وزش باد نسبتا شدید و رگبار باران آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از بعد از ظهر امروز با گذر متناوب امواج تراز میانی جو، وزش باد نسبتا شدید و رگبار باران این استان را فرا می‌گیرد.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، محمد امیدفر، با اعلام اینکه این وضعیت تا روز سه شنبه این هفته ادامه خواهد داشت، افزود: فعالیت این سامانه همچنین موجب افزایش ابر، در برخی نواحی غرش آذرخش و در نواحی مستعد بارش تگرگ می شود.

وی اظهار داشت: بر اساس بررسی نقشه های هواشناسی و آخرین تصاویر ماهواره ای جوی نسبتا پایدار در استان حاکم بوده و تا روز سه شنبه تغییرات دمایی قابل توجهی پیش بینی نمی شود.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: به دنبال فعالیت این سامانه، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، اصابت آذرخش و بروز خسارت به محصولات باغی و کشاورزی در اثر بارش شدید باران و تگرگ وجود دارد.

امیدفر، به مسافران و رانندگان توصیه کرد، در زمان فعالیت این سامانه از اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، صعود به ارتفاعات و فعالیت های کوهنوردی خودداری کنند.

وی یادآوری کرد: در ۲۴ ساعت گذشته بناب با ۱۷ و ورزقان با چهار درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و خنک ترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در گرمترین زمان به ۱۵ درجه بالای صفر رسید.

وی همچنین خواستار محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره شد و از کشاورزان خواست به توصیه های کارشناسان استان توجه کنند.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

کد خبر 1635863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =