فشار اسرائیل به عربستان برای عادی‌سازی روابط

ایسنا نوشت: وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در سخنانی به هماهنگی تل‌آویو با آمریکا و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به منظور عادی سازی روابط با عربستان اذعان کرد.

به نوشته روزنامه القدس العربی، یائیر لاپید، وزیر خارجه دولت رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رادیو ارتش این رژیم در پاسخ به سوالی درباره صحت گزارش‌های منتشر شده مبنی بر تلاش تل آویو برای بررسی موضوع عادی سازی روابط با عربستان سعودی در جریان سفر ماه آتی میلادی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به اراضی اشغالی و منطقه اظهار کرد: در حال بررسی این موضوع با آمریکایی‌ها و برخی دوستانمان در حاشیه خلیج (فارس) به اشکال مختلف هستیم.

وی افزود: برقراری روابط دیپلماتیک کامل با عربستان سعودی یک "فرآیند طولانی و کند" است و تحقق آن زمان‌بر است.

لاپید در ادامه با اشاره به سفر احتمالی بایدن به منطقه نیز تاکید کرد که سفر بایدن به اراضی اشغالی برای روزهای پایانی ماه ژوئن برنامه ریزی شده است، با این وجود همچنان مقدمات این سفر در حال انجام است.

لاپید درحالی به تلاش تل آویو برای عادی سازی روابط با ریاض اذعان کرده است که اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر میانجیگری آمریکا برای تحقق این هدف منتشر شده است.

سایت عبری زبان واللا سوم خرداد در گزارشی نوشت: دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به صورت محرمانه میان اسرائیل، عربستان و مصر برای رسیدن به حل و فصلی میانجیگری می‌کند تا اقدامات مربوط به انتقال جزایر تیران و صنافیر مصر در دریای سرخ به تحت حاکمیت عربستان را تکمیل کند. همچنین این میانجیگری شامل اقداماتی برای عادی سازی روابط میان اسرائیل و عربستان است.

روزنامه عبری زبان هاآرتص نیز یکشنبه به نقل از منابع مطلع از روند میانجیگری آمریکا برای عادی سازی روابط میان عربستان و رژیم اشغالگر اعلام کرد که مقامات رژیم صهیونیستی درحال بررسی درخواست ریاض مبنی بر تغییر طرح فعالیت نیروهای ناظر بین‌المللی در جزایر تیران و صنافیر در دریای سرخ هستند.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1636461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =