مالیات‌گیری از خریدوفروش دلار/ هجوم افغان‌ها به بازار ارز ایران

اقتصادنیوز نوشت: نکته مهمتر اطلاعیه‌ای است که بر سر در برخی صرافی‌ها نصب شده بود. طبق این اطلاعیه از هر نوع خرید و فروش ارز، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده یا VAT اخذ می‌شود.

در بازار یکشنبه حمایت مهم ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان شکست. با شکست این حمایت خریداران از بازار عقب‌نشینی کردند. دلار در تهران و سلیمانیه ۶۰۰ تومان ریخت اگرچه در هرات میزان ریزش نصف این رقم بود.

شکستن مرز حمایتی مهم در بازار ارز

از نگاه معامله‌گران توییت و خبر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اروپا نقش مهمی در شکستن حمایت بازار داشت.

بورل در توییتش از شکستن بن‌بست صحبت کرده بود و در مصاحبه‌ای، از گفتگوی با واسطه ایران و آمریکا در شهری جز وین و در حاشیه خلیج‌فارس خبر داد. این اخبار فضا در بازار ارز را کاملا مثبت کرد.

خریداران دلار عقبگرد کردند

به گزارش اکوایران، شکستن حمایت هم عکس روزهای قبل به عقب‌گرد خریداران منجر شد. در روزهای قبل فروش‌ها خریدار داشت ولی در روز یکشنبه کسی خریدار دلار نبود.

2 پیش بینی از قیمت دلار در کوتاه مدت

درباره آینده دلار برخی از معامله‌گران به نرخ هرات توجه دارند. هرات همچنان بالای حمایت ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان در نوسان بود. اگر این مرز حمایتی از دست برود دلار پتانسیل کاهش تا ۲۹ هزار و ۸۰۰ را دارد و در غیر این صورت محدوده‌های فعلی در بازار حفظ می‌شود.

در مجموع درباره آینده کوتاه‌مدت ارز دو نگاه وجود دارد، نگاه اول تداوم کاهش بدون استراحت را پیش‌بینی می‌کند و اعتقاد دارند همانند قبل که دلار مسیر صعودی را بدون استراحت طی کرد، حالا هم مسیر کاهشی را بدون استراحت طی می‌کند.

اما در مقابل برخی اعتقاد دارند دلار وارد فاز استراحت می‌شود و در صورت اتفاق مثبت جدید، مسیر کاهش را طی می‌کند.

البته درباره کف قیمت در این مسیر اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد. از نگاه بسیاری کف ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان کف تعیین‌کننده قیمت دلار است.

سکه رفاه یک کانال پایین آمد

سکه رفاه و طرح جدید یک کانال پایین آمدند. حباب سکه نیز در معاملات یکشنبه کمتر از روز قبل شد که نشان می‌دهد درصد کاهش سکه از دلار بیشتر بوده است.

درمورد اینده سکه نیز می‌گویند الان سکه در مرز حمایت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار در نوسان بود که اگر این سطح از دست برود می‌تواند تا ۱۴ میلیون پایین برود.

ردپای افغان ها در بازار دلار ایران

معامله‌گران به تازگی از حضور مجدد افغان‌ها در بازار ارز صحبت می‌کنند.گفته می‌شود افغان‌ها بدنبال فروش کرون سوئد هستند. این پدیده در مقاطع مختلف در بازار دیده می‌شود و ظاهرا مهاجران افغان در سوئد برای خانواده‌هایشان در ایران کرون ارسال می‌کنند که آن‌ها کرون را تبدیل به ریال یا سایر ارزها می‌کنند.

مالیات گیری از خرید و فروش ارز

اما نکته مهمتر اطلاعیه‌ای است که بر سر در برخی صرافی‌ها نصب شده بود. طبق این اطلاعیه از هر نوع خرید و فروش ارز، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده یا VAT اخذ می‌شود.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1645413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 14
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  34 2
  دولت رییسی به فکر این هست که هرجور شده از مردم پول بگیره
 • m.z IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  15 5
  مهندس مهدی ظفریاری میگوید تحلیل آینده بازارمسکن و اجاره در ایران امروز بزرگ ترین مشکل اقتصاد ایران هجوم اتباع خارجی وسلطه اقتصادی اتباع بر اقتصاد کشور است از مسکن، خانه، مغازه، تا کار ، مواد غذایی ، آموزش ، و سایر خدمات مثل پزشکی وتفریحی و ... که همین الان هم بسیاری از و حتی مصالح ساختمنی سیمان و اهن و..ویا مواد غذایی به کشورهای دیگر ارسال میشود با توجه به اختلاف قیمت یعنی قیمت میوه و مصالح ایرانی ده برابر کمتر است و یا بسیاری از کشور اطراف برای خدمات پزشکی و مهندسی وحتی تحصیل کشور ایران را انتخاب میکنند، که چون هزینه ده ها برابر کمتر است وولی طرف دیگر داستان اقامت و زندگی و سرمایه گذاری در کشور ایران است که با ورود و دلارهای و سایر واحد های پول که که طی چندین سال گذشته چند ده برابر رشد کرد و ریال که کاهش پیدا کرده، پس توان مالی ریال و سرمایه مالی( به غیر از طلا و دلارو جواهرات و اجناس قیمتی) مردم ایران نسبت به سایر کشور ها کاهش پیدا کرده و همه زیان کرده اند از ثروتمند و.. ولی در عوض توان مالی اتباع برای خرید در ایران چند ده برابر شده است و این شده که قیمت املاک هرسال درایرا
 • mz IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  3 5
  مهندس مهدی ظفریاری میگوید تحلیل آینده بازارمسکن و اجاره در ایران امروز بزرگ ترین مشکل اقتصاد ایران هجوم سرمایه سرگردان اتباع خارجی و(سلطه اقتصادی ) است.(در در تمام دنیا جذب سرمایه خارجی بسیار خوب است ولی باید کنترل شده باشد ودر بخش های مثل بحث تولید مسکن و پیشرفت و ارتقاء اقتصاد کشور سرمایه گذاری شود نه بحث دلالی و مصرفی و..) امروزه از مسکن، خانه، مغازه، تا کار ، مواد غذایی ، آموزش ، و سایر خدمات مثل پزشکی وتفریحی و ... که همین الان هم بسیاری از و حتی مصالح ساختمانی سیمان و اهن و..ویا مواد غذایی به کشورهای دیگر ارسال میشود با توجه به اختلاف قیمت یعنی قیمت میوه و مصالح ایرانی ده برابر کمتر است و یا بسیاری از کشور اطراف برای خدمات پزشکی و مهندسی وحتی تحصیل کشور ایران را انتخاب میکنند، که چون هزینه ده ها برابر کمتر است وولی طرف دیگر داستان اقامت و زندگی و سرمایه گذاری در کشور ایران است که با ورود و دلارهای و سایر واحد های پول که که طی چندین سال گذشته چند ده برابر رشد کرد و ریال که کاهش پیدا کرده، پس توان مالی ریال و سرمایه مالی( به غیر از طلا و دلارو جواهرات و اجناس قیمتی) مردم ای
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  4 4
  باشه