بازگشت ۶۵ هزار ایرانی با پیوند عضو به زندگی

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: واحدهای شناسایی و فراهم آوری اعضای دانشگاه ها باید پویاتر از همیشه کار کنند تا هیچ عضو پیوندی از دست نرود.

امیرحسام علیرضایی، در نخستین جشنواره ملی اهدای عضو با محوریت نقش هماهنگ کننده پیوند اعضا، افزود: تاکنون ۶۵ هزار پیوند عضو در کشور انجام شده است، یعنی ۶۵ هزار بیمار از رنج بیماری نجات پیدا کرده و ۶۵ هزار خانواده از درد و دغدغه عزیزشان آسوده شده اند و این موضوع بسیار مهمی است زیرا ۶۵ هزار ایرانی به زندگی بازگشته اند.

وی اظهار کرد: به دلیل اینکه در ایران اعمال جراحی پیوند عضو انجام می‌شود در این زمینه صرفه جویی مالی خوبی داشته ایم چرا که بیماران برای پیوند عضو به سایر کشورها نرفته اند.

وی با بیان اینکه رضایت دادن خانواده‌ها برای اهدای عضوِ عزیزشان ایثار محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۹۲۵ مورد اهدای عضو انجام شده است. ایران در زمینه اهدای عضو در دنیا رتبه ۳۶ و در منطقه رتبه اول را دارد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت به نقش رسانه‌ها در زمینه فرهنگ سازی اهدای عضو اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ۲۵ هزار بیمار در لیست پیوند اعضا قرار دارند و میانگین روزانه ۷ تا ۱۰ بیمار نیازمند عضو فوت می‌کند.

علیرضایی با بیان اینکه به طور میانگین سالانه ۳ هزار مرگ مغزی قابل اهدا در کشور اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: از این تعداد تنها هزار مرگ مغزی به اهدا رسیده و اعضای قابل اهدای ۲ هزار بیمار مرگ مغزی به خاک سپرده می‌شود. چنانچه از هر بیمار مرگ مغزی ۳ عضو اهدا شود، حدوداً ۶ هزار عضو قابل پیوند به اهدا نمی‌رسد.

وی ضمن تاکید بر فعال‌تر و پویاتر شدن امر شناسایی اعضا، بیان کرد: واحدهای شناسایی و فراهم آوری اعضای دانشگاه‌ها باید پویاتر از همیشه کار کنند تا هیچ عضوی از دست نرود. هر عضو اهدایی، یک زندگی را نجات می بخشد.

بیشتر بخوانید:

لیست ۲۵ هزار نفری بیماران در انتظار دریافت اعضای پیوندی

۲۳۳۲۳۳

کد خبر 1646280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =