مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران: با ادامه روند حاضر شاهد افزایش طوفان ریزگرد در کشور و تهران هستیم

فارس نوشت: وضعیت خطرناک هوا به دلیل گرد و غبار، پایتخت و برخی از شهرهای کشور را به تعطیلی کشاند. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می‌گوید وقوع طوفان‌ها بیشتر می‌شود.

طی هفته گذشته به دلیل افزایش ذرات گرد و غبار در کشور شاخص آلاینده‌های هوا به مرز ۵۰۰ رسید و وضعیت هوا در تهران و بسیاری از شهرهای کشور به حالت خطرناک رسید. این موضوع تعطیلی ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها را به همراه داشت. البته امروز نسبت به روزهای قبل شاخص آلاینده‌ها ریزش کرده و هرچند هوا آلوده است ولی وضعیت قرمز و خطرناک نیست.

تهران از ابتدای سال فقط ۲ روز هوای پاک داشته است

شاخص آلودگی هوا در حال حاضر بر اساس اعلام شرکت کنترل آلودگی هوا بر روی عدد ۱۰۴ قرار گرفته و هوای تهران برای گروه‌های حساس جامعه آلوده است.طی ۲۴ ساعت گذشته هم شاخص کیفیت هوا میانگین بر روی عدد ۱۵۸ قرار داشت و هوای تهران آلوده بود.

همچنین تهران از ابتدای سال ۲ روز هوای پاک و ۴۳ روز هوای قابل قبول و ۱۶ روز هوای آلوده برای گروه‌های حساس جامعه،۳ روز ناسالم برای همه افراد و یک روز هوای خطرناک داشته است.

اما منشاء آلودگی هوا در فصل بهار با زمستان متفاوت است. این روزها گرد و غبار و در زمستان ذرات معلق ناشی از سوخت‌های فسیلی دلیل بروز آلودگی هوا بوده است.

کانون ۳ طوفان گرد و غبار در کشور در سال جاری

سید محمدمهدی میرزائی قمی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این زمینه گفت: در طوفان‌های ریزگرد امسال به ویژه طوفان‌هایی که به محدوده شهر تهران رسیده‌اند، کانون‌های ریزگرد واقع در خارج از کشور، نقش بسیار پر رنگ‌تری از کانون‌های داخلی داشته‌اند و به طور مشخص، سهم عمده طوفان‌های ۱۹ و ۲۰ فروردین‌ گذشته، مربوط به کانون‌های واقع در کشورهای عراق، سوریه و اردن بوده و در طوفان‌های ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت‌ماه جاری نیز کانون‌های واقع در کشورهای عراق و عربستان، نقش اصلی را داشتند. طوفان اخیر هم از سمت کشور عراق بود.

احداث سدهای متعدد در مسیر رودخانه‌های دجله و فرات توسط کشور ترکیه

وی افزود: رطوبت خاک و پوشش گیاهی در مناطق دارای کانون‌های ریزگرد در سال‌های اخیر، روند کاهشی به خود گرفته که می‌تواند در توالی طوفان‌های ریزگرد و شدت آنها نقش مهمی ایفا کند در واقع تغییرات مذکور که بر اثر احداث سدهای متعدد در مسیر رودخانه‌های دجله و فرات در سال‌های اخیر توسط کشور ترکیه ایجاد شده است با افزایش بیابان‌زایی در کشورهای عراق و سوریه، کانون‌های متعدد ریزگرد را در آنها فعال کرده که تا حد زیادی مناطق غربی کشورمان را تحت تأثیر قرار داده‌اند.

افزایش وقوع طوفان‌های ریزگرد در کشور

میرزائی قمی با اشاره به اینکه برخی مواقع، شدت طوفان‌های ریزگرد به حدی بالاست که تا مناطق شرقی کشور و به شهر مشهد نیز می‌رسد، گفت:با توجه به تغییرات ایجاد شده در حوضه‌های آبریز و منابع آبی منطقه در کنار آثار و پیامدهای تغییرات اقلیمی، می‌توان پیش‌بینی کرد که با ادامه روند حاضر، شاهد افزایش وقوع طوفان‌های ریزگرد در کشور و در شهرهایی مانند تهران هم باشیم.

ترکیه، عراق و سوریه ۳ ضلع مهار کانون‌های ریزگردها

وی گفت: فعال‌سازی دیپلماسی محیط زیست و همکاری با کشورهای دخیل در این پدیده به ویژه ترکیه، عراق و سوریه با هدف اتخاذ و اجرای اقدامات لازم به منظور مهار کانون‌های ریزگرد از اهمیت و ضرورت ویژه‌ای برخوردار است.

بیشتر بخوانید:

امیرعبداللهیان با همتایان خود در کشورهای دارای منشاء ریزگرد رایزنی کرد

ایلام غرق در گرد و غبار!

۲۳۳۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1635017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =