حریری دیداری محرمانه با نمایندگان حزب‌الله و جنبش امل داشته است.

به گزارش ایلنا ، «سعد الحریری»، نخست‌وزیر منتخب لبنان گفت: «لبنان با چالش‌های زیادی مواجه است و در راس آنها خطر اسرائیل و تهدیدات آن قرار دارد. بسیاری از کشورهای خارجی با طرح‌هایی قصد دارند لبنان را تبدیل به عرصه‌ای برای نبردهای خود کنند.»

ایلنا به نقل از شین هوا نوشت، «سعد الحریری» در جریان مراسم افطاری که در منزل خود برای نمایندگان دو جریان اکثریت و اپوزیسیون تدارک دیده بود، گفت: «اجازه نمی‌دهم تا نخست‌وزیری تبدیل به برگه‌ای برای داد و ستد و معامله شود.»

در این مراسم «حسین الخلیل»، معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله، «علی حسن خلیل»، معاون سیاسی «نبیه بری»، رئیس مجلس، «فواد سنیوره»، نخست وزیر انتقالی و برخی دیگر از مسئولان بلندپایه لبنانی شرکت داشتند.

حریری تاکید کرد: «در این مراسم قصد ندارم در مورد روند تشکیل دولت صحبت کنم و این موضوع را به روند مذاکرات در روزهای آینده واگذار می‌کنم تا سرانجام دولتی تشکیل شود که هیچ جریان و گروهی از آن حذف نشده باشد. این منافع لبنان است که ما را دور یکدیگر جمع می‌کند و امید دارم تا این توافق بتوانند مبنای گفت‌وگوهای آینده و نزدیکی بین همه ما باشد.»

نخست‌وزیر منتخب لبنان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «وحدت ما قوی‌ترین سلاح در مواجهه با خطر اسرائیل است. پیمان طائف یک امانت و ثروت ملی است که در روح همه لبنانی‌ها جای دارد و باید بر اساس آن دولتی جدید و قدرتمند تشکیل دهم تا قادر به محکم کردن ریشه‌های نظام دموکراتیک پارلمانی در لبنان باشد.»

وی افزود: «لبنان با چالش‌های زیادی مواجه است و در راس آنها خطر اسرائیل و تهدیدات آن قرار دارد. بسیاری از کشورهای خارجی با طرح‌هایی قصد دارند لبنان را تبدیل به عرصه‌ای برای نبردهای خود کنند. مسئولیت همه ما ایجاب می‌کند که کشور را اداره کرده و برای مقابله با این چالش‌ها آماده باشیم.»

وی ادامه داد: «باید مراقب باشیم تا دچار اختلافات نشویم. تجربه‌های سابق نشان داده که این گونه اختلافات همواره نقطه آغاز آشوب و عدم استقرار و امنیت است و دشمن بیشترین استفاده را از این وضعیت می‌برد.»

بنا بر این گزارش،‌ حریری پس از مراسم افطاری دیداری محرمانه با نمایندگان حزب‌الله و جنبش امل داشت.

این در حالی است که برخی منابع نزدیک به «سعد الحریری» از تصمصم وی برای تشکیل دولت قبل از سفر «میشل سلیمان»،‌رئیس‌جمهوری این کشور به آمریکا برای شرکت در نشست مجمع‌ عمومی سازمان ملل خبر دادند.

سلیمان قرار است 23 سپتامبر به نیویورک سفر کند.

کد خبر 16350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =