۰ نفر
۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳
تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر سلامتی

زندگی در کلان شهرها مزایای بسیاری دارد. از دسترسی به فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی بزرگ گرفته تا بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مجهز. اما این راحتی‌ها و مزایا هیچکدام بی‌هزینه نبوده و شهرنشینان برای دریافت این خدمات ارزنده، بهای سنگینی پرداخت می‌کنند.

آلودگی هوا یکی از مهمترین عاملین مرگ و میر و بیماری در سرتاسر جهان است که به وفور در کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ پیدا می‌شود و می‌تواند اثرات بسیار مخربی بر روی سلامتی بخش‌های مختلف بدن انسان از جمله پوست و ریه‌ها داشته باشد.

البته این موضوع تنها یکی از جنبه‌های مشکلات در کلان شهرها به شمار می‌رود و در صورتی که مواردی همچون سبک زندگی غلط و استرس و اضطراب را در نظر نگیریم، می‌توان گفت آلودگی هوا یکی از بزرگترین تهدیدکنندگان سلامتی شهرنشینان است. است در صورتی که شما نیز با این مشکلات درگیر هستید، پیشنهاد می‌شود در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا در رابطه با راهکارهای جلوگیری از تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر سلامت پوست و ریه با شما عزیزان صحبت کنیم.

آلودگی هوا در کلان‌شهرها

پیش از این که در رابطه با راهکارهای مقابله با عوارض آلودگی هوا صحبت کنیم، بهتر است در رابطه با خود این موضوع و تأثیرات آن بر سلامت بدن صحبت شود.

مهمترین دلیل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ به شرح زیر است:

● تردد بیش از اندازه

● تراکم بالای جمعیت

● پس ماندهای صنعتی

● حضور واحدها و کارخانجات صنعتی

● استفاده زیاد از سوخت‌های فسیلی

در بین تمامی موارد، دود ناشی از سوخت‌های فسیلی همچون گازوئیل و بنزین در اتومبیل‌ها و سیستم‌های حمل و نقل شهری، بیشترین و پررنگ‌ترین نقش را داشته و هم‌چنین نوع آلودگی بسیار خطرناک‌تری را نسبت به سایر موارد منتشر می‌کنند.

البته که قصد ما در این نوشته قضاوت این موضوع و مقایسه عوامل به وجود آورنده آلودگی هوا نیست بلکه تنها قصد داریم پس از ارائه اطلاعات مختصری در این رابطه، در مورد راهکارهای جلوگیری از تاثیرات آن با شما عزیزان صحبت کنیم.

موضوع اساسی و اصلی در رابطه با آلودگی هوا این است که علائم مخرب آن مانند علائم بیماری آنفولانزا و یا سایر موارد این چنینی نیست که در چند روز به حالت حاد و نگران‌کننده‌ای در بیاید و نیاز به مراجعه به پزشک وجود داشته باشد. این مشکل دقیقاً همانند دشمنی آب زیر کاه سالیان سال بدون هیچ گونه عوارض مشخصی سلامتی شما را تحت تأثیر قرار داده و در زمانی خود را نشان خواهد داد که دیگر برای پیشگیری دیر شده است.

به همین جهت سبک بودن تاثیرات آلودگی هوا بر سلامتی در مرحله اولیه را نباید دلیل خوبی برای پیشگیری دانست و به هیچ عنوان این موضوع خطرناک را نباید سرسری گرفت. بنابراین حتماً باید از طریق مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، از سلامتی خود در برابر این عامل بسیار خطرناک و مخرب حفاظت کنید.

هم‌چنین باور غلط دیگری در این رابطه وجود دارد که شهرنشینان قدیمی، با این توجیه که "سالیان سال است که این مشکل را داریم و دیگر به آن عادت کرده ایم" از انجام فرایندهای پیشگیرانه و درمانی طفره ‌می‌روند اما غافل از اینکه آلودگی هوا چیزی نیست که بدن به آن عادت کند و در هر صورت عوارض مخرب آن دیر یا زود متوجه حال شما خواهد شد.

در ادامه بهترین راهکارها برای جلوگیری از تأثیرات مخرب آلودگی هوا را برایتان شرح داده‌ایم.

سبک زندگی خود را اصلاح کنید

آلودگی هوا به خودی خود بر روی سلامتی شما تأثیرات مخرب می‌گذارد بنابراین توصیه می‌شود که اگر مراقب سلامتی خود نیستید، حداقل به آن آسیب بیشتر نزنید! مصرف دخانیات، مصرف مواد غذایی مضر، بی‌تحرکی و ورزش نکردن، اضطراب و استرس و سایر موارد این چنینی می‌تواند تأثیرات مخرب آلودگی هوا را در بدن شما چند برابر کند.

هم‌چنین هر نوع دخانیاتی می‌تواند به عنوان یک مکمل برای آسیب زدن به سلامتی شما در کنار آلاینده‌های مضر موجود در هوا عمل کند و تأثیر آن را بیشتر کند بنابراین توصیه می‌شود که در اولین قدم سعی کنید که از هرگونه دخانیاتی دوری کنید.

مصرف مواد غذایی سالم و مواد غذایی که بتواند برای دو قسمت از بدن شما که به شدت در برابر آلودگی هوا تأثیرپذیر هستند یعنی پوست و ریه مفید باشد یکی از بهترین راه‌های پیشگیری است. مواد غذایی همچون میوه‌ها و سبزیجات، حبوبات، شیر و آبمیوه‌های طبیعی از بهترین مواد غذایی برای این امر هستند.

تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر سلامتی

خانه خود را پاک نگه دارید

در فضای بیرونی خانه هرگونه آلاینده‌ای سلامتی شما را تهدید می‌کند بنابراین حداقل به آلاینده‌ها اجازه این کار را در خانه خود ندهید. سعی کنید از سیستم‌های تصفیه هوا استفاده کرده و یا با استفاده از انواع گیاهان آپارتمانی و خانگی، هوای داخل خانه را تصفیه کنید.

هم‌چنین استفاده از مولدهای بخار سرد برای مرطوب کردن هوا می‌تواند گزینه‌ای بسیار عالی برای تصفیه هوای منزل باشد.

در فضای بیرونی مراقب خود باشید

برخی از روزها که میزان آلاینده‌های هوا کم اعلام می‌شود و هم‌چنین هوا به نظر پاک می‌رسد، می‌توان با خیال راحت از خانه خارج شد و به کارهای روزمره پرداخت. هم‌چنین این روزها بهترین موقعیت برای ورزش کردن در هوای آزاد و پاک هستند. اما در نقطه مقابل روزهایی هستند که میزان آلاینده‌ها بالا بوده و هوا ناپاک است.

در این روزها تا حد امکان سعی کنید از خانه خارج نشوید و در صورتی که مجبور به این کار هستید از ماسک‌های فیلتردار استفاده کرده و در طول روز مصرف مایعات را فراموش نکنید. موضوع دیگر اینکه در چنین روزهایی به هیچ عنوان برای ورزش از خانه بیرون نروید و در صورتی که قصد ورزش کردن دارید می‌توانید در فضای بسته مانند منزل و یا باشگاه‌های ورزشی این کار را انجام دهید.

با پزشک متخصص در ارتباط باشید

متاسفانه در کشور ما مردم از پزشکان فراری هستند و تنها زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که به شدت درگیری یک بیماری شده باشند. در صورتی که علائمی که به آلودگی هوا نیز مربوط می‌شوند در بدن شما شدت گرفته، علاوه بر آلودگی هوا می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد بنابراین در این صورت حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اما اگر هیچ گونه علائمی ندارید این به آن معنا نیست که آلودگی هوا برای شما تأثیر نمی‌گذارد و مهم است که برای پیشگیری از تأثیرات آن با دکتر متخصص ریه مشورت کرده و یا فرایندهای خاصی را با تشخیص پزشک انجام دهید. به همین جهت توصیه می‌شود که به صورت دوره‌ای و یا حداقل یک بار به متخصص پوست یا بهترین دکتر پوست تهران مراجعه کنید و علاوه بر حاصل کردن اطلاع از اوضاع سلامتی، راهکارهای لازم را از ایشان دریافت کنید.

تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر سلامتی

کلام آخر

همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره شد، آلودگی هوا یکی از معضلات بزرگ بسیاری از شهرها است که سلامتی شهرنشینان را به شدت تهدید می‌کند. به همین جهت در این نوشته از درمانکده، تمام تلاش خود را به کار بستیم تا در رابطه با بهترین و مهمترین راهکارها برای جلوگیری از تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر بدن مخصوصاً پوست و ریه با شما عزیزان صحبت کنیم.

در صورت نیاز به پزشک متخصص می‌توانید از طریق سرویس نوبت دهی اینترنتی مطب درمانکده اقدام کرده و برای پزشکان متخصص مختلف از بهترین دکتر پوست تهران گرفته تا متخصص ریه و مابقی موارد، به‌سادگی اقدام به دریافت نوبت مطب و یا مشاوره غیر حضوری کنید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1642414

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =