آرژانتین: هواپیمای ونزوئلایی ارتباطی با سپاه قدس ندارد

ایسنا نوشت: رئیس جمهور آرژانتین تصریح کرد، هواپیمای ونزوئلایی که هفته گذشته در این کشور فرود آمده بود هیچ ارتباطی با نیروی قدس سپاه ایران ندارد.

آلبرتو فرناندز رئیس جمهور آرژانتین در گفت‌وگو با شبکه ۱۰ رادیو این کشور در پاسخ به سوالی پیرامون یک هواپیمای ونزوئلایی که هفته گذشته در منطقه‌ای نزدیک به بوئنوس آیرس به زمین نشسته بود، خاطر نشان کرد: فرود آمدن این هواپیمای باری با سرنشینان ایرانی و ونزوئلایی در آرژانتین، ارتباطی با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران نداشته و تنها به دلیل مشکلات مربوط به سوخت‌گیری بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: هیچ مسئله غیرعادی در رابطه با این هواپیما وجود نداشته و تنها مشکل آن سوخت‌گیری به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا بوده است.

هفته گذشته برخی رسانه‌های داخلی در آرژانتین ادعا کردند که یک هواپیمای ونزوئلایی از نوع بوئینگ۷۴۷ که متعلق به خطوط هوایی ماهان ایر است در فرودگاهی در نزدیکی بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین متوقف شده است که ۷ خدمه ایرانی و ۹ نفر ونزوئلایی در آن حضور داشته‌اند.

ابتدا در این خبرها آمده بود که این هواپیما متعلق به ماهان ایر بوده و در اجاره یک شرکت ونزوئلایی قرار دارد اما روابط عمومی هواپیمایی ماهان سپس اعلام کرد که مالکیت این هواپیما یک سال است که واگذار شده و به یک شرکت ونزوئلایی فروخته شده است و در اجاره این شرکت هواپیمایی نیست.

همچنین برخی رسانه‌ها مدعی شدند که خدمه ایرانی این هواپیما با نیروس قدس سپاه ایران ارتباط دارند و مقامات آرژانتین نیز به همین دلیل مشکوک شدند که ممکن است ارتباطی میان این پرواز و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وجود داشته باشد.

اما دولت آرژانتین روز چهارشنبه گذشته نیز اعلام کرد، هیچ یک از ۱۹ خدمه هواپیمایی که به تازگی در فرودگاهی در بوئنوس آیرس متوقف شده بود، ارتباطی با نیروی قدس سپاه ایران ندارند.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، بعدتر مشخص شد که پنج تن از ۱۹ خدمه این هواپیما ایرانی بوده‌اند که به دلیل شباهت نام یکی از آنها با عضوی از نیروی قدس سپاه گذرنامه‌هایشان توقیف شده و به آنها اجازه ورود به خاک آرژانتین داده نشده بود.

علاوه‌براین، کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی پس از انتشار این اخبار، بدون ذکر هیچ منبع و سندی مدعی شد که خدمه ایرانی هواپیمای ونزوئلایی قصد انجام عملیات و حمله به جوامع یهودی در آرژانتین را داشته و با همین هدف به کشورهای آمریکای جنوبی سفر کرده‌اند. این شبکه تلویزیونی مدعی شد که این خدمه ایرانی اعضای نیروی قدس سپاه هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این هواپیمای باری که حامل قطعات خودرو بود، روز دوشنبه هفته گذشته از مکزیک وارد حریم هوایی آرژانتین شد تا برای سوخت‌گیری به کشور همسایه آن، یعنی اروگوئه سفر کند اما از ورود منع شد و سپس در فرودگاهی در خارج از بوئنوس آیرس به زمین نشست.

این هواپیما متعلق به امتراسور، یکی از شرکت های تابعه کونویاسا ونزوئلا است که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1643143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =