هشدار نماینده شوش در مجلس : نخبگان خوزستانی ، دارند فرار می‌کنند

عصر ایران نوشت : کعب عمیر گفت : زیرساخت‌های صنعت در خوزستان در حال نابودی است چراکه با قطعی برق امکان فعالیت صنایع هم وجود ندارد.

نماینده مردم شوش در مجلس با اشاره به پدیده گردوغبار در خوزستان،گفت: مجموعه اقدامات و اتفاقاتی که در دولت ها افتاد منجر به این شد که امروز شاهد گرد و غبار در اکثر روزهای سال در خوزستان باشیم. نقض اصل پنجاهم قانون اساسی که بر بحث عدم دخالت در محیط زیست تاکید دارد با خشک کردن تالاب هورالعظیم در خوزستان باعث بروز چنین فاجعه ای شده است.

محمد کعب عمیر با بیان این گفت: ندادن حقابه تالاب هورالعظیم باعث شد که امروز شاهد فعالیت کانون فعال ریزگردها در کشور باشیم، متاسفانه نهال کاری که قرار بود برای مقابله با ریزگردها باشد به خوبی در خوزستان انجام نشد.

وی افزود: در عین حال سه هزار میلیارد تومانی که به خوزستان برای مقابله با پدیده ریزگردها تخصیص دادند محقق نشد، کانال پورشریفی که تامین کننده آب نهالستان بود هم خشک شد و حقابه آن را ندادند.

وی تاکید کرد: باید کارگروهی بین المللی متشکل از تمامی کشورهای حاشیه خلیج فارس، سوریه و اردن برای مقابله با پدیده ریزگردها تشکیل دهیم دولت ها به اجرای کنوانسیون رامسر که بر احیای تالاب های هورالعظیم و شادگان تاکید دارد تا امروز متعهد نشده اند.

کعب عمیر گفت: معتقدیم باید حقابه هورالعظیم تامین شود. حدود دویست وپنجاه و چهار میلیون مترمکعب حقابه هور العظیم است که تا به امروز تامین نشده است، چراکه کرخه آب ندارد دولت های سابق با اجرای دو سیاست غلط که احداث سدهای بی رویه روی کرخه و خشک کردن تالاب به خاطر استخراج شرکت های نفتی در زمان احمدی نژاد بود باعث شدند که امروز کرخه آب نداشته باشد .

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان تصریح کرد: خوزستان از اسفند تا آبان درگیر گرد و غبار است که البته اگر در آبان شاهد بارندگی نباشیم این روند ادامه دارد.


هشدار نماینده شوش در مجلس : نخبگان خوزستانی ، دارند فرار می‌کنند

بیشتر بخوانید :


وی افزود: تعداد زیادی از مردم درگیر بیماری های تنفسی شده اند. خوزستان قلب تپنده اقتصاد ایران است و گردوغبار اقتصاد این استان را دچار چالش کرده است. زیرساخت‌های صنعت در حال نابودی است چراکه با قطعی برق امکان فعالیت صنایع وجود ندارد.

وی گفت: مهاجرت مردم ونخبگان خوزستان به دیگر استان بیشتر شده است؛ نخبگان از این استان فرار می کنند، دولت اگر راهکار ریشه ای برای حل بحران گردوغبار نداشته باشد قطعا اقتصاد کل کشور دچار مشکل می شود .

وی با بیان اینکه باید برای مهار ریزگردها هزینه شود،گفت: ما باید کانون های ریزگردها را در استان خوزستان مهار کنیم اعتبار سه هزار میلیارد تومانی تخصیص داده شود، نهال کاری و تامین آب نهال کاری انجام شود و کانون های ریزگرد را در از خارج کشور را با تشکیل کارگروه بین المللی مهار کنیم.

۲۱۲۲۰

کد خبر 1635845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =