استقبال از سند رسمی پیش فروش در آذربایجان شرقی/ کاهش کلاهبرداری و تضمین حقوق پیش خریداران

عضو هیات مدیره کانون سردفتران آذربایجان شرقی با اشاره به تضمین حقوق مردم در اسناد رسمی پیش فروش، اعلام کرد: سند رسمی پیش فروش در آذربایجان شرقی به یک فرهنگ عمومی تبدیل شده است.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، حمدالله حاتم زاده بخشایش اظهار داشت: با عنایت به پیش بینی شرایط ویژه برای تنظیم سند رسمی پیش فروش، ضمن منتفی شدن امکان پیش فروش برای افراد متعدد و از بین رفتن امکان کلاهبرداری‌هایی در این رابطه رایج بود، حقوق پیش خریدار رانیز تضمین نموده است.

وی تصریح کرد: وجود شرایطی چون: ضرورت اتمام پی ساختمان با تاییدیه مهندس ناظر، ضرورت وجود سند مالکیت ثبتی، شناسنامه فنی، قید مصالح و امکانات، ضمانت ۱۰ درصد از وجه مورد معامله برای زمان تنظیم سند قطعی، در نظر گرفتن جرایم متناسب برای تاخیراحتمالی در زمان تحویل واحد یا زمان تنظیم سندقطعی، ارسال خلاصه معامله به اداره ثبت و ... از جمله مواردی است که امکان کلاهبرداری را به حداقل رسانده است.

حاتم زاده با بیان اینکه در بسیاری از موارد فرد یا افراد مشارکت کننده در ساخت و ساز، قصد پیش فروش واحدهای سهمی خود را دارند تصریح کرد: در این صورت طبق قانون پیش فروش، باید قرارداد مابین خود و مالک را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسانده و ضمن تایید مفاد، شروط و تعهدات و تعیین واحد های سهمی خود، صراحتا از مالک مجوز تنظیم سند پیش فروش را نیز اخذ نماید.

به گفته وی، این عامل نیز یکی از اصلی ترین دلایل کاهش مشکلات حقوقی و قانونی در قراردادهای مشارکت شده و امکان هرگونه سوء استفاده را به حداقل رسانده است.

این عضو کانون سردفتران آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: وجود تضمین های قانونی، امتیازات و شرایط مناسب در تنظیم سند رسمی پیش فروش باعث شده که این نوع قرارداد در سطح استان به ویژه شهر تبریز مورد استقبال عمومی قرار گیرد.

به گفته وی، افرادی که قصد پیش خرید واحدهای عرضه شده را دارند در اکثر موارد بدون تنظیم سند رسمی پیش فروش از هرگونه پیش خرید خودداری می کنند.

حاتم زاده بخشایش از امکان تنظیم سند رسمی پیش فروش برای اراضی وقفی خبر داد و گفت: آذربایجان شرقی از جمله استان‌های نادر در کشور است که در آن برای زمین اوقافی نیز سند رسمی پیش‌فروش تنظیم گردیده است.

وی ادامه داد: بدین ترتیب، بر اساس قوانین این نوع سند پیش فروش، به شرط تنظیم قرارداد رسمی اجاره فی‌مابین اداره اوقاف و مستاجر و تجویز رسمی امکان احداث اعیانی برای مستاجر از طرف اداره اوقاف ضمن سندرسمی اجاره، امکان تنظیم سند رسمی پیش‌فروش برای اراضی وقفی نیز مقدور می شود.

این عضو کانون سردفتران آذربایجان شرقی در ادامه ضمن درخواست از رسانه های جمعی برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص تنظیم سند رسمی پیش فروش تصریح کرد: انتقال تجربه موفق سند پیش فروش رسمی از آذربایجان شرقی به سایر نقاط کشور می تواند ضمن فرهنگ سازی مناسب از ایجاد زمینه سوءاستفاده و کلاهبرداری سودجویان ممانعت نماید.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1644701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =