یسرائیل هیوم: نتانیاهو ۲۰۲۰ به عربستان سفر کرده بود

ایسنا نوشت: روزنامه یسرائیل هیوم فاش کرد که نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی سال ۲۰۲۰ به عربستان سفر و با محمد بن سلمان دیدار کرده بود.

روزنامه یسرائیل هیوم در گزارشی نوشت: مسئولان امنیتی اسرائیلی طی سال‌های اخیر سفرهای زیادی به عربستان داشتند که از جمله آن سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سال ۲۰۲۰ به عربستان و دیدارش با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است.

براساس گزارش این روزنامه می‌توان اکنون چنین سفرهایی را در سایه میانجیگری آمریکا میان مصر، عربستان و اسرائیل در راستای مقدمه چینی برای انتقال حاکمیت بر جزایر صنافیر و تیران به عربستان دانست.

عربستان خواهان اخراج ناظران بین المللی از این دو جزیره است اما اسرائیل می‌خواهد این ناظران در این جزایر بمانند هرچند که در سال ۲۰۱۷ عربستان با ابقای این دو جزیره تحت نظارت بین المللی موافقت کرد.

در این گزارش برای اولین بار به نقل از منابع رسمی و امنیتی آمده است: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل در نوامبر ۲۰۲۰ به شهر نیوم عربستان سفر و با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دیدار کرد. رسانه‌های اسرائیلی در آن زمان به این سفر اشاره کرده بودند به ویژه اینکه مایک پامپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا در دیدار مذکور شرکت کرد.

در این گزارش آمده است: نتانیاهو با هواپیمای اختصاصی مثل مسئولان امنیتی اسرائیلی که در سال‌های اخیر به عربستان سفر کردند، وارد شهر نیوم شد. یوسی کوهن، رئیس سابق موساد این سفر را ترتیب داده و نتانیاهو را همراهی کرد اما او تنها رئیس موسادی نیست که به عربستان سفر کرد. پیش از وی نیز دو رئیس دیگر مئیر داگان و تمیر باردو به عربستان سفر کرده بودند.

همچنین تعدادی از فرماندهان عالیرتبه ارتش در دهه اخیر به عربستان سفر کردند که مهم‌ترین آن بنی گانتس، وزیر جنگ کنونی هستند که زمانی که رئیس ستاد ارتش بود به عربستان سفر کرد.

همچنین مسئولان شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی از جمله مئیر بن شبات، رئیس سابق شورای امنیت داخلی به عربستان سفر کردند.

این سفرها درباره تقویت همکاری امنیتی میان اسرائیل و عربستان بوده است. در این راستا یوسی کوهن فضا را برای شرکت NSO برای مجهز کردن عربستان به برنامه جاسوسی پگاسوس ایجاد کرد. گفته می‌شود از این برنامه برای پیگرد جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی که سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول ترور شد استفاده شده است. اسرائیل عربستان را به برنامه‌های سایبری دیگری نیز مجهز کرده است.

311311

کد خبر 1636074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =