مدیرکل صمت آذربایجان‌غربی: تولید ۳۵ درصد طلای کشور و راکد بودن ۲۵ درصد واحدهای تولیدی در استان

مدیرکل صمت آذربایجان‌غربی مدعی شد: ۲۵ درصد واحدهای تولیدی استان راکد و نیمه راکد است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، عبدالحمید سرتیپی در خصوص آخرین وضعیت واحدهای تولیدی و صنعتی استان گفت: از ۲۰۵۰ واحد صنعتی و تولیدی استان، ۲۵ درصد راکد یا نیمه تعطیل است که نسبت به میانگین کشوری وضعیت بهتری داریم.

وی افزود: در سال جاری ۵۹۶ واحد تولیدی و صنعتی در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کردند که با کار کارشناسی برای ۲۱۹واحد تصویب اعتبار توسط بانک‌ها انجام اما بانک‌های استان در پرداخت تسهیلات کُند، عمل و علی رغم اینکه مجموع اعتبار مورد نیاز برای ۵۹۶ واحد ۳۷۳۵ میلیارد تومان بود، تنها ۳۰واحد تسهیلات دریافت کرده اند.

مدیرکل صمت آذربایجان‌غربی خاطر نشان کرد: آذربایجان‌غربی دارای ۳ میلیون تن ظرفیت استخراج سنگ‌های تزئینی است که در صورت بهره‌وری و فرآوری می‌تواند نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کند ضمن اینکه در بحث معادن، استان، ظرفیت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تنی جدای از ظرفیت معدنی دریاچه ارومیه دارد.

سرتیپی از آغاز اکتشافات معدنی روی پوسته آذربایجان‌غربی خبرداد و اضافه کرد: این مطالعه از ماه آینده و در زمینی به مساحت ۱۵ هزار کیلومتر مربع و در ۶ لایه در قالب یک مگا طرح اجرا می‌شود؛ پس از اتمام این مطالعات، سرمایه گذاری روی معادن فلزی و غیر فلزی در کنار معادن سنگ‌های تزئینی و لاشه ساختمانی افزایش جهش چشم گیری خواهد داشت.

سرتیپی با اشاره به اینکه دخایر فلزات استان ۲۰۰میلیون تن است که بخش عمده آن تیتانیم و کان سنگ طلا است، خاطر نشان کرد: با تکمیل زنجیره تولید می‌توان سالانه ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن سنگ فروشی داشت.

وی اضافه کرد: ٣۵ درصد طلای کشور در آذربایجان‌غربی تولید می شود که عمدتا مربوط به معدن طلای زره شوران تکاب است.

46

کد خبر 1650183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =