فارس نوشت:

با وجود مخالفت گروههای سیاسی و مردم عراق، وزیر خارجه عراق تاکید کرد که کشورش همچنان به حضور اشغالگران آمریکایی پس از سال 2011 میلادی نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری "النخیل "، "هوشیار زیباری " وزیر خارجه عراق اعلام کرد که عراق پس از سال 2011 میلادی نیز نیازمند حضور نظامیان آمریکایی است.

وی طی یک کنفرانس خبری در مقر وزارت خارجه عراق در بغداد گفت: سوال این است که آیا نیازی به آموزش‌دهنده و کارشناس هست؟ و پاسخ این سوال نیز مثبت است.

وی در ادامه درباره احتمال دستیابی به یک نتیجه مقبول ابراز امیدواری کرد و گفت: این یک توافقنامه جدید یا تمدید توافقنامه سابق نیست بلکه استفاده از فرصتی است که برای حمایت و تقویت توانمندی‌هایمان فرا روی ما قرار گرفته است.

البته وی ابراز امیدواری کرد که کارشناسان و نیروهای آموزش‌دهنده آمریکایی طی توافقی جدید در عراق باقی بمانند نه نظامیان آنها.

زیباری تاکید کرد که دولت عراق به تنهایی نمی‌تواند این موضوع را تثبیت و نهایی کند و باید یک توافق و اجماع ملی درباره این تصمیمی که ما می‌گیریم صورت گیرد و تمام رهبران سیاسی عراق باید از آن حمایت کنند.

وزیر خارجه عراق افزود که "جلال طالبانی " رئیس‌جمهور عراق از تمام گروه‌های سیاسی عراق خواسته است به منظور مشخص کردن موضع نهایی خود درباره حضور نظامیان آمریکایی پس از سال 2011در نشست شنبه آتی شرکت کنند تا رایزنی‌های لازم در این‌باره صورت گیرد.

زیباری هفته گذشته نیز احتمال امضای یک توافقنامه جدید میان واشنگتن و بغداد درباره باقی ماندن تعداد محدودی از آمریکایی‌ها در عراق را تایید کرده و اعلام کرده‌ بود که امکان دارد پس از موعد عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی یعنی پایان سال 2011 در چارچوب آموزش به نیروهای عراقی، تعدادی از آمریکایی‌ها در عراق باقی بمانند و این امر طی امضای یادداشت تفاهم میان دو وزارتخانه دفاع عراق و آمریکا محقق خواهد شد.

بر اساس توافقنامه امنیتی امضاء شده میان بغداد و واشنگتن، تا پایان سال جاری میلادی، تمام نظامیان آمریکایی باید از عراق عقب‌نشینی کنند. اما در پی تحولات جاری در منطقه، واشنگتن ترجیح می‌دهد که در این کشور باقی بماند. به دنبال مخالفت دولت و ملت عراق، واشنگتن چاره‌ای جز اعمال فشار بر گروه‌های سیاسی عراق و تحمیل خواست خود مبنی بر تمدید اشغالگری عراق فراروی خود نمی‌بیند. جریان صدر به شدت با حضور نیروهای آمریکایی در عراق مخالف است.26149

کد خبر 164865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام DE ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۷
    0 0
    معلوم است که این مزدور سابقه دارآمریکا جز این نمیتواند بگوید ولی فرقی نمیکند هرچه فاشیسم غرب در عراق بماند بهمان نسبت نفرت نمردم از رژیم پوشالی عراق بیشتر شده و سر آخر کلک این جانوران آدم کش و آدم خوار کندخ خواهد شد