ضرورت پایش بی خطرسازی پسماندهای عفونی استان سمنان

حمیدی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان گفت: نظارت بر بی خطرسازی پسماندهای عفونی، صنعتی و تفکیک زباله های شهری در استان انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان؛ محمد حمیدی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان در جلسه مدیریا پسماند شهری استان که صبح روز پنجشنبه ۵ تیر۱۴۰۱ در سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری سمنان برگزار شد؛ ضمن اشاره به اینکه زندگی صنعتی مواردی همچون لزوم مدیریت رعایت موارد بهداشتی، جمع آوری و دفع اصولی پسماندها و جلوگیری از مضرات بهداشتی زباله های شهری را در پی دارد؛ گفت: در این جلسه مصوب شد که در اولویت اول بتوانیم سایت مدیریت پسماند و دفع زباله چهار شهر بزرگ استان؛ سمنان ، شاهرود، دامغان و گرمسار را بر طبق استاندارد های لازم ساماندهی کنیم.
وی با بیان اینکه خوشبختانه از این چهار شهرستان استان، سمنان و وشاهرود دارای سازمان مدیریا پسماند هستند؛ افزود: انتظار داریم این دو شهرستان با دارا بودن ساختار مدیریت پسماند قانونی و اصولی؛ دراین امر پیشرو باشند.
معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار سمنان در خصوص موضوع پسماندهای پزشکی وعفونی ضمن تاکید بر اینکه مکانیزم جمع آوری و دفع زباله های عفونی و بیمارستانی با زباله های عادی تفاوت دارد؛ بیان کرد: زباله های عفونی مطب ها، کلینیک های خصوصی و بیمارستان های دولتی باید اول بی خطر و تبدیل به زباله عادی و بعد دفع شوند.
وی تصریح کرد: پسماندهای بیمارستان های دولتی با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود؛ توسط دستگاه های موجود در بیمارستانها بی خطر و دفع می شود.
حمیدی ابراز کرد: سازمان نظام پزشکی در شهر سمنان در خصوص پسماند عفونی مطب های پزشکی و بخش خصوصی طی قراردادی که با شهرداری دارد، این زباله ها را جداگانه جمع آوری، بیخطر و دفع می کند.
وی با اشاره به اینکه در شاهرود و دامغان نیز باید همین اقدام انجام شود، گفت:برای اجرای این امر در این دو شهرستان، مصوب شد تا با مشارکت سازمان نظام پزشکی استان، تصمیمات لازم در خصوص پسماندهای بخش خصوصی این شهرستان ها گرفته شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان اظهار کرد: درحوزه جمع آوری و دفع پسماند های صنعتی نیز شهرک صنعتی موظف است تا ساز و کار خود را در این خصوص ارائه دهد تا استان از منظر پسماندهای صنعتی هم آسیب جامع نداشته باشد.
حمیدی در خصوص تفکیک زباله از مبدا و بحث نهادینه و فرهنگ سازی این برنامه با تاکید بر نیاز فرهنگ سازی این امر در بین مردم، گفت: شهرداری ها در مناطق شهری سطل های زباله مخصوصی را برای زباله های خشک و قابل بازیافت قراردهند که مردم از همان ابتدا بتوانند زباله ها را تفکیک کنند.
وی ضمن اشاره به حضور زباله گردها در شهرها و آسیب های مرتبط با آن، خاطر نشان کرد: اگر تفکیک از مبدا درست اتفاق بیفتد چارچوب خیلی از مباحث بازیافتی مشخص و اثرات مخرب کمتری ایجاد می شود.

48

کد خبر 1645279

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =