دردهای گردن، علت ها و روش های درمان آن

منطقه گردن از برجستگی پشت سر شروع شده و تا پایین رستگاه خلفی سر امتداد می یابد و درد این ناحیه، جزء یکی از 5 درد اول اعضای بدن شناخته شده است.

درد گردن در ایران روند رو به رشدی را داشته و از علت های آن می توان به ضعف عضلات گردن، نشستن های طولانی مدت، استفاده از کامپیوتر، تبلت و موبایل و در نهایت ورزش نکردن اشاره کرد.

درد گردن چیست؟

امروزه به دلیل نوع زندگی افراد و استفاده از رایانه، تبلت و کامپیوتر، گردن درد به عنوان یکی از دردهای شایع در تمامی گروه های سنی، شناخته شده است. از این رو در برنامه طبیب از پخش زنده شبکه 3 با حضور دکتر علیرضا زالی (جراح و متخصص مغز و اعصاب و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ) درباره چگونگی شیوع دردهای گردن و انواع آن، در این باره صحبت خواهیم کرد.

لازم به ذکر است، بیشترین شیوع گردن درد قبلا در سنین بین 25 تا 50 سال بود اما امروزه استفاده بیش از حد تبلت و موبایل باعث شده که شیوع درد گردن در نوجوانان و حتی کودکان هم دیده شود.

سر انسان بزرگسال بین 4 تا 6 کیلوگرم وزن دارد، حال اگر سر را حدود 15 درجه خم کنید، بالغ بر 12 کیلوگرم فشار بر گردن وارد می شود و اگر این میزان خم شدن به 60 درجه تغییر پیدا کند، 27 کیلوگرم بر ستون مهره های گردن فشار وارد می شود که معمولا برای استفاده از موبایل، افراد گردن خود را تا 60 درجه خم می کنند.

بنابراین اگر این میزان خم شدن در مدت زمان طولانی و ساعات زیادی از شبانه روز رخ دهد، میزان فشار زیادی بر گردن وارد می شود.

آشنایی با علت های گردن درد

شاید مهم ترین علت گردن درد، وارد شدن فشار بیش از حد به گردن و کشش این عضو است. در واقع گردن از چند عنصر مختلف عضلات و رباط ها (البته رباط ها را می توان به کش های محکم الاستیکی تشبیه کرد)، دیسک گردن و استخوان های گردن تشکیل شده است. در گردن 7 مهره وجود دارد که بسیار پرتحرک هستند، در نتیجه این بخش از بدن، محل مناسبی برای بروز آرتروز گردن یا دیسک گردن و دردهای دیگر است.

حتی در بسیاری موارد این تغییرات گردن در زمان خواب ایجاد می شود و فرد هنگام بیدار شدن در گردن خود احساس درد یا کجی خواهد کرد و اگر دقت کرده باشید این دردها بیشتر در سمت چپ گردن دیده می شود.

درمان دردهای گردن

رگ به رگ شدن گردن چیست؟

و اما رگ به رگ شدن یا اصطلاحا اسپرین برای همه جای بدن ممکن است اتفاق بیفتد و در اثر کشش بیش از حد عضلات یا رباط به وجود می آید و اگر منطقه رگ به رگ شده را لمس کنیم، مشاهده خواهیم کرد که آن قسمت سفت شده و عضلات دچار اسپاسم شده اند.

به گفته مهمان برنامه پخش زنده شبکه 3 اگر برای فردی رگ به رگ شدن به طور مرتب اتفاق بیفتد، به علت ضعیف بودن عضلات و رباط ها بوده و بهداشت مناسب گردن برای این افراد اعمال نمی شود.

کدام یک از دردهای گردن مهم است؟

بالای 90 درصد دردهای گردن مربوط به دردهای عضلانی است که حادثه ای را ایجاد نخواهد کرد. از این رو در بیشتر مواقع این نوع درد خود به خود و با گذشت زمان خوب می شود. اما برخی از دردهای این ناحیه از بدن را باید جدی گرفت.

در ادامه مهم ترین انواع گردن درد را ذکر خواهیم کرد.

· درد گردن اگر بیشتر از سه هفته طول بکشد برای ما اهمیت دارد.

· دردهای گردنی که بر طول زمان بر شدت آن افزوده می شود.

· دردهای گردنی که همراه با سردرد شدید همراه است و گاهی فرد تب هم می کند.

· دردهایی که در خم کردن گردن به سمت جلو اختلال ایجاد می کند. یعنی فرد نمی تواند بر اثر گردن درد، چانه را به سینه اش بچسباند. به خصوص اگر علائمی نظیر تب هم داشته باشد.

· گردن دردهایی که دست را هم درگیر می کنند و درد به دست انتشار پیدا خواهد کرد.

· دردهای گردنی که همراه با احساس ضعف در اعصاب نظیر گزگز شدن، مور مور شدن، بی حسی و سوزن سوزن شدن به وجود می آید.

· دردهای گردنی که عدم تعادل در راه رفتن به همراه داشته باشند.

خطر دیسک گردن برای چه افرادی بیشتر است؟

در گروه های شغلی که باید مرتب بنشینند و سرشان خم باشد، وضعیت آرگونومیک نامناسبی در محل کار داشته باشند.

عضلات ضعیفی داشته باشند و فشار بیش از حد به عضلات گردن وارد می شود.

در برخی افراد هم سابقه سرشتی و ارثی در شیوع دیسک گردن بیشتر است.

درمان دردهای گردن

حال برای پیشگیری از گردن درد توصیه می شود که با ورزش کردن، عضلات گردن خود را تقویت نمایند. تا عضلات گردن تقویت شوند. چرا که افرادی که عضلات قوی و مستحکم دارند، کم تر دچار عارضه هایی نظیر آرتروز، فرسایش و دیسک گردن می شوند و جراحی های گردن در این افراد به ندرت دیده می شود.

البته برخی از تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات گردن وجود دارد که باید طبق دستور فیزیوتراپیست یا پزشک متخصص تجویز شود و با تقویت عضلات گردن و رباط ها عملا نخاع، ستون فقرات گردنی و دیسک ها هم قوی می شوند. زیرا اگر تمرینات ورزشی برای افرادی که عضلات ضعیف دارند، به درستی انجام نشوند، بار زیادی به گردن وارد شده و حتی منجر به آسیب می شود.

چند نوع گردن درد داریم؟

گردن عضو شایعی است که هم دردهای اولیه و هم دردهای ثانویه در آن ایجاد می شود. دردهای ثانویه گردن به این صورت است که درد گردن به صورت سر درد در افراد ظاهر می شود یا حتی در موارد نادر دردهای ناحیه قلب در گردن ایجاد می شود. (البته در این افراد نشانه های دیگری نظیر تعریق، تهوع و درد فک هم دیده می شود. )

به گفته مهمان برنامه پخش زنده شبکه 3 در برخی موارد ممکن است درد گردن از بین برود و این علائم در دست ها به وجود آید. به طوری که این بار بیمار برای دست درد به پزشک مراجعه نماید.

خوشبختانه در گردن دردهایی که در نهایت منجر به دست درد می شود، می توان به راحتی مسیر و علت درد را پیدا کرد. به عنوان نمونه اگر دست درد در ناحیه شست ادامه پیدا کند، پزشک متوجه می شود که بیمار ممکن است در مهره 5 و 6 دیسک داشته باشد یا با ادامه درد در انگشت های کوچک و کناری اش، نشان دهنده دیسک در مهره 7 است.

گاهی اوقات علائم گردن درد موذیانه است و با پیشرفت بیماری، دست بیمار لاغر می شود. البته لاغر شدن دست، نشان دهنده پیشروی زیاد بیماری و عدم مراجعه به موقع بیمار به پزشک معالج است.

لازم به ذکر است، میزان لاغری و تغییر وضعیت در ناحیه بین انگشت شست و اشاره و عضلات کف و پایین دست هم نیاز به دقت فراوان دارد. چون در زمان بیماری های گردن، عضلات آب می شوند و غالبا کسی به دلیل عضلات ضعیف این نواحی متوجه این اتفاق نیست.

بنابراین دست درد گرفتن ناشی از دردهای گردنی، همراه با خواب رفتگی، بی حسی و گزگز به این معناست که عصب دچار مشکل شده است.

کد خبر 1646109

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =