سفر زرداری به ایران در صدر اخبار رسانه‌های پاکستان

ایرنا نوشت: رسانه‌های پاکستان با انعکاس بازتاب گسترده اولین سفر رسمی وزیر امور خارجه این کشور به ایران، دعوت از آیت‌الله رئیسی برای سفر به اسلام‌آباد، عزم مجدد برای تحکیم روابط میان دو همسایه و تلاش برای گشایش در همکاری های تجاری و اقتصادی را مهمترین بخش این دیدار خواندند.

رسانه های دولتی پاکستان و بسیاری از رسانه های خصوصی، شبکه های خبری، وب سایت ها و روزنامه های صبح امروز اخبار صفحه اول خود را به سفر بلاول زرداری به ایران و دیدارهایش با آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان اختصاص دادند.

تلویزیون ملی پاکستان (PTV) با پخش تصاویری از استقبال وزیر امور خارجه ایران از همتای پاکستانی، کنفرانس مطبوعاتی مشترک و دیدار بلاول بوتو زرداری با رئیس جمهوری کشورمان، گزارش داد: آیت الله رئیسی با اعلام آمادگی برای تامین نیاز پاکستان به انرژی تاکید داشت که ایران، امنیت پاکستان را امنیت خود می داند.

خبرگزاری رسمی پاکستان (APP) نیز با ارائه بازتاب از کنفرانس مطبوعاتی مشترک بلاول زرداری با وزیر امور خارجه ایران، نوشت که تهران و اسلام‌آباد مسیرهای جدید توسعه روابط اقتصادی از جمله تجارت تهاتر و تقویت مراودات مرزی را بررسی کردند.

ای پی پی گزارش داد: وزیر امور خارجه پاکستان از جانب نخست وزیر این کشور دعوتنامه سفر به پاکستان را به رئیس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کرد.

رادیو دولتی پاکستان نیز گزارش داد: بلاول بوتو زرداری که برای اولین بار پس از انتخاب به عنوان وزیر امور خارجه سفر رسمی به ایران انجام داده است، با همتای خود و همچنین آیت الله رئیسی دیدار و از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از ملت های مسلمان از جمله مردم کشمیر قدردانی کرد.

روزنامه اردو زبان «۹۲» چاپ اسلام‌آباد امروز تصاویر دیدار وزیر امور خارجه پاکستان با رئیس جمهوری ایران و هدیه آلبوم عکس مرتبط با سفر خانم هید بی نظیر بوتو نخست وزیر فقید پاکستان و مادر بلاول، از سوی وزیر امور خارجه ایران به همتای پاکستانی را در صفحه اول خود منتشر کرد.

این روزنامه نوشت: زرداری در دیدار با مقام های ایران پیرامون دریافت برق اضافی از ایران برای حل بحران انرژی در بلوچستان پاکستان، تقویت تجارت دو کشور، اسلام هراسی و مناقشه کشمیر رایزنی انجام داد.

روزنامه انگلیسی زبان «داون» امروز نوشت: وزیر امور خارجه پاکستان در دیدار با آیت الله رئیسی، بر تعهد اسلام آباد برای تقویت مناسبات با تهران در تمامی زمینه ها به ویژه اقتصاد و انرژی تاکید کرد.

روزنامه اقتصادی «بیزینس ریکوردر» چاپ اسلام‌آباد نیز گزارش داد: وزیر امور خارجه پاکستان که در راس یک هیات سیاسی-اقتصادی در تهران بسر می‌برد، پیرامون تقویت مناسبات دوجانبه به ویژه در بخش‌های تجاری و انرژی مذاکره کرد.

این روزنامه افزود: وزیران امور خارجه ایران و پاکستان درباره روابط دوجانبه و توسعه آن در زمینه‌های مختلف مطابق با پتانسیل‌های دو کشور جهت همکاری‌های فرهنگی، آموزشی، مدیریت مرزها، تجارت و انرژی را بررسی کردند.

روزنامه انگلیسی زبان «نیشن» سرمقاله امروز خود را به سفر بلاول زرداری به ایران اختصاص داد و نوشت: زمان این بازدید بسیار مناسب است و می تواند شروع خوبی برای همکاری‌های بزرگتر میان ۲ همسایه به ویژه در حوزه‌های تجاری و انرژی شود.

نیشن نوشت: در واقع سفر به جمهوری اسلامی ایران آزمونی برای وزیر جدید امور خارجه پاکستان است و قدرت رایزنی و سیاست خارجی وی را محک می‌زند.

این روزنامه پاکستانی سفر زرداری به ایران همزمان با برخی دگرگونی‌ها در منطقه و جهان از جمله تشدید اسلام‌هراسی، بحران اوکراین و بحران انرژی در جهان را بسیار حائز اهمیت قلمداد کرد و با اشاره به پروژه انتقال گاز از ایران به پاکستان، ابراز امیدواری کرد که این سفر موجب کاشته شدن بذر شروع مجدد کار بر روی این طرح بزرگ و مهم برای پاکستان شود.

دیگر روزنامه‌های مطرح پاکستان از جمله اکسپرس تریبیون، نیوز، جنگ و دنیا نیز اخبار امروز خود را به دیدارهای بلاول بوتو زرداری در تهران با مقام‌های بلندپایه کشورمان، دعوت نخست وزیر پاکستان از آیت‌الله رئیسی برای سفر به اسلام‌آباد و ادامه سفر زرداری در ایران با حضور در مشهد مقدس اختصاص دادند.

تارنماهای خبری العربیه، تی آر تی ترکیه و دویچه‌وله آلمان نیز سفر وزیر امور خارجه پاکستان به ایران و دیدار با رئیسی و امیرعبداللهیان را منعکس کردند.

«بلاول بوتو زرداری» وزیر خارجه پاکستان روز سه‌شنبه به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد و مورد استقبال دستیار وزیر و مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه قرار گرفت.

حسین امیر عبداللهیان شب گذشته در توییتی درباره سفر وزیر خارجه پاکستان نوشت: امروز در تهران میزبان برادر عزیزم، وزیر خارجه پاکستان بودم.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: روابط عمیق بین دو کشور بزرگ و موثر جهان اسلام، ایران و پاکستان، همواره امیدبخش و رو به جلو بوده است.

زرداری قرار است امروز (چهارشنبه) با وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور دیدار و سپس برای زیارت بارگاه مطهر حضرت امام رضا (ع) عازم مشهد مقدس شود.

این اولین سفر رسمی بلاول بوتو زرداری به جمهوری اسلامی ایران پس از انتخاب به عنوان وزیر امور خارجه پاکستان به شمار می‌رود.

311311

کد خبر 1641660

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =