دادستان‌ها باید همیشه در میدان باشند

معاون اول دادستان کل کشور گفت: دادستان‌ها باید همیشه در میدان باشند و خواب را بر خود حرام کنند تا خواب متجاوزان و متخلفان آشفته و امنیت جامعه تضمین شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محسن موسوی، معاون اول دادستان کل کشور در آیین تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب قزوین، اظهار کرد: یکی از ادیانی که داعیه جهان شمولی دارد دین مبین اسلام است که برای تمام لحظات بشریت و حیات فردی و اجتماعی نظام کاملی تدارک دیده و آیین و تکالیف خود را بر اساس امور اجتماعی پایه‌ریزی کرده است.

او افزود: ائمه با همه سختی‌ها در مسیر اصلاح امور حرکت کردند و در جامعه‌ای که تضارب آراء وجود دارد اگر نظمی در کار نباشد شاهد آشفتگی و بی‌نظمی می‌شویم.

این مقام قضایی کشور در ادامه گفت: حیات اجتماعی از حیات فردی برتر است و یک ضمانت اجرایی لازم دارد که آن هم قضا، قضاوت، رسیدگی و دادرسی عادلانه است.

معاون اول دادستان کل کشور یادآورشد: برای جلوگیری از اضمحلال اجتماعی بدون تردید دستگاه قضا نقش اساسی و حیاتی دارد، لذا لازم است قضات همه لایه‌های اجتماعی و قوانین کیفری و حقوقی را بشناسند و بدانند چگونه رفتار کنند و در مسیر احقاق حقوق مردم قاطع و جدی باشند.

او همچنین بیان کرد: دادستان‌ها باید تهدیدات و آسیب‌ها را بشناسند و با شناخت لایه‌های اجتماعی بتوانند در لحظه تصمیم بگیرند و بر موضوعات کیفری و حقوقی مسلط باشند.

حجت‌الاسلام موسوی افزود: دشمنان می‌خواهند مسئولانی در جمهوری اسلامی سرکار بیایند که با خود و جامعه بیگانه باشند و مردم را ناراضی کنند و بین آن‌ها و نظام فاصله بیفتد.

این مقام مسئول ادامه داد: این مردم شایسته بهترین خدمت‌ها هستند و مدیران باید خود را خادم آن‌ها بدانند و با رویکرد جهادی در مسیر رفع گرفتاری‌های مردم گام بردارند.

معاون دادستان کل کشور گفت: دشمنان قسم‌خورده وقتی دیدند انقلاب به پیروزی رسیده آشفته شدند و شهید بهشتی را از انقلاب گرفتند و این رفتار استکباری همچنان در رفتار آمریکای جنایت‌کار دیده می‌شود و جای تعجب است که چگونه برخی افراد همچنان دنبال تطهیر چهره زشت آمریکا هستند و شعار مرگ بر آمریکا باید نسل‌به‌نسل منتقل شود تا آیندگان نیز با پلیدی استکبار آشنا شوند.

حجت‌الاسلام سید محسن موسوی تاکید کرد: نباید اجازه دهیم عده‌ای چهره آمریکا را تطهیر کنند و بهترین راهکار خدمت به مردم است و امروز ناراضی کردن حتی یک نفر حرکت در مسیر دشمن است، لذا توصیه می‌کنیم هر کسی به شما مراجعه می‌کند مراقب باشید کوچک‌ترین بی‌احترامی به مردم صورت نگیرد.

او یادآور شد: دادستان‌ها توجه کنند که در کنار رافت و برخورد محبت‌آمیز و کریمانه با مردم باید با مفسدان، متخلفان و برهم‌زنندگان نظم و امنیت و آرامش جامعه با شدت و قاطعانه برخورد کنند تا متخلفان به گونه‌ای تنبیه شوند که آرامش جامعه حفظ شود.

موسوی همچنین بیان کرد: دادستان‌ها باید همیشه در میدان باشند و خواب را بر خود حرام کنند تا خواب متجاوزان و متخلفان آشفته و امنیت جامعه تضمین شود.

معاون اول دادستان کل کشور در ادامه خطاب به قضات و دادستان‌ها گفت: بهتر است تا حد ممکن از مجازات جایگزین حبس استفاده کنید و به راحتی حکم زندان ندهید و رویکرد شما کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها باشد.

او اظهار کرد: توصیه اکید داریم که دادستان‌ها صیانت از حقوق عامه را در اولویت قرار دهند و بدانند دشمنان با اقیانوسی از فساد و تباهی در فضای مجازی می‌خواهند مردم را دچار تردید و بی‌اعتمادی کنند، لذا رصد مستمر این فضا ضروری است.

حجت‌الاسلام موسوی گفت: از دادستان قزوین درخواست می‌کنیم با راه‌اندازی کارگروهی برای رصد فضای مجازی با کسانی که حجاب و عفاف را خدش‌ دار کرده و هنجارشکنی می‌کنند برخورد قانونی شود.

او ادامه داد: آموزش ضابطان، تعامل و هم‌افزایی با مسئولان استانی، نمایندگان، استاندار، معاونان استانداری و شورای تامین، برخورد با گران‌فروشان و محتکران در دستور کار مسئولان قضایی قرار گیرد تا رضایت مردم جلب شود.

این مسئول قضایی تصریح کرد: مسئولان کاری نکنند که مردم از نظام دلسرد و ناامید شوند زیرا نظام به‌راحتی به‌دست نیامده که به سادگی آسیب ببیند و اگر غفلت و کوتاهی کنیم و بی‌توجه باشیم و بااخلاق و منش خوب با مردم رفتار نکنیم آسیب جدی می‌بینیم.

موسوی افزود: امروز مجلس، دولت و دستگاه قضا می‌خواهند مشکلات کشور را حل کنند، اما گرفتاری‌ها زیاد است و مردم باید صبوری کنند تا از گردنه‌ها عبور کنیم.

او یادآورشد: قزوین در همه زمینه‌ها چهره‌های درخشانی دارد و با تقدیم شهدای والامقام جایگاه خاصی در کشور پیدا کرده و امیدواریم با حضور دادستان جدید در عرصه قضایی هم شاهد تحول خوبی در استان باشیم.

معاون اول دادستان کل کشور در پایان خاطرنشان کرد: آقای قاسمی از دادستان‌هایی بودند که اهداف نظام را می‌شناخت و عملکرد شاخصی داشتند و آقای رجبی دادستان جدید هم همین اوصاف را دارند و باید با کار و تلاش شبانه‌روزی موجب تحول و تعالی دستگاه قضایی شوند.

در این مراسم ضمن تقدیر از خدمات محمد قاسمی، دادستان سابق، حسین رجبی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب قزوین معرفی شد.

48

کد خبر 1645235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =