یادداشت روزنامه اطلاعات در باره تجمع نوجوانان شیرازی/ مدتی باران تبلیغات ایدئولوژیک و گیر دادن به مو و ابروی پسران و دختران را رها کنید

روزنامه اطلاعات نوشت:تجمع نوجوانان شیراز در پی یک فراخوان، یا به قول آقایان، سازمان‌دهی توسط دوسه سرتیم، نشان داد که زیر پوست لایه‌هایی از جامعه، چه دمل‌هایی منتظر یک نیشترند.

کمی صبر داشته‌باشید! محرّم نزدیک است و مراسم مختلف، به خصوص در دهه‌ی نخست در پیش؛ نیازی هم به فراخوان یا سازمان‌دهی‌های سرتیمی(!) نیست. خواهید دید همه‌ی این بچه‌ها در تجمعات مربوطه‌ی مناسب آن ایام با پوشش درست و رفتار نسبتاً مناسب‌تر شرکت خواهند کرد. این سخن، نه به معنی آن است که این معصومانِ بالقوه، لزوماً روح مراسم دهه‌ی نخست محرّم را درک می‌کنند- همان‌گونه که از روح تجمعاتی از جنس هفته‌ی پیش هم بی‌خبرند-؛ بلکه نشان آن است که در صدد تخلیه‌ی انرژی خود هستند؛ فعلا مناسبت خردادِ رهایی از امتحانات بوده‌است؛ و عن‌قریب مناسبت محرّمِ حضور در آیین‌ها؛ این نکته‌ی ساده را چرا این‌قدر پیچیده می‌کنیم!؟

سرتیم‌های فراخواننده را بی‌خیال شوید! این به اصطلاح سرتیمان، اگر توان اثرگذاری و عُرضه‌ی کاری شکننده و پر پژواک را داشتند، تا کنون دست به کارهای ساختارشکن‌تر و کارستان‌تری زده‌بودند؛ از جنس تلاطمات اجتماعیِ امنیتی؛ از آن‌ نوع که هر سه‌چهارسال یک بار در خیابان‌های پاریس و مارسی یا استادیوم‌های لندن و گلاسکو می‌نگریم.

- با گفت‌وگو و صرف وقت احترام‌آمیز و محبت‌انگیز و همراهی با دلخواسته‌ها و تفننات معمول و معقول فرزندان، دوستْ‌پسر دخترتان شوید و از همسرتان بخواهید دوستْ‌دختر پسرتان شود.

- با تیپ اسپرت با آن‌ها به سینما و تأتر و کنسرت و باشگاه ورزشی بروید.

- با زبان لیّن و نرم و با بازگویی سیره‌ی مداراجویانه‌ی امامان شیعه، آن دیگر چهره‌ی دین را- که مدارا و محبت و نُصح احترام‌آمیز است- بازگویید؛ هرچند معتقدم چهره‌ی دین جز این نیست؛ بالاخره به گوششان می‌رسد!

- اگر فرصت توسعه‌ی فرهنگی یافتید، خارج از چارچوب‌های ایدئولوژیک، مجال ورزش همگانی و آسان و ارزان را برای نوجوانان فراهم آورید و به جای تمرکز بر بارش یکسویه‌ی تبلیغات حزبی، با معتبر دانستن «تفاوت» در ناموس آفرینش، به وجهِ انتخاب‌گری و وجهه‌ی تنوع‌جویی نوجوان و جوان ایمان بیاورید.

- تبلیغات شبانه‌روزیِ بارشیِ ایدئولوژیک را مدتی به نفع اخلاق مدنی و ایجاد فضا برای تعاون‌های جمعی و کمپین‌های اجتماعی و میدان‌دادن به حضور هویت‌ساز و غرورآفرین نوجوانان کم کنید؛ در مدارس، خسته‌ی تکالیفِ بارشی و تلقینی دینیشان نکنید؛ به موی سر و ناخن و ابروی دختر و پسر دهکده‌ی جهانی بی‌در و پیکرِ امروز گیر ندهید؛ در عوض با او رفیق و همدل شوید و امکانات تخلیه‌ی انرژی‌اش را در ورزش و سفر و باشگاه و مسئولیت مدرسه‌ای فراهم‌کنید، و امنیت گردش و تفریح سالم و خوش‌خلقی و دوری از بیم حساب و کتاب خیابانی و «ارشادی» را به او هدیه نمایید؛ مطمئن باشید نوجوان این مرز و بوم در شاکله‌ی خلقتی و سنتی و تربیت مرز و بومی‌اش چند ده‌گام جلوتر و هوشمندتر از دیگر هم‌صنف‌هایش در جوامع دیگر است.

وقتی او را از نشاط آب‌بازی باز می‌دارید، قاعدتاً در بزنگاه‌هایی باید آتش برون‌ریخته از جانش را خاموش کنید.

21302

کد خبر 1646425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  9 36
  بی حجابی وبی بندباری برای کشوری که نزدیک به نیم قرن با حجاب و عفاف پوشیده بوده آزاردهنده روحیه شکن هست
  • IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   10 1
   نیم قرن ؟! برو داداش برو خدا روزی‌ت رو جای دیگه بهت بده. زنان ایران از زمان هخامنشیان محجبه و پاکدامن بودن. این مساله ربط چندانی هم به اسلام نداره
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   11 1
   خوب قطعا ، نیم قرن ، راه رو اشتباه رفته . چرا یه عده معلوم الحال فکر می کنند که تمام کارها و رفتار و گقتارشون درسته ، و سعی می کنند بقیه مردم رو ، زورکی بچپونند تو بهشت ؟؟؟؟؟
  • IR ۰۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   11 3
   این کشور 2500 ساله که وجود داشته، حالا که نیم قرنه اینجا رو اشغال کردید و سعی کردید که هویت و فرهنگ این جامعه رو تغییر بدید، میگید برای این کشور بده؟؟! حیا و بند و بار به معلوم بودن دو تا نخ مو نیست، تاسف میخورم برای کسانی که انقدر راحت به هم وطنان خود انگ بی حیایی میزنند، خجالت بکش تو باید بمیری
  • مجهول IR ۰۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   9 2
   دین اسلام بر مبنای انسانیته اما دولت های اسلامی توی هیچ دورانی هیچ انسانیتی از خودشون نشون ندادن!! مشکل از دولته؟یه دولت دو دولت ۳ تا دولت؟ مشکل از ریشه است دین مثل یه افساره روی مغز ملت که هرجا بخوان طرف رو میکشن باهاش زیادی رو افکاری که خودتون تو شکل دادنش تاثیر نداشتید تعصب دارید و این عجیبه ب امید بیداری و اگاهی برای تمام مردم جهان
 • معین الرعایا US ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  3 12
  عزاداری برای امام حسین مستحب است. اما حجاب واجب الهی است. درباره عزاداری برای سید الشهدا، در قرآن چیزی گفته نشده اما درباره حجاب فراوان گفته شده. روزنامه ها و رسانه های حاکمیت پر شده از افراد بی سواد نسبت به دین و فاقد دیانت وگرنه چنین اظهار نظرهای سخیفی از آنها شنیده نمیشد. مقصر اینها نیستن. مقصر آن کسانی هستن که افرادی را در راس این تشکیلات به کار می گمارند که بویی از دیانت نبرده اند.
 • اسدا IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  5 14
  بی حجابی آفتی است که اگر در جامعه سرایت کند باید منتظر و شاهد مصیبت های آن در خانواده ها باشیم
 • معصومه IR ۰۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  1 12
  سلام متاسفانه دشمنان ما با برنامه و پول فراوان به دشمنی آشکار و پنهان فرزندان ما می پردازند و یک لحظه غفلت موجب یک عمر پشیمانی است وهیچ پدر و مادری حاضر نیست فرزندش با فرهنگ غربی شود...