مجلس در تلاش برای دستیابی به هویت تازه/ استیضاح وزیر صمت از دستور خارج شد؟

قرن نو نوشت: در حالی که تنها یک ماه تا سالگرد استقرار دولت سیزدهم در ساختمان نهاد ریاست‌جمهوری در پاستور باقی است، جنگ قدرت سنگینی میان موافقان و مخالفان استیضاح وزیر صمت در دو سوی میدان به راه افتاده است.

در حالی که خبرهای رسیده از مجلس حکایت از اعلام وصول اولین استیضاح برای وزیر صنعت، معدن و تجارت داشت، تبلیغات سنگینی در این سوی میدان آغاز شده و مانور رسانه‎های حامی دولت بر مساله کاهش تعداد امضاها چشمگیر است.
نه فقط خبرگزاری ایرنا که خبرگزاری فارس و تسنیم و ... نیز در این راستا، گزارش‌های متعددی در زمینه بازپس‌گیری استیضاح و اینکه این اقدام در شرایط کنونی به صلاح نیست را آغاز کردند.
از سوی دیگر حضور وزیر صمت در نماز جمعه تهران به عنوان سخنران پیش از خطبه نیز فرصتی به وی برای دفاع از عملکردش را داد.
وزیر صمت در کمپین سنگین تبلیغاتی به راه انداخته از تمامی ظرفیت‎‌ها نظیر برگزاری نشست خبری و ... نیز بهره می‎‌برد.

استیضاح از دستور خارج می‌شود؟
در حالی که مانور بر مساله کاهش تعداد امضاها برای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت بسیار محسوس است، اما خبرهای رسیده از مجلس حکایت از آن دارد که با وجود لابی بزرگی که در راهروهای مجلس به چشم می‎خورد، به همان میزان که امضا پس گرفته می‌شود، امضاهایی نیز به این فهرست افزوده می‌شود.
ناظران از دو زاویه این موضوع را تحلیل می‌کنند. اول اینکه ممکن است برخی نمایندگان با دیدن امکان لابی، نسبت به امضای طرح استیضاح اقدام کنند تا از این نمد کلاهی برای خود بدوزند و از سوی دیگر این احتمال قریب به یقین است که جریان حامی استیضاح در کنار لابی موافقان، نسبت به راضی کردن جمعیت بیشتری اقدام کرده و وعده‌هایی را مطرح می‎کنند.
هر چه هست، مجلس شورای اسلامی این روزها بیش از هر زمان دیگری در زاویه‌‎ای محسوس با دولت قرار گرفته است.

سخنان میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص الزام مجلس به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز خشم برخی نمایندگان را برانگیخته است چرا که معتقدند این دولت بود که بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اصراری فراوان داشت.

حالا لطف‌الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع مجلس و از بانیان طرح استیضاح وزیر صمت در واکنش به بازپس گیری بیست امضا از استیضاح وزیر صمت گفته است: نمایندگان امضاهایی را پس می‌گیرند اما امضاهایی هم اضافه می‌شوند، اکنون هم، تعداد امضاها، بیشتر از حد مجاز است.به گفته وی در حال حاضر این طرح ۳۵ امضا را داراست.

از سوی دیگر روح‌الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره برگزاری جلسه این کمیسیون برای بررسی طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: روز سه‌شنبه هفته آینده با حضور آقای فاطمی امین این موضوع در کمیسیون بررسی‌ می‌شود.

هر چند تلاش شدید دولت بر منتفی کردن استیضاح فاطمی امین استوار است اما حاجی‌دلیگانی، عضو هیات رییسه مجلس خبر داده است: وزرای کشور، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی از دیگر وزرایی هستند که درخواست استیضاح‌شان به هیأت رئیسه آمده است.

سیگنال‌ها نشان می‌دهد نمایندگان مجلس در صددند در آستانه اولین سالگرد استقرار دولت راه خود را از دولت سیزدهم جدا کنند و در فضای یک‎دست سیاست در ایران، جایگاهی تازه را برای خود دست و پا کنند و به هویت سیاسی جدیدی دست یابد.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1645195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  3 0
  با عرض سلام، یه سوال ذهن من رو درگیر کرده، ذهن شما رو چطور؟؟؟؟ چطور می شود نماینده ای که سه یا چهار ماه بعد از شروع به کار دولت سیزدهم، خواهان استیضاح وزیر صمت می شود و استیضاح را امضا می کند حالا امضایش را پس می گیرد و مدعی است که باید به وزیر صمت فرصت داد تا برنامه های خود را عملی کند. آقای نماینده، شما سه چهار ماه بیشتر بهش فرصت ندادی حالا چطور است که میگی 10 ماه فرصت، کم هست!!؟؟ همگی هم شاهدند که هیچ کار مثبتی از طرف ایشان صورت نگرفته که مثلاً بگیم تو این مدت این کار رو کرد و به همین دلیل نماینده ها امضای خود را پس گرفته اند. وزیر محترم، معدن و تجارت را ول کرده است و چسبیده است به خودرو تا مشکل آن را حل کند، این هم وضعیت خودرو. حالا این سوال را از نماینده های مخالف استیضاح و همچنین نماینده هایی که امضا را پس گرفته اند دارم: خدا وکیلی، شما جای ما باشید چه فکری می کنید؟؟؟؟
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  3 0
  عرض خود می برند و زحمت ما می دارند