فعال سیاسی اصلاح طلب : مذاکره یعنی امتیاز بدهید و امتیاز بگیرید / تیم مذاکره فعلی، بدون مترجم ‌نمی تواند یک جلسه کوچک داشته باشد

منیبان نوشت: علیزاده طباطبایی می گوید: نمی توانیم از تریبون ها استفاده کنیم و بیانیه بخوانیم و کشور را به هم بریزیم.

محمود علیزاده طباطبایی، چهره سیاسی اصلاح طلب و عضو حزب کارگزاران سازندگی، در رابطه با اظهارات یکی از ائمه جمعه که گفته بود در راس تیم مذاکره یک نمازخوان هست، اظهار کرد: ریاست و مدیریت کشور یک دل و یک طیفی نیست و آقایان این را نمی خواهند، بپذیرند. علاوه بر این نمی توانیم موضوعات دینی و برخی افراد را در همه موضوعات دخیل کنیم، در جلسه شورای عالی دفاع که در سازمان برنامه حضور داشتم، مطرح کردم اوایل انقلاب شما در کار دخالت می کردید ولی بعد از مدتی متوجه شدید وقتی یک سد، راه یا بندری می خواهد ساخته شود باید مشاور گرفته شود. مشاور، مطالعات اقتصادی انجام‌ دهد و ببیند آیا این کار نتیجه دارد یا ندارد بعد نقشه و طرح بدهد و یک نفر طرح را به اجرا برساند.

آمریکا زمانی امتیاز می دهد که مستقیم با ما وارد مذاکره شود/ امیدوارم رئیسی از ظریف استفاده کند/ امیدی به نتیجه گرفتن مذاکرات ندارم/ از تریبون ها کشور را به هم نریزیم

بیشتر بخوانید:

او افزود: ۴۳ سال از انقلاب گذشته است و هنوز همه طیف ها در مسائل سیاسی دخالت می کنند، مرحوم شهید چمران تحلیل خوبی داشتند می گفتند اگر بحث تخصص و تعهد در موضوعی مطرح بود؛ آن آدم متدینی که تخصص ندارد، کاری را قبول کند او تعهد ندارد. اگر نماز شب خوان وارد به امور سیاسی باشد، زبان و مسائل سیاسی بداند، تجربه سیاسی داشته باشد قطعا آن نماز شب خوان بهتر از کسی که هیچ تعهدی ندارد، می تواند کار کند ولی نماز شب خوانی که فقط نماز شب می خواند او توان مذاکره ندارد.

این چهره اصلاح طلب تاکید کرد: در مذاکره بحث منافع دو طرفه است، باید پذیرفته شود که مذاکره یعنی امتیاز بدهید و امتیاز بگیرید، کسی که وارد به این مسائل نیست باید به دوران آقای احمدی نژاد برود، نمی توانیم از تریبون ها استفاده کنیم، بیانیه بخوانیم و کشور را به هم بریزیم، مشاوران علم الهدی به او بگویند در همه چیز اظهارنظر نکند.

او در رابطه با این ادعا که برخی وزرا و مذاکره کنندگان برجامی باید جلوی آمریکا بایستند، گفت: مذاکره جنگ نیست که مقابل یکدیگر بایستند، هدف صحبت است و تلاش می شود نکات مشترک را پیدا کنند.

علیزاده در قیاس تیم مذاکره کننده روحانی به سرپرستی ظریف و عراقچی و تیم دیپلماسی فعلی خاطرنشان کرد: قابل مقایسه نیستند، تیم آقای روحانی یک تیم بود که در راس آن آقای ظریف قرار داشت که وزیر خارجه انگلیس مدعی بود که انگلیسی را او (ظریف) بهتر از من صحبت‌ می کند. این تیمی که الان وجود دارد بدون مترجم ‌نمی تواند یک جلسه کوچک داشته باشد که در اینجا بسیار تفاوت دیده می شود و قابل مقایسه نیستند. این تیم تجربه ای در هیچ اموری ندارد، با این حال امیدوارم آقای رییسی زودتر به این نتیجه برسد که از ظریف استفاده کند و باسوادان را به کار بگیرد.

او در پایان گفت: من امیدی به نتیجه گرفتن مذاکرات ندارم به رغم این که دلم می خواهد مذاکرات نتیجه بخش باشد ولی با توجه به این که منافع روسیه به نتیجه نگرفتن مذاکرات است و متاسفانه روسیه در این زمینه دست برتر را دارد و ما بیش از اندازه به این کشور اعتماد کرده ایم، فکر می کنم ما از برجام نمی توانیم به نتیجه ای برسیم.

۲۱۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1648061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =