دستورالعمل برخورد با دارندگان سلاح سرد به فرماندهی انتظامی استان ابلاغ شد

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قزوین طی مکاتبه‌ای دستورالعمل برخورد با جرائم خشن و دارندگان سلاح سرد را به فرماندهی انتظامی استان قزوین ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ حسین رجبی، دادستان قزوین در خصوص دستورالعمل برخورد با جرائم خشن و دارندگان سلاح سرد، اظهار کرد: استان قزوین به دارالمومنین شهرت دارد و از این حیث میزان وقوع جرائم خشن و استفاده از سلاح سرد زیبنده این استان با پیشنه غنی فرهنگی نیست و از سوی دیگر برخورد با مجرمان خشن و اراذل و اوباش مطالبه به حق مردم شریف قزوین از دستگاه قضایی و نیروی انتظامی است.

او افزود: بدون‌شک وقوع جرائم خشن امنیت و آرامش جامعه را مختل می‌کند و گاهاً تبعات اجتماعی برای فرد و جامعه جبران‌ناپذیر است که بر همین اساس دادستانی قزوین دستورالعملی را در راستای پیشگیری از وقوع جرم و احیاء حقوق عامه و به منظور برخورد با جرائم خشن و دارندگان سلاح سرد تهیه و جهت اجرای دقیق طی مکاتبه‌ای به فرماندهی انتظامی استان قزوین ابلاغ شد.

این مقام قضایی استان در ادامه گفت: در این دستورالعمل به مواد قانونی جرائم مرتبط اشاره شده است، تا به منظور آموزش بیشتر ضابطین عام در اختیار عوامل انتظامی قرار گیرد.

رجبی همچنین تصریح کرد: مصادیق جرم مشهود به‌خصوص جرائم خشن نیز در این دستورالعمل به وضوح آمده است، تا عوامل انتظامی در مواجهه با جرائم این حوزه بتوانند به منظور جلوگیری از فرار متهمین، مخفی شدن آن‌ها، تبانی با اشخاص دیگر و دستگیری اقدامات مطلوب را معمول دارند.

این مقام مسئول به مفاد دیگر این دستورالعمل اشاره کرد و ادامه داد: عملکرد عوامل انتظامی در قبل و بعد از وقوع جرائم خشن بسیار حائز اهمیت است و در وقوع جرائم مشابه بازدارنده خواهد بود و در این راستا اقدامات ضابطین در جرائم مذکور بر اساس ماده۴۴ قانون آیین دادرسی کیفری مورد تاکید این دستورالعمل قرار گرفته است.

او بیان کرد: در دستورالعمل برخورد با جرائم خشن آمده در صورت وقوع بزه ایراد صدمه بدنی عمدی با چاقو، ضابطین عام قضایی در صورت احراز جرم مشهود بر اساس ماده۴۵ قانون آیین دادرسی کیفری می‌توانند نسبت به اخذ اظهارات شاکی و حتی‌المقدر معاینه ظاهری مضروب در بیمارستان تا وصول نظریه پزشکی قانونی اقدام و مشاهدات خود را صورت‌جلسه کنند.

رجبی گفت: همچنین عوامل انتظامی در صورت مشاهده اشخاصی که اقدام به حمل انواع سلاح سرد می کنند؛ اما قصد آن‌ها از حمل ایجاد درگیری و ضرب و جرم نیست، باید در راستای پیشگیری از وقوع جرم نسبت به جمع‌آوری سلاح سرد مذکور اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: نتیجه اقدامات نیروی انتظامی در اجرای مفاد دستورالعمل و کشفیات سلاح سرد به صورت ماهانه به دادستانی گزارش می‌شود، تا به منظور بررسی و ارزیابی عملکرد و ارتقاء طرح تصمیمات لازم اتخاذ شود.

46

کد خبر 1648171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =