موضع‌گیری ناتو و اتحادیه اروپا درباره پ.ک.ک

ایسنا نوشت: دبیرکل ناتو با بیان این که سوئد و فنلاند پ.ک.ک را به عنوان یک گروه تروریستی می‌شناسند، بر اهمیت رفع نگرانی‌های ترکیه در این زمینه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو پیش از آغاز نشست دو روزه وزرای دفاع این سازمان در بروکسل، در ارتباط با روند عضویت فنلاند و سوئد در ناتو و رویکرد ترکیه نسبت به این موضوع گفت: نگرانی‌های امنیتی ترکیه به ویژه در حوزه مبارزه با تروریسم است. نگرانی‌های ترکیه در مورد پ.ک.ک مشروع است. پ.ک.ک از نظر ناتو، اتحادیه اروپا و همچنین فنلاند و سوئد یک گروه تروریستی است.

وی ادامه داد: باید نگرانی‌های ترکیه را بررسی کرد. پیام‌های مبنی بر اعلام آمادگی این دو کشور برای رفع نگرانی‌های مذکور ترکیه خرسند کننده است.

استولتنبرگ حل این مسئله در مدت کوتاه را «دشوار» دانست و گفت: در زمینه زمان حل نمی‌توانیم تاریخ دقیق ذکر کنیم. خواستار حل این مسئله پیش از آغاز نشست سران سازمان در ۲۹-۳۰ ژوئن در مادرید هستیم.

ایجاد گذرگاه صادرات غلات در دریای سیاه

وی در ارتباط با تلاش‌های ترکیه برای حل مشکل صادرات غلات از اوکراین گفت: افزایش قیمت غلات و مواد غذایی به دلیل تحریم‌های علیه روسیه نیست بلکه به علت جنگ این کشور علیه اوکراین است. این موضوع در آخرین گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مطرح شد. آنکارا در زمینه ایجاد گذرگاه عبور غلات از دریای سیاه به بازارهای جهانی تلاش می‌کند.

دبیرکل سازمان ناتو همچنین در مورد نتیجه گیری مثبت از این تلاش ترکیه ابراز امیدواری کرد.

ارائه‌ سامانه‌های دور برد و تسلیحات سنگین به اوکراین

استولتنبرگ با بیان این که حمایت تسلیحاتی از اوکراین طی این نشست بررسی خواهد شد، گفت: نشست گروه حمایت اوکراین به رهبری آمریکا با حضور وزرای دفاع ناتو برگزار خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد که ارائه سامانه‌های دور برد و تسلیحات سنگین به اوکراین همچنین ادامه خواهد داشت.

به گفته وی ولادومیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز به نشست سران ناتو در مادرید دعوت شده است.

311311

کد خبر 1641943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =