بیش از ۵۰۰ گونه حیوان در نیم قرن اخیر منقرض شده‌اند

ایرنا به نقل از پایگاه خبری هندوستان تایمز (Hindustan Times)، نوشت: پژوهشگران اعلام کردند نسل بیش از ۵۰۰ گونه‌ حیوانات که در ۵۰ سال اخیر دیده نشده‌اند، احتمالاً منقرض شده‌اند.

پژوهشگران با مطالعه روی ۳۲هزار و ۸۰۲ گونه از فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت پی برده‌اند که ۵۶۲ گونه از حیوانات ناپدید شده‌اند. یافته‌های آن‌ها در مجله حفاظت از حیوانات (Animal Conservation) چاپ شده است.

در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، هنگامی که شک معقولی وجود نداشته باشد که آخرین بازمانده از یک گونه مرده است، آن را به‌عنوان منقرض‌شده تعریف می‌کنند که احتمالاً تأیید آن مشکل است. بر اساس اظهارات پژوهشگران در فهرست سرخ، ۷۵ گونه از این ۵۶۲ گونه گمشده به‌عنوان «احتمالاً منقرض‌شده» رده‌بندی شده‌اند. آن‌ها خاطرنشان می‌کنند که احتمال دارد وجود بسیاری از گونه‌ها با وضعیت حفاظتی نامشخص به صورت فزاینده‌ای مشکل‌ساز باشد؛ زیرا بحران انقراض وخیم‌تر می‌شود و گونه‌های بیشتری گم می‌شوند.

۲۵۷ گونه از خزندگان، ۱۳۷ گونه از دوزیستان، ۱۳۰ گونه از پستانداران و ۳۸ گونه از پرندگان به‌عنوان گمشده در نظر گرفته شده بودند. بیشتر این حیوانات گمشده، آخرین‌بار در کشورهایی که دارای تنوع زیستی کلان هستند دیده شده‌اند از جمله در اندونزی (۶۹ گونه) و مکزیک (۳۳ گونه) و برزیل (۲۹ گونه).

به نظر پژوهشگران این موضوع که بیشتر این گونه‌های گمشده به کشورهای گرمسیری دارای تنوع زیستی کلان مربوط می‌شوند نگران‌کننده است؛ زیرا بیانگر این مسئله است که این کشورها در دهه‌های پیش‌رو بیشترین تعداد حیوانات منقرض‌شده را خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

قمه‌کشی یک میمون در برزیل؛ وحشت مردم محلی

کشف ۱۰۹ گونه جانوری قاچاق از چمدان ۲ زن

۲۳۳۲۳۱

کد خبر 1646790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =