکنه و شرکت‌های سوده شستا رو میفروشه .مدیرعامل براش مشخص می کنه .بدهی فوتبال رو میده. در حالتی که تامین اجتماعی دولتی نیست صاحبان واقعی آن گرفتار و دست بسته اند و دولت شده قیم و ولی و هر جور دوست داشته باشه با صاحبان آن رفتار میکنه . این سازمان باید توسط صاحبانش اداره بشه و دولت فقط نظارت کنه .
 • رضا IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  90 3
  اینها همه بخاطر این هست که دولت افزایش 10 درصدی برای خودش تصویب کرده و نمی‌خواد بازنشسته. بیمه از دولتی افزایش بیشتری داشته باشه و از اون طرف تعداد زیادی کارمند طبق قانون کار در ادارات کار میکنند و دولت هم نمی‌خواد به اونها بیشتر از 10 درصد بده و برای همین می‌خوان مصوبه شورای کار را به همون 10 درصد کاهش بدن ولی نمیتونن
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  75 2
  عملکرد مسئولین صغر
 • مجید شاد IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  177 0
  حقوق بازنشستگی فقط جلو گدایی را می‌گیرد نمی‌توانیم بریم گدایی کنیم اگر ی آشنایی مارو ببینه میگه این بازنشسته هست چرا داره گدایی میکنه نزارین کار به اینجا برسه با این تورم بالا بی رحمی نکنید اگر۱۰۰ درصد حقوق ببرین بالا بازم با این تورم نا چیزه
  • سید علی مشهد IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   8 2
   متاسفانه به لطف دولت‌های محترم همه گدا شدیم دیگه کسی چیزی ندا ه که بخواد به گدا ببخشه
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  77 1
  چرا حقوقهای کشوری هرسال سرموقع انجام میشه وقتی نوبت تامبن اجتماعی کع خودش مستعقلاست جون میکنند
 • ایرج IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  190 5
  درود، اصلا ما متوجه نمیشم صندوق تامین اجتماعی چه ربطی به دولت داره که باید با اجازه اون پرداخت و افزایش حقوق صورت بگیره،مگه دولت پول بیمه ماهارو داده ،تا اونجایی هم که ما میدونیم دولتها از زمان رفسنجانی از صندوق سازمان بدون اجازه و رضایت صاحبان اصلی آن برداشت کرده و بدهی را نپرداخته اند.
 • ایوب اقلیمی IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  44 0
  سخنی از بازنشسته منتشر نکنید باز نشسته مرده
  • IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
   3 0
   دور از جون
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  45 1
  واقعا که
 • سید محمد حسینی IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  37 2
  علت تاخیر درک نکردن وضعیت معیشت بازنشستگان هست
 • کوروش IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  97 1
  تامین اجتماعی در اصل نهادی غیر دولتی هستش اما هر دولتی بر سرکار میاد دست در جیب تامین اجتماعی میکند مگه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رو دولت میدهد که باید افزایش حقوق را تصویب کند
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  89 1
  خیلی جای تعجب داره قانونی که تصویب شده برای امضای هیات دولت انقدر طولش میدهند وبازنشستگان را درانتظار میگذارند هرکاری که میخوان انجام بدن زودتر همه راکلافه کردید
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  40 0
  باشه
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  59 0
  بیچاره مردم
 • اسیر IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  72 2
  ای وای بر اسیری در دام مانده باشد صیاد دنبال ناهار رفته باشد
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  8 0
  سلام قبلا هر سال جدید خورشیدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی زیاد می کردن ولی امسال هیچ خبری نیس نمی دونم چرا این بار با بازنشستگان لج کردن
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  6 1
  خیلی ممنونم ازتون که آنقدر منطقی هستید دولت و تامین اجتماعی رابطشون مثله زورگیری میمونه آخه به دولت چه مکه دولت هزینه ای هم میکنه؟جز دزدی از جیب بیمه شده و تامین اجتماعی؟
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  3 0
  فقط حرف
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  6 0
  خیلی مسخرس چطور ممکنه ی بازنشسته تامین اجتماعی نصف یک کارگر حقوق بگیره من خودم دو تومنی حقوق میگیرم اونوقت همسایمون شش میلیون حقوق میگیره این اوج بی عدالتی دولته
 • ناشناس IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  2 0
  مردی ۶۵ساله هستم، راننده بیابان، شرکت بیمه مرا پرداخت نکردن ، حالا که بازنشست شدم، ۱۲ سال بیشتر بیمه رد نشده ، و ۱/۵ بهم میدن ، با این پول و دو بچه چه کار کنم،
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  5 2
  ما مطالبه گر حقوق خود هستیم، دولت به ما بدهکار است. شکایت از دشمنان به دوستان برند آنجا که دوست دشمن است شکایت کجا بریم
 • علی IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  4 0
  کاشکی واردات هیئت دولت و مدیران آزاد میشد .مثل واردات خودرو.
 • سید مجید IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  5 0
  تو رو خدا اگر دارید .دنبال این اعداد قانون ماده نباشید دیگه حالمان از این ماده تبصره باید ونباید ها بهم میخوره .کی کار قانونی شده . حالا دنبال قانون باشیم .هر موقع دولت عشقش کشید انجام میده .تو رو خدا انقدر مفت حرف نزنید .همه تون.
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  4 0
  ا سلام اگر دولت قانون و عدالت هستید لطفاً احکام تیرماه 1400بازنشستگان وزارت بهداشت را اجرا کنید
 • رضا IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  6 0
  کسی که خودش حقوق نجومی و مادام العمر میگیره به فکر دیگران نیست این حرفها همش کشک هست
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  3 0
  خدایا ..........
 • علی IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  4 0
  اگر قرار هست بازنشسته را خفه کنید یک. دفعه انجام بدین. قیمت‌ها دوبرابر شد.
 • نا شناس IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  8 0
  مقصر خود ما بازنشسته ها هستیم .
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  4 0
  بازمانده مستمری بگیر با ماهی ۴۶۰هزارتومانم اگر دولت نیازمنده از حقوق من برداره
 • محمود کیانی IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  5 0
  کاش تامین اجتماعی قانونی را تصویب کند که تصمیمات شورای عالی کار نیاز به تصویب دولت نداشته باشد.
 • ملک محمد IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
  6 4
  ما ز یاران چشم یاری داشتیم خود غلط بود آنچه ما پنداشتیم تا درخت دوستی برگی دهد حالیا رفتیم و تخمی کاشتیم شیوهٔ چشمت فریب جنگ داشت ما غلط کردیم و صلح انگاشتیم نکتها رفت و شکایت کس نکرد جانب حرمت فرو نگذاشتیم