چرا مجریان تلویزیون وقتی از صداوسیما می روند پوشش شان تغییر می کند؟/ نجمه جودکی: از تلویزیون رفتم و راحت شدم

روزنامه جوان نوشت:نجمه جودکی، مجری سابق تلویزیون در مراسم اکران فیلم «روز ششم» پس از تعجب مجری دیگر این برنامه از نوع پوشش او، گفت که از تلویزیون رفته و راحت شده است!

در دنیای حرفه‌ای نمی‌توان یک مجری یا گوینده را پیدا کرد که اینگونه به مقررات اخلاقی رسانه‌ای که در آن فعالیت می‌کرده، دهن‌کجی کند، حتی اگر امروز دیگر رابطه سازمانی با آنجا نداشته باشد. سلبریتی‌زدگی حاکم بر صداوسیما باعث شده مجریان سابق این سازمان بعضاً حتی در مقام اپوزیسیون سیاسی هم ظاهر شوند و گاهی با ایراد سخنانی سیاسی ضدیت با رسانه‌ای را که آن‌ها را به شهرت رسانده علنی کنند.

تلویزیون کارخانه شهرت
از کارکردهای رسانه، به‌خصوص رسانه‌های تصویری ایجاد شهرت و شناخت عمومی است. تلویزیون را می‌توان کارخانه ایجاد شهرت دانست. محلی که افراد گمنام را به چهره‌های مشهور تبدیل می‌کند، به افراد حسن‌شهرت می‌بخشد و در مواردی هم باعث شهرت منفی می‌شود. جایگاه تلویزیون به عنوان رسانه فراگیر بیش از هفت دهه است که پابرجا مانده است. چه در ایران و چه در جهان تلویزیون با وجود فراز و نشیب‌هایی که طی کرده، هنوز اصلی‌ترین راه برای دیده شدن است. از این‌رو افرادی که جلوی دوربین تلویزیون قرار می‌گیرند یا برندهای تجاری که آگهی‌های خود را با پرداخت هزینه‌های سنگین از طریق تلویزیون پخش می‌کنند، همه می‌دانند که عاقبت حضور در تلویزیون، یعنی شهرت و مشهور شدن در بین مردم می‌تواند منافع مستقیم و جانبی داشته باشد.

یک شرکت با معرفی محصولاتش در میان مردم، فروش خود را بالا می‌برد. یک شخص با حضور در تلویزیون به عنوان مجری یا کارشناس در کنار انجام فعالیت محوله، یک «پرسنال برندیگ» کامل برای خود انجام می‌دهد.
تحقیقات جهانی نشان داده که نزدیک به ۶۰ درصد از شهرت افراد یا کالاها منوط به حضور آن‌ها در تلویزیون است و پس از آن با فاصله زیاد شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها، روزنامه‌ها، رادیو، مجلات و دیگر وسایل ارتباطی قرار دارند.
شبکه‌های موفق تلویزیون و شرکت‌های گرداننده آن‌ها به خوبی از شرایط حاکم برای ایجاد شهرت و معروفیت برای کارکنان خود آگاه هستند. از این‌رو یکی از بندهای تقریباً ثابت در اصول اخلاقی این شبکه‌های تلویزیونی، جلوگیری از ایجاد تضاد منافع است. در اینجا کارمند تلویزیون متعهد می‌شود کاری را که منجر به ایجاد لطمه مادی و معنوی به رسانه می‌شود انجام ندهد. بندهای متعدد بحث تضاد منافع، یک تعهد اخلاقی و حقوقی برای فرد ایجاد می‌کند.

رفتار غیرحرفه‌ای صداوسیما
سلبریتی تلویزیونی می‌تواند شامل همه بازیگران، خوانندگان، کارشناسان، مجریان و گویندگان تلویزیون و به‌طور کلی همه هنرمندانی باشد که شهرت خود را مدیون حضور جلوی دوربین‌های تلویزیون هستند. افرادی که بدون حضور در تلویزیون یا هرگز شناخته نمی‌شدند یا شهرتشان هیچ‌گاه به حد فعلی نمی‌رسید. به‌طور خواسته یا ناخواسته، مجریان و گویندگان تلویزیون، نه تنها شهرت خود را بلکه آینده شغلی خود را هم مدیون تلویزیون هستند.
تا به حال چندین مجری و گوینده تلویزیون به واسطه شناخته شدن در قالب شبکه‌های صداوسیما به عنوان روابط‌عمومی وزارتخانه‌ها و مجموعه‌های دولتی فعال شده‌اند. برخی نیز به واسطه حضور در تلویزیون و کسب شهرت پس از کنار رفتن از صداوسیما، فعالیت‌های سیاسی یا اجتماعی را شروع کرده‌اند. شاید نبود یک تعهد اخلاقی بلندمدت باعث شده برخی از این افراد از شهرتی که به واسطه تلویزیون و صداوسیما کسب کرده‌اند به عنوان ابزاری برای خدشه وارد کردن به منافع صداوسیما استفاده کنند.
ماجرای حضور نجمه جودکی، مجری سابق تلویزیون در یک مراسم سینمایی و دیالوگی که میان وی و مجری مراسم برقرار می‌شود، نشانه‌ای از همین عدم تعهد است.
جودکی که به خاطر نوع پوششی که انتخاب کرده مورد توجه قرار گرفته است در واکنش به مجری می‌گوید: «من که از تلویزیون رفتم و راحت شدم.» وی سپس از اعلام آمادگی برای حضور در سینما خبر می‌دهد. این کلیپ کوتاه در فضای مجازی بازتاب زیادی داشته است. مجری که تمام شهرت خود را به واسطه حضور در تلویزیون به دست آورده از اینکه دیگر خود را مقید به رعایت حجاب و پوشش اسلامی و هنجار اجتماعی نمی‌داند، ابراز خوشحالی کرده و به جایی که برای او سکوی پرش بوده دهن‌کجی می‌کند.
اینکه چرا صداوسیما نتوانسته مجری خود را از میان افرادی انتخاب کند که به هنجارها مقید بوده و حتی پس از خروج از سازمان به آن احترام بگذارند، ناشی از عدم شناخت مدیران گذشته این سازمان و بویژه مدیران میانی است. حتی اگر این افراد به اصول مدیریت حرفه‌ای رسانه‌ها واقف نبودند، می‌توانستند توصیه‌هایی را که مقام معظم رهبری بیش از سه دهه پیش به مدیران صداوسیما داشتند عملی کنند.

بی‌توجهی به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب
ایشان در بازدید از صداوسیما در اردیبهشت ۱۳۷۰ می‌فرمایند:«متأسفانه در تشکیلات ما،آن نظارت قوی، آن دقت نظر، آن هوشیاری کامل و آن بی‌رودربایستی‌گری لازم وجود ندارد، لذا یک هنرمند را می‌آورند، بعد یک میکروفن به دست او می‌دهند و این مال او می‌شود؛ دیگر او تعیین‌کننده و حاکم است! لذا عناصر ناباب می‌آیند و جهتی را که عرض شد، عوض می‌کنند. به این جهت شما باید مراقب باشید و عناصر مورد اعتماد بیاورید و برای این مرد استفاده کنید.» ایشان در سال ۱۳۸۳ در دیداری که با مسئولان صداوسیما داشتند، در تذکر دیگری می‌فرمایند: «درمجموعه صداوسیما سراغ دارم که یک نفر میکروفنی دردستش هست،خیال می‌کند که صاحب میکروفن است! یعنی سلیقه خودش را برسلیقه نظام، سیاست خودش را بر سیاست نظام و فهم خودش را بر فهم نظام ترجیح می‌دهد! این غلط است.»
توصیه به انتخاب افراد درست برای اجرای برنامه تلویزیونی چقدر مورد توجه مدیران صداوسیما بوده است؟ در میان مجریان صداوسیما چند نفر هستند که به دلیل رفتارهای خارج از عرف، تصمیم‌های غلط در زندگی شخصی و سیاسی اکنون ممنوع‌التصویر شده‌اند یا در خارج از صداوسیما از اینکه دیگر لازم نیست پوشش کامل داشته باشند ابراز خرسندی می‌کنند؟! ریل‌گذاری صداسیما چه زمانی قرار است در مسیر درست قرار بگیرد که در آن افرادی را که ظرفیت شهرت ندارند به شهرتی که لایق آن نیستند، نرساند؟!

23302

کد خبر 1648357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • JP ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  چرا نداره تو ادارات و سازمانهای دولتی با زور باید چادر سرشون کنند،وقتی هم از صداو سیما اخراجشون میکنند به لباس عادی خودشون برمیگردند،وآقایون حتما باید رسمی باشند که هستند و بعد از صدا و سیما لباس عادی خودشون و میپوشند کجاش ایراد داره
  • FR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   ایراد قضیه در فرهنگ ریاکاری هست که در ادارات دولتی و صدا و سیما پایه گذاری میشه. از مردم میخواند طوری رفتار کنن که با درون شون یکی نیست
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
   من سرکار فنی هستم و خودم با تلاش خودم بدون هیچ سهمیه ای در یه ارگان مطرح استخدام شدم الان هشت یا نه ساله سرکارم ولی برخوردی که اداره با من کرد از اول اصلا برام شد کابوس. به علم و مهارت بها نمیدن کارهای من به پای مدیر تموم میشه فقط بایست نوآوری کنم و مدیر بدم دریغ از شرکت در یه جلسه کاری فقط خودش میره و ... خودش مطرح میکنه یکبار اعتراض کردم سه تا توبیخ توی پرونده ام رفت نه مدرک نه سواد نه زحمت دیده نمیشششششه وقتی اینطور میشه روحت داغون میشه و گاهی خلاف باورهات کار میکنی بهش میگن لجبازی !!!!!!! من که همون دختر ساده موندم ولی واقعا دارم افسرده میشم چرا این راه انتخاب کردم !!!!! نه بچه نه ازدواج جواب تلاش هام هم فرصت سوزی!!!!!!!!!!!
 • بینام IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  هیچ کجای دنیا مجری یا آدمای جامعه رو وادار نمیکنن اونیکه نیستند رو نشون بدن بلکه همونیکه هستن و زندگی میکنن در رسانه و در زندگی و جامعه فرقی نمیکنه پس جای تعجب نداره که خصوصا خانمها و حتی آقایون وقتی از این رسانه میلی میرند تغییر چهره بدن چون دیگه خود واقعیشون هستن.
 • عباس IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  مشکل هنجارهای ساختگی صدا و سیما است
 • شهروند IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  چون صدا و سیما تصویری واقعی از جامعه ما نبوده و نیست! در واقع صدا و سیماست که عجیبه!
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  شما سر کار با پیژامه میری؟،،، حجاب و چادر ....‌‌ لباس کارشون هست وقتی سر کار نیستن چه اجباری هست لباس کار بپوشن🤔
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  "...از اینکه دیگر خود را مقید به رعایت حجاب و پوشش اسلامی و هنجار اجتماعی نمی‌داند، ابراز خوشحالی کرده...." هنجار اجتماعی رو شما تعیین می کنین؟!!!!
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  چون تلویزیون همیشه آن چیزی که واقعیت دارد را سانسور می‌کند و آن چیزی را که می‌خواهد نمایش میدهد چیزی کهتلویزیون نمایش می‌دهد حقیقت جامعه نیست
 • Ayoub IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  95 15
  بنظر شما اجبار افراد به زندگی دوگانه -چیزی که تقریبا اکثر افراد جامعه به اون مجبور هستن- پسندیده هست؟ راه حل شما اینه که صدا و سیما نظارت بیشتر انجام بده تا صدا و نگرشی مخالف دیدگاه خودش وارد سیستم نشه؟ این صدا و سیما متعلق قشر خاصی هست؟ مگه بودجه این سازمان از جیب اون بی حجاب، اون فوتبالیست، اون خواننده زیرزمینی و طرفداراش، مگه از جیب تک تک افراد این جامعه پرداخت نمیشه؟ پس چرا نباید سهمی از اونها در این سازمان باشه؟ اتفاقا من از سردبیری خبرآنلاین انتظار دارم نظارت بیشتری داشته باشن درباره مطالبی که منتشر می کنند...
 • علی IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  47 50
  مرگ بر آمریکا تقصیر آمریکا هست اه اه اه
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  چرا فکر نمی کنید بخش بسیار بزرگی از جامعه که خیلی هم با اخلاق هستند مثل شما نیستند، معتقد هستند اما نوع پوشش بسته شمارو نمی پسندن. چرا همه چیز رو به جامعه تحمیل میکنید چرا همه باید مثل شما فکر کنن، مثل شما رفتار کنن؟ چرا هر شخصی مثل شما نباشه باید مورد اتهام و بی احترامی شما قرار بگیره؟ یکم فکر کنید. حتی بسیاری از افراد که نوع پوششون شبیه خواسته شما هست به افرادی که پوشش بازتری دارن احترام میزارن و با هم دوست هستن اما شما قصد داریدبین مردم هم تفرقه ایجاد کنید. بزارید مردم در کنار هم زندگی کنن. تعاریفتون از ناهنجاری رو تغییر بدید و ببینید اکثریت جامعه چه مطالباتی داره براشون انجام بدید.
 • فرزاد IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  99 7
  چون سیستم شما را دو رو وریا کار بار می آورد اخیرا ورود با آستین کوتاه و شلوار جین هم به صدا وسیما برای کارکنان ممنوع شده..این خلاف آموزه های امام ره است من خودم عکس شهید عراقی و....دیدم کنار امام آستین کوتاه هستند.
 • احمدرضا IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  چرا هنوز نفهمیدید که نه به اجبار میشه چادر از سر کسی برداشت نه به اجبار میشه چادر سر کسی گذاشت. اگر غذا خوردن و سایر لذت ها هم به اجبار باشه، کلا میشه زهرمار. این قصه ها سر دراز دارد.
 • محمد داودآبادی IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  26 98
  سلام خداقوت دور از جون بعضیها اونایی که ادا در میارن که شغل رو بگیرند و وقتی مشهور شدند جور دیگر میشوند به احتمال زیاد منافقند
 • محمد IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  83 12
  وقتی صداو سیمای ملی شده میلی .سر سوزنی از مشکلات اقتصادی اجتماعی و فرهنگی نشون نمیده همش شده سانسور روزی یک مجری اخراج میشه .خوب خود مجریان جلو جلو خوشون میان بیرون
 • فولاد IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  50 17
  پولشو جمع کرد رفت چرا از اول رفتی تو صدا سیما نمی دونستی اونجا چجوریه
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  84 9
  صداوسیماریا وتظاهررایاد مردم میدهد
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  89 13
  چون در صدا وسیما همه چی دروغ وظاهر سازی هست.واسه گول زدن مردم
 • محمد IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  77 13
  ازادی برتر از همه چیز است ، قفس حتی از طلا هم باشد قفس است و نمیشود در داخلش پرواز کرد ، برای پرواز اسمان ابی میباید ، آزادی و آزادگی بزرگترین نعمت خداوندیست که خالق هستی به مخلوقش ارزانی داشته و بندگان حقیر حق محدود کردن انرا ندارند...
 • علیرضا IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  66 19
  چه سکوی پرشی .اونا که تلویزیون میبینن از سر ناچاریه یا ماهواره ندارن.رسانه ای که از یه شبکه اجتماعی کمتر دنبال کننده داره .
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  45 5
  سلیقه،سیاست،فهم ،نظروصلاحدیدنظام ! رویه اشتباهست که افرادنه باتفکردرست که به اجبار پوشش وطرزرفتارهاراپذیرفته اند. زیراپذیرش عاقلانه اعمال ورفتاردرهیچ شرایطی موجب ترک ان نمیشود. اصلااکثردختران وزنان بعدازانقلاب چادرراکنارگذاشتنددرحالیکه قبلاباچادربه دبستان میرفتند.
 • پدر جان به لب رسیده IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  57 9
  خب معلومه چونکه هیچگاه واقعیت های جامعه را منعکس نمیکند
 • امیر علی IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  32 16
  آزاده بودن کار هرکسی نیست حتی شما نویسنده مطلب
 • RU ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  53 11
  چقدر نویسنده این مقاله پرته از موضوع.خوب ادم حسابی طرف پوشش اصلیش اینه بعد مجبورش میکنی برا اینکه بیاد سر کار یه پوشش دیگه بالاجبار بپوشه بعد توقع داری خوشحال هم باشه از این موضوع ؟؟؟ خدایی تو کدوم دنیا سیر میکنی؟؟فازت چیه؟؟چرا نمیتونی واقعیت جامعه رو قبول کنی؟؟
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  80 10
  چرا مجریان تلویزیون وقتی از صداوسیما می روند پوشش شان تغییر می کند؟ برای اینکه صدا و سیما و همچنین سایر دستگاه ها مروج فرهنگ ریا و دورویی هستند و فقط حفظ ظاهر و مناسک برایشان مهم است
 • علیرضا IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  45 79
  بدبخت های بیجنبه همتون مدیون همین تلویزیون هستین. چرا نمک میخورین نمکدون میشکنین. لعنت بر موجودات دورو
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  74 22
  نتیجه تمیل دین زوری همین میشه. وقتی خدا دین را اجبار نکرده چرا حجاب را اجباری می کنند؟
 • حبیب IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  72 9
  هیچی به اجبار نمیشه
 • DE ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  76 11
  بخاطر اینکه ریا وتز ویر برهمه ارکان کشور حاکم شده وباسیاستهای غلط نمی گذارند هرکس با چهره واقعی که دارد زندگی کند وهمین باعث شده افراد شناخته نشوند مادر زمان طاغوت دریک محل همه رو می شناختیم واز ظاهر وباطنشون آگاه بودیم ومی دونستیم کی مورد اعتماده وکی نیست ولی الان اینکار به علت تغییر ظواهر معلوم نیست وازهمه بدتر اینکه همون بدها چون زبان دارند وتزویر وریا بلدند دراکثر ارکان مهم مملکت نفوذ ومسندهای مهم رو اشغال وموجب ترویج فساد وفحشاء میشن وادمای مومن وباتقوی هم به علت حجب وحیا گوشه نشین شدن وازهمه بدتر اینکه شما هم اینطور تجربیات سازنده رو منتشر نمی کنید
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  53 10
  برای چی؟ خب معلومه دیگه این لباس فرم خانوم هاس و باید در صدا و سیما پوشش مورد نظر رو داشته باشن تا حقوق بگیرن ... در جامعه هم همینه جرات دارید یه رای گیری سالم و آزاد راجع به حجاب برگزار کنید ببینید چند درصد مردم اعم از خانوم ها و آقایون بهش اعتقاد دارن که البته و صد هزار البته برگزار نمی کنید!!!
 • مهدی IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  47 10
  تواین مملکت خیلی از چیزا اون چیزی نیستن که درظاهر نشان میدهند.....مثال بانک ها که مثلا بانکداری اسلامی است از نزولخور بدترن....یا سود کم به سپرده میدن اونوقت تورم۳برابره!!!!این مجری هم مثل اوناس....اونارو درست کردین مجری ها هم خودبخود درست میشن
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  47 37
  مطالب بالا را صد درصد قبول دارم،حقیقتا همینطور هست،اصلا کسی که شرایط صدا وسیما را قبول ندارد،ولی بخاطر پول یا شهرت میاید ،دارد به مردم خیانت میکند.
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  72 23
  صدا و سیما نمایانگر افکار و ایده های اقلیت ۵درصدی است ، لذا هیچ کدام از الگوهایی که معرفی می‌کند در جامعه خریدار ندارد .