قیمت دلار زندانی شد/ ریزش قیمت طلا و سکه

اقتصادنیوز نوشت: بازار ساز در هفته گذشته با فشار عرضه توانست نرخ دلار را بین یک محدوده خاص زندانی کند. قیمت طلا و سکه هم ریزش کرد.

بازار ارز تهران در هفته اول تیر ماه تحت تاثیر سفر بورل به تهران و برگزاری نشست مذاکرات برجام در دوحه بود. قیمت دلار در هفته یاد شده ریزش قابل توجه ای را ثبت کرد.

سیگنال منفی برجام به قیمت دلار
از روز پنجشنبه 9 تیر ماه ورق مذاکرات هسته ای برگشت. خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت که مذاکرات دوحه شکست خورد . انریکه مورا هم در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: دو روز مذاکرات فشرده در دوحه درباره برجام. متأسفانه، هنوز پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده این مذاکرات نسبت به آن امیدوار بود، به دست نیامده است.


تزریق دلار به بازار / صف انبوه در بازار ارز
اخبار منفی برجامی موجب شد تا قدرت معامله گران افزایشی بیشتر شود و نرخ دلار بار دیگر به پرواز دربیاید. با شروع افزایش قیمت دلار ؛ بازار ساز در هفته گذشته با قدرت وارد میدان بازار ارز تهران شد. تزریق عرضه در هفته گذشته و صف های انبوه جلو صرافی موجب شد که از تب و تاب اخبار منفی برجام کم شود.

تحریم جدید آمریکا در بازار ارز / قیمت دلار زندانی شد
با این حال عده ای از معامله گران معتقد بودند که تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و بازداشت دیپلمات‌ها از جمله معاون سفیر بریتانیا می تواند زمینه ساز صعود نرخ دلار شود. اما بازار ساز همچنان با فشار عرضه توانست نرخ دلار را بین یک محدوده خاص زندانی کند.

قیمت سکه به پرواز درآمد
بازار سکه هم هفته اول تیر ماه شاهد خروج معامله گران بود. خوشبینی ها نسبت به مذاکرات دوحه و کاهش قیمت دلار موجب شد تا سکه بازان احتیاط بیشتری به خرج دهند و حتی قیمت سکه به زیر 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید. اما روز پنجشنبه 9 تیر ماه قیمت سکه به پرواز درآمد. در روز یاد شده سکه تا 15 میلیون و 800 هزار تومان بالا رفت.

حباب سکه در روز پنجشنبه 9 تیر در محدوده 14 درصد ایستاد و این در حالی بود که در روزهای گذشته حباب سکه زیر 10 درصد قرار گرفته بود. فاصله ارزش ذاتی سکه هم با قیمت بازاری آن به 2 میلیون تومان رسیده بود.


حباب 2 میلیونی قیمت سکه امامی
قیمت هر قطعه سکه امامی در ابتدای هفته گذشته در محدوده 15 میلیون و 800 هزار تومان معامله شد اما از اواسط هفته تا 15 میلیون و 200 هزار تومان ریزش کرد و حتی در برخی از روزها کانال 15 میلیون تومان را از دست داد و بین کانال 14 و 15 میلیون در حال رفت و برگشت بود. نکته قابل توجه بازار سکه در هفته گذشته حباب 2 میلیونی این فلز زرد رنگ داخلی بود باعث ترس خریداران شده بود.

قیمت طلا ریزش کرد
قیمت طلا 18 عیار و اونس طلا هم در هفته گذشته در سراشیبی قرار گرفت. قیمت فلز گران بهای داخلی ابتدای هفته گذشته با قیمت 1 میلیون و 453 هزار و 100 تومان معامله شد و در روز 16 تیر ماه بر روی 1 میلیون و 381 هزار و 700 تومان قرار گرفت که نسبت به ابتدای هفته بیش از 71 هزار تومان کاهش را نشان می دهد .

شوک سنگین فدرال رزرو به بازار طلا
قیمت اونس طلا هم از روز دوشنبه هفته گذشته تا انتهای هفته به علت احتمال افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو و ترس از رکود اقتصادی در بازارهای جهانی بیش از 70 دلار ریزش را ثبت کرد و نا 1732 دلار عقب نشینی کرد در واقع قیمت اونس طلا به قبل از جنگ روسیه و اوکراین برگشت.

223227

کد خبر 1649706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =