جهش سنگین قیمت‌ها/ افزایش ۳۳۲ درصدی قیمت روغن

اکوایران نوشت: آمارهای رسمی نشان می دهد تورم ماهانه روغن جامد در خرداد ماه بالغ بر ۲۴۷ درصد بوده است، همچنین تورم روغن مایع نیز ۲۳۳ درصد برآورد شده است.

بررسی تورم ماهانه کالاهای اساسی +نموداربررسی ها نشان می دهد تورم ماهانه برخی از اقلام خوراکی که ذیل کالا های اساسی قرار می گیرند بسیار بالا بوده است، به گونه ای که تورم ماهانه ۱۷ قلم از کالا های اساسی در خرداد ماه بالاتر از ۲۰ درصد بوده است که در بازه تورم یک ماهه رقم بالایی محسوب می شود.

اوج افزایش قیمت نیز در مورد کالای روغن بوده است، بر اساس آمار قیمت این کالا تنها در طول یک ماه نزدیک به ۳.۵ برابر شده است. در این گزارش به بررسی تورم برخی از کالا های خوراکی اساسی پرداخته شده است.

تورم سالانه خرداد ماه ۳۹.۴ درصد برآورد شده است، به عبارت دیگر میانگین سطح عمومی قیمت ها در دوازده ماه منتهی به خرداد امسال نسبت به میانگین سطح عمومی قیمت ها در دوازده ماه منتهی به خرداد ۱۴۰۰ نزدیک به ۴۰ درصد افزایش داشته است. همچنین تورم نقطه به نقطه نیز از ۳۹ درصد در اردیبهشت به ۵۲.۵ درصد در خرداد رسیده است. به این علت که تورم سالانه بازه زمانی طولانی تری را برای محاسبه تورم در نظر دارد، جهش تورمی در شاخص تورم سالانه نسبت به تورم نقطه ای کمتر دیده شده است، جهش تورمی در دو ماه اخیر طی ماه های آتی در شاخص تورم سالانه نمایان تر خواهد شد.

بررسی ها نشان می دهد عمده تورم رقم خورده در خرداد امسال از ناحیه کالاهای خوراکی بوده است، به گونه ای که تورم نقطه به نقطه خوراکی ها در این ماه بالغ بر ۸۱ درصد به ثبت رسیده است. عمده ترین دلیل این جهش تورمی را می توان سیاست حذف ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی موسوم به جراحی اقتصادی دولت دانست.

این شکل از تورم در اقتصاد تحت عنوان تورم فشار هزینه شناخته می شود، بر اساس مبانی اقتصاد کلان این نوع تورم که از سمت عرضه نشأت می گیرد با یک جهش قیمت ها یا همان گرانی همراه بوده و طی کوتاه مدت اثر آن تخلیه می شود.

انفجار قیمت روغن در خرداد ماه

در میان کالاهای گروه نان و غلات بیشترین تورم به ثبت رسیده در خرداد به ماکارونی تعلق دارد، تورم ماهانه این کالا در خرداد ماه ۵۶.۱ درصد به ثبت رسیده است. در میان کالاهای خوراکی که بیشتر مورد استفاده مردم قرار می گیرد، گوشت گوسفند با تورم ۷ درصد کمترین افزایش قیمت را در ماه گذشته تجربه کرده است. تورم ماهانه مرغ و شیر نیز در خرداد ماه به ترتیب ۳۲.۵ درصد و ۴۹.۹ درصد به ثبت رسیده است.

اما انفجار افزایش قیمت در کالا های اساسی خوراکی در مورد روغن رخ داده است. تورم ماهانه روغن جامد در ماه گذشته ۲۴۷.۲ درصد به ثبت رسیده است، به بیان ساده تر قیمت روغن جامد در ماه خرداد نسبت به اردیبهشت ماه ۳.۵ برابر شده است. روغن مایع نیز رشد قیمت بسیار بالایی را در ماه گذشته تجربه کرده است، به گونه ای که تورم ماهانه این کالا در خرداد ۲۳۳.۸ درصد برآورد شده است.

تورم نقطه به نقطه برای کالای های اساسی

بالاترین تورم نقطه به نقطه به ثبت رسیده در خرداد ماه برای کالا روغن رخ داده است، به عبارت دیگر از خرداد ماه ۱۴۰۰ تا خرداد امسال قیمت روغن ۳۳۲ درصد افزایش داشته است. در جایگاه بعدی نیز سیب زمینی قرار دارد، تورم نقطه به نقطه سیب زمینی در ماه گذشته ۱۷۲ درصد برآورد شده است. تورم نقطه ای برآورد شده در مورد کالا های برنج ایرانی و تخم مرغ نیز به ترتیب ۱۶۴.۲ و ۱۰۶ درصد بوده است. کمترین تورم نقطه ای به ثبت رسیده نیز هویج فرنگی با ۹.۵ درصد بوده است.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1648798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 19
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  50 3
  ما را به مقام والای انسانیت رسانید
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  37 0
  بعد افزایش 10 درضدی برای حقوق در نظر می گیرند
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  35 0
  چهار قلم با چهار روش سامورایی تو چهار جای بی چهارچوبش
 • IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  20 0
  عجب