میل به مهاجرت در بیش از۴۰ درصد دانشگاهی‌ها/ مقصد کدام کشورها است؟

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد حدود ۴۰ درصد از اساتید، دانشجویان، محققان، پزشکان، پرستاران و فعالان استارتاپی میل به مهاجرت دارند که اکثر آن‌ها مشکلات کشور را از دلایل عمده مهاجرت خود عنوان کرده‌اند.

مریم صدرالادبایی: مسئله مهاجرت از ایران این روزها مورد توجه قرار گرفته است، به‌ویژه درباره نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، اما قبل از اقدام به مهاجرت، میل به مهاجرت است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. براساس تعریف موسسه گالوپ این شاخص گرایش افراد به مهاجرت را می‌سنجد بطوری‌که مایل هستند در صورت وجود فرصت و به شکل دائم به کشورهای مورد علاقه خود مهاجرت کنند، این شاخص فقط میل را اندازه‌گیری می‌کند و با مفهوم تصمیم یا اقدام به مهاجرت تفاوت دارد.

رصدخانه مهاجرت ایران در یک پژوهش به بررسی شاخص میل به مهاجرت میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، پزشکان، پرستاران، اساتید، محققان، پژوهشگران و فعالان کسب و کارهای نوپا یا همان استارتاپ‌ها پرداخته است. در نتایج آن آمده که شاخص میل به مهاجرت در همه گروه‌های بررسی شده بیش از ۴۰ درصد است. به عبارتی ۵۳ درصد اساتید و محققان، ۴۵ درصد پزشکان و پرستاران، ۴۳ درصد فعالان استارتاپی و ۴۰ درصد دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی میل دارند از ایران مهاجرت کنند، جدول زیر این آمار را به تفکیک نشان می‌دهد.

میل به مهاجرت در بیش از ۴۰ درصد دانشگاهی‌ها / سهم ۶۰ درصدی مشکلات کشور در دلایل میل به مهاجرت؛ مقصد کدام کشورها است؟

تاثیر عوامل بیرونی و درونی بر شاخص میل به مهاجرت

همچنین در این پژوهش تاثیر عوامل درونی و بیرونی برای میل به مهاجرت بررسی شده است. عوامل دورنی شامل موارد شخصی و فردی می‌شود، اما عوامل بیرونی به شرایط کلی کشور اشاره دارد. ۷۱ درصد پزشکان و پرستاران به دلیل عوامل بیرونی یعنی شرایط کشور میل به مهاجرت دارند، این درصد در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ۵۸ درصد است.

میل به مهاجرت در بیش از ۴۰ درصد دانشگاهی‌ها / سهم ۶۰ درصدی مشکلات کشور در دلایل میل به مهاجرت؛ مقصد کدام کشورها است؟

درخصوص اساتید دانشگاه و فعالان استارتاپی این پرسش به صورت طیفی بررسی شده است، فعالان استارتاپی ۶۰ درصد و اساتید، محققان و پژوهشگران ۸۲ درصد تمایل خود به مهاجرت را تحت تاثیر عوامب بیرونی (خیلی زیاد و کاملاً بیرونی) دانسته‌اند.

میل به مهاجرت در بیش از ۴۰ درصد دانشگاهی‌ها / سهم ۶۰ درصدی مشکلات کشور در دلایل میل به مهاجرت؛ مقصد کدام کشورها است؟

تاثیر تحولات اقتصادی سال‌های اخیر بر شاخص میل به مهاجرت

یکی از دلایل بیرونی (شرایط کلی کشور) تاثیرگذار بر مهاجرت وضعیت اقتصادی کشور است. در این پژوهش آمده که ۷۳ درصد پزشــکان و پرستاران، و ۵۹ درصد دانشجویان اثرات تورم را بر تمایل به مهاجرت خود بسیار زیاد دانسته‌اند، این درحالی‌ست که ۶۳ درصد پزشکان پرستاران و ۵۱ درصد دانشجویان اثرات تحریــم را بر تمایل بــه مهاجرت خود را خیلــی زیاد ارزیابی کرده‌اند.

میل به مهاجرت در بیش از ۴۰ درصد دانشگاهی‌ها / سهم ۶۰ درصدی مشکلات کشور در دلایل میل به مهاجرت؛ مقصد کدام کشورها است؟

میل به مهاجرت در بیش از ۴۰ درصد دانشگاهی‌ها / سهم ۶۰ درصدی مشکلات کشور در دلایل میل به مهاجرت؛ مقصد کدام کشورها است؟

تاثیر عوامل اقتصادی در شاخص میل به مهاجرت میان اساتید، محققان، پژوهشگران و فعالان استارتاپی نشان می‌دهد ۶۹ درصد از اساتید و محققان و ۵۹ درصد از فعالین استارتاپی اثر تحولات اقتصادی بر تصمیم به مهاجرت را بسیار زیاد دانسته‌اند.

میل به مهاجرت در بیش از ۴۰ درصد دانشگاهی‌ها / سهم ۶۰ درصدی مشکلات کشور در دلایل میل به مهاجرت؛ مقصد کدام کشورها است؟

کشورهای مطلوب برای مهاجرت

در نمودار زیر ۵ کشور مطلوب برای مهاجرت در میان گروه‌های مختلف اجتماعی که توسط رصدخانه مهاجرت بررسی شده‌اند نشان داده شده است.

میل به مهاجرت در بیش از ۴۰ درصد دانشگاهی‌ها / سهم ۶۰ درصدی مشکلات کشور در دلایل میل به مهاجرت؛ مقصد کدام کشورها است؟

بیشتر بخوانید:

مهاجرت از نخبگان به نیروی کار رسید/ رتبه ۱۹ ایران در «دانشجوفرستی» به دنیا

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1636676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • دلسوخته IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  109 3
  واقعا فاجعه بزرگی است. چه کار کرده ایم که بهترین افراد کشور که سرمایه واقعی و اساسی کشور هستند، قید وطن، خانواده، علائق و همه چیز خود را می زنند و به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند. ای کاش تا خیلی دیر نشده حاکمیت در نحوه حکمرانی خود و نتایج وحشتناک آن برای آینده کشور بازنگری اساسی انجام می داد.
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  58 1
  چرا!؟ جدی داری سوال می کنی؟
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  82 1
  واقعا با این وضعیت انگیزه ای در مردم برای ماندن نمانده است. یک نفر بگوید چه چیزی در این کشور درست است و سر جای خودش است؟ در چه چیزی پیشرفت کرده ایم؟ به کدام آینده ای باید دلخوش باشیم؟
 • خشایار IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  57 7
  شما را بخدا کاری کنید که کسی مهاجرت نکنه تمام اینها سرمایه این کشور هستند و مطمئن باشید هیچکس قلبا دوست نداره از خونه خودش بره بیرون.
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  83 1
  والا به خدا وضع مملکت درست باشه هیچ کس حاضر نیست بره تو غربت زندگی کنه
 • دانش IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  38 13
  من از راه زمینی می خوام برم ، بعضیا میگن خطرناکه ، نمی دونم چیکار کنم
  • IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
   28 1
   از راه هوایی برو
 • حمید اصلانی IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  80 7
  سلام .چرا بیشتر دانش اندوختگان میل به مهاجرت دارند؟ شما ده ها نمودار ردیف کردی اما حرف اصلی را نزدی ! دلیل مهاجرت نبود وطن .! بی ارزش قلمداد کردن محدودی از جغرافیا بنام وطن .تا اهل آن برایش خدمت کنند .جان دهند .برای پیشرفتش تلاش کنند.و بی اعتباری ارزشهایی که وطن را معرفی میکند در دنیا.مانند قدمت تاریخ وطن.فرهنگ وطن .آداب ورسوم وطن .وقتی اینها را نداشتی .پس سرزمینی بنام وطن نداری وحالا که نداری پس مهاجرت میکنند.
 • بیژن IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  21 10
  اگه آمار میل به مهاجرت بین اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق رو هم بگیری, در مقایسه با سایر موارد, نشاندهنده واقعیت های جالبی خواهدبود.
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  32 2
  تاسف داره واقعا
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  63 4
  قرار بود تو دولت سیزدهم از امریکا و غرب به ایران مهاجرت کنند. عیب نداره حالا میریم پلان 2 و تو کاخ سفید حسینیه میزنیم.
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  60 1
  الان مسعولین یقه سفید رانتی تریبون بدست این 40 درصد را به بیگانه دوستی و انقلاب ستیزی و ... متهم می کنند در حالیکه خودشان مسبب این شرایط و غصب کننده مقام و منصب دیگرانند.
 • هدیه IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  39 1
  چه هدیه ایی بهتر برا دشمن...منابع انسانی ..هه هه
 • سجاد IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  51 1
  خیلی وحشتناک شده اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران داریم به بمبست میرسیم
 • IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  12 38
  منم یه جوونم‌. غصه خوردن بخشی از کارهای روزانه‌ی منه. غصه‌ی وطن رو خوردن. به خدا بارها برای این کشور گریه کردم ولی من رو بکشن هم از این جا نمی‌رم. نزدیک به ۴۰۰ ساله که ایران آشفته هست اما فقط الانه که تحصیل‌کرده‌ها دارن مهاجرت می‌کنن. می‌دونید چرا؟ چون دیگه فرهنگ ایرانی از بین رفته. دیگه هیچ کس حوصله‌ی موندن و ساختن نداره. تو مدارس فقط فرمول تستی بلد بودن یاد بدن نه فرهنگ.
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  13 2
  دقیقا هر سال زمان افزایش حقوق ها را به یاد بیاورید که چه شانتاژی برای اساتید دانشگاه وجود دارد. امسال برای چندمین سال است که افزایش حقوق ما چیزی در حدود ۱۰ درصد و با این تورم است. نتیجه همه اینها تازه در آینده مشخص خواهد شد.
 • ناشناس IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  39 3
  چرا نروند , بسیار کار خوبی میکنند, خداوند نعمت زندگی را فقط یکبار به انسانها عطا نموده , باید از این نعمت به خوبی استفاده کنیم , رفاه وآسایش یکی از مظاهر خوبی زندگی است که در اینجا از 90 درصد مردم دریغ شده است
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  4 62
  هر کی ناراحته بره به سلامت
 • US ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  48 5
  مهاجرت كردم و راضى هستم
 • وحید IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  34 0
  چون درصد زیادی از مردم هم همین میل را دارند اما شرایط مهاجرت راندارند وچون امکانش بیشتر برای پزشکان و پرستاران به لحاظ موقعیت شغلی فراهمه بیشتر نمود پیدا کرده