۰ نفر
۳۱ تیر ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۹

ایسنا نوشت:

براساس تازه‌ترین اسناد منتشره در آمریکا، پس از جنگ 1973 ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا حاکی از توازن تسلیحات متعارف به نفع اعراب بود که همین امر رژیم صهیونیستی را به ایده تهدید آنها با تسلیحات اتمی نزدیک ساخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این اسناد آمده است: بعد از جنگ "یوم کیپور" اسرائیل می‌توانسته تسلیحات کوچک اتمی تولید کند. پس از این جنگ ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن بود که توازن تسلیحت متعارف در منطقه به نفع اعراب است بنابر این اسراییل درصدد تهدید آنها با تسلیحات اتمی و یا حتی استفاده از این تسلیحات علیه آنها برآمده است.

به نوشته روزنامه هاآرتص،‌ جزئیات این مسئله در اسناد سال 1973 جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی که توسط وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، مشخص است. در این اسناد 1300 صفحه‌ای که در مورد جنگ اکتبر 1973 و اقدامات برای پایان آن است، از افرادی همچون ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، هنری کسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا، گلدا مایر، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی، موشه دایان، وزیر جنگ اسبق این رژیم، انور سادات، رئیس‌جمهور اسبق مصر، یاسر عرفات، رهبر سابق تشکیلات خودگردان فلسطین و ملک حسین، پادشاه سابق اردن یاد شده است.

اگر چه بسیاری از جزئیات ناکامی‌های سیاسی، نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در این جنگ مشخص است، اما انتشار این اسناد یکسری ابهاماتی نیز ایجاد کرده است.

برای نمونه این اسناد، ابهامات هسته‌ای رژیم صهیونیستی را به چالش کشیده است.

در 27 نوامبر 1973، یک ماه پس از این جنگ، ریچارد نیکسون و کسینجر با رهبران کنگره آمریکا دیدار کردند. در این دیدار مایک منزفیلد، رهبر اکثریت دموکرات‌ها در سنای آمریکا این سوال را مطرح کرد که آیا مصر و رژیم صهیونیستی توانایی ساخت سلاح هسته‌ای را دارند، یا خیر؟ کسینجر در پاسخ گفت: اسرائیل توانایی ساخت شمار اندکی از این سلاح‌های هسته‌ای را دارد، اما مصر ندارد.

براساس ارزیابی‌های اطلاعاتی آن زمان آمریکا، نیروهای رژیم صهیونیستی دیگر توانایی تضمین امنیت آینده این رژیم را نداشتند.

در میان گزینه‌ها برای تضمین امنیت رژیم صهیونیستی، ضمانت بین‌المللی در مورد امنیت مرزهای اسرائیل، یک ضمانت یکجانبه از سوی ارتش آمریکا برای امنیت این مرزها بود.

گزینه دیگر براساس ارزیابی پنتاگون، اتکا به این موضوع بود که اسرائیل سلاح هسته‌ای دارد و یا در آینده در اختیار خواهد گرفت و اینکه اسرائیل با تهدید استفاده از این نوع سلاح‌های هسته‌ای از حملات آینده اعراب جلوگیری کند.
5151

کد خبر 163746

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =