رئیسی به این دو دلیل نمی گذارد اینستاگرام برای همیشه فیلتر شود!

چند روزی از تصمیم شورای امنیت کشور برای فیلترینگ تعدادی از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها می گذرد و در آخرین اظهار نظر ، احمد وحیدی وزیر کشور اعلام کرد این محدودیت ها تا عادی شدن شرایط ادامه خواهد داشت. همزمان نت بلاکس خسارت هر ساعت فیلترینگ اینستاگرام را حدود ۴۵ میلیارد تومان اعلام کرد و بر اساس اعلام مراکز رصد اقتصاد دیجیتال تنها در اینستاگرام حدود ۳ میلیون نفر مشاغل شان با چالش روبرو شده است. در این شرایط این پرسش است که آیا فیلترینگ اینستاگرام ادامه دار و همیشگی ست؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، آیا فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ همیشگی می شود؟ این پرسش با تشدید محدودیت های اعمال شده روزهای اخیر از سوی وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت اینترنت و شورای ملی فضای مجازی بر اپلیکیشن ها و درگاه های دانلود اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی و برنامه های نرم افزاری قوت گرفته اما همچنان مهمترین نقل قول درباره آینده این اپلیکیشن ها همان است که خبرگزاری تسنیم در شب نخست اعمال محدودیت ها به نقل از مقامات وزارت ارتباطات و نهاد امنیتی صادرکننده این دستور نوشت: «این محدودیت ها دائمی نیست و به طور موقت اتخاذ شده است.»

این تقریبا همان حرفی بود که عیسی زارعپور وزیر ارتباطات درباره اش صبح چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفته بود: «قطع سراسری پهنای باند اینترنت بین الملل یا فیلترینگ نخواهیم داشت اما به طور موقت و بنا بر تصمیم نهادهای امنیتی ممکن است محدودیت هایی ایجاد شود.»

این محدودیت ها را شرکت زیرساخت بر خدمات پایه و پهنای باند بین الملل اینترنت موبایلی ایجاد کرده و البته این اقدام سبب ایجاد اختلالات جدی در دسترسی به اینستاگرام و واتساپ شده. اگرچه بر روی اینترنت های ثابت این محدودیت ها یا اعمال نشده یا با شدت کمتری اعمال شده است اما چون بخش قابل توجهی از ظرفیت کاربران اینترنت در کشور را دارندگان گوشی های هوشمند که خدمات اینترنتی را بر پایه اینترنت موبایلی اپراتورها دریافت می کنند ، این محدودیت ها بزرگ به نظر می رسند.

چرا این قطعی ها موقت است؟

اگرچه طرفداران طرح صیانت چون روح الله مومن نسب و تعدادی دیگر از چهره های تندروی دیگر بر ضرورت تداوم این تصمیمات تاکید کرده اند اما آیا این تصمیم قرار است تداوم داشته باشد؟ آخرین گفت و گوی سید ابراهیم رئیسی با شبکه ای آمریکایی در تهران نشان می دهد او همچنان بر وعده انتخاباتی اش پایبند است.

او در پاسخ به سئوال فعالیتش در شبکه های اجتماعی گفت: «ما همواره تاکید کردیم فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بسیار مهم است و بسیاری از مسائل زندگی روزمره مردم در این فضا دارد شکل می گیرد . از ارتباط تا کسب درآمد.»

این جمله را در کنار گفته های اخیر او درباره کیفیت اینترنت و صحبت هایش در مناظره های انتخاباتی که صراحتا به دو میلیون فالوئر صفحه اینستاگرامش اشاره کرد و با تاکید بر اینکه بسیاری از مردم با این شبکه اجتماعی کسب درآمد می کنند ، نشان می دهد او همچنان اعتقادی بر فیلترینگ این شبکه ها ندارد و در جایگاه بالاترین مقام اجرایی کشور در راس دولت به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی و رئیس شوراهای عالی دیگر مرتبط با مسئله ، زیر بار چنین تصمیم نرود.

یک چالش بزرگ اجتماعی و اقتصادی

بر اساس آخرین گزارش ارائه شده از سوی مرکز ملی رصد اقتصاد دیجیتال کشور بیش از ۸۰ درصد این تجارت بر پایه شبکه های اجتماعی است. این آمار را اکوایران در این ویدیونوشت که می بینید ، ۹ میلیون کاربر دارای کسب و کار مستقیم از اینستاگرام و بیش از ۱.۷ میلیون شغل اعلام کرده است.

افرادی که تعطیلی اینستاگرام در شرایط فعلی امرار معاش شان را به چالشی جدی مواجه می کند. همچنین بر اساس اعلام نت بلاکس هر ساعت فیلترینگ اینستاگرام خسارتی ۱.۵ میلیون دلاری برای ایران دارد و در سوی دیگر مرکز کسب و کارهای دیجیتال تهران در بیانیه ای از تداوم فیلترینگ و لطمات این تصمیم بر زندگی مردم گلایه کرده است. ۴۵۰ هزار پیج فعال فروشگاهی در اینستاگرام با این فیلترینگ دچار دردسر شدند و یک میلیون نفر به صورت مستقیم و ۳ میلیون نفر به تبع این چالش درآمدهای اینستاگرامی شان به چالش افتاده است.

این البته ضرر بخش مردم است . در سوی دیگر حجم بزرگی از اقتصاد و سود حاصل از فروش اینترنت اپراتورهای موبایلی حاصل از استفاده پهنای باند اینترنت بین الملل است. رقمی بزرگ که حاصل استفاده مردم از همین اپلیکیشن هاست. تجربه همه این سال ها نشان داده به رغم سرمایه گذاری های بسیار و حتی اعمال محدودیت های فیلترینگ ، باز هم شبکه های اجتماعی داخلی نتوانستند عملکرد موفقی از نظر جذب مخاطب داشته باشند.

چندی قبل محمد جواد آذری جهرمی در گفت و گو با پادکست سکه با انتقاد از ایده فیلترینگ بلند مدت ، در روزهای عادی گفته بود:« مدیر آپارات به من می گفت محتوا های تولیدی خودمان حتی در شرایط فیلترینگ در توئیتر که فیلتر است بیشتر از شبکه آپارات بازدید دارد!»

رویای صیانت پیشه‌گان محقق می شود؟

در این شرایط و با توجه به وعده ها و اعتقاد شخصی رئیس جمهور دولت سیزدهم ، این تئوری که صیانت پیشه گان بتوانند ایده فیلترینگ دائم شبکه های اجتماعی و بستن دروازه ارتباطی با اینترنت بین الملل را از فرصت ایجاد شده عملی کنند ، دور از ذهن است.

سیاست گذاران عالی و تصمیم سازان اگرچه در کوتاه مدت برای کنترل شرایط به سراغ گزینه ای رفته اند که در موارد قبلی چون پاییز ۹۶ و زمستان ۹۸ به سراغش رفته بودند، رفته اند اما این تصمیم را گزینه مناسب برای همیشه نمی دانند و صیانت از اینترنت و شبکه های اجتماعی هم با برخورد های سلبی احتمالا سرنوشتی چون برخوردهای مشابه در مسئله حجاب دارد.

برخوردهایی که پیشتر با ماهواره ها ، ویدیو و دیگر وسایل ارتباطی جدید شد اما سرانجام به موفقیت نرسید. اتفاقی که احتمالا در سال های پیش رو با رواج شبکه های اینترنت ماهواره ای گسترش خواهد یافت. اقداماتی که دولت هایی چون آمریکا و سرمایه داری به نام ایلان ماسک درباره اش سخن گفته اند. لغو معافیت ها و امکان استفاده از این اینترنت در ایران همان طور که پیش تر در روسیه و اوکراین بدون اجازه دولت روسیه اتفاق افتاده است.

اگرچه شاید امروز رواج این نوع از اینترنت در اختیار افراد زیادی در ایران قرار نگیرد اما عیسی زارعپور وزیر ارتباطات دولت سید ابراهیم رئیسی چهارشنبه گذشته با تاکید بر اینکه ورود این سبک از اینترنت باید با مجوز های لازم و تحت نظر دولت باشد گفت:« از نظر پروتکل های بین المللی هر تلاشی بدون اجازه ما خلاف است. تجهیزاتی هم دارد که امکان دسترسی به آن را دشوار می کند ولی به هر حال این خاصیت اینترنت های ماهواره ای است که ایجاد محدودیت بر آنها را دشوار می کند.»

۴۱۴۱

کد خبر 1651393

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 33
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 131
 • بی نام IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۴
  قطعا درست گفتند. واکنشی نشان می دهیم "پشیمانان کننده" خوب گوش ندادید ایشون درست گفتند ترجمه: یعنی "کاری انجام می دهیم که پشیمانان انجام می دهند".
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
   رئیسی قطعا کاری به نفع مردم میکند
  • ت IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
   در گفت و گو با شبکه آمریکایی ... در مناظره های انتخاباتی ... حرف افراد ملاک نیست این عمل انسانه که ذاتش را نشون میده عمل و رفتار این حضرات نشان از فیلتر دائمی اینترنت و اجرای اینترانت داره
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
   چرا ایشون حرف عادیش هم باید مترجم داشته باشه که بفهمیم چی می گه؟
 • IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  خدا ازتون نگذرد انشالله
 • سجاد IR ۰۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  من تفریبا 5 ساله که تبلیغ و فروش محصولاتم از طریق اینستا بود دادیمو خانوادم هم به آقای رئیسی رای دادیم لطفا پشیمونمون نکن!
 • مهدی IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  قطعی اینستایعنی فلاکت میلیونها نفر.با این اوضاع اقتصادی زندگی میلیونها نفر به اینستاگرام وابسته است ، کرایه مغازه ها فوق العاده بالا و سرمایه لازم برای راه اندازی کار خیلی بالاست...مردم محبورند زندگی خودشون رو از طریق شبکه های اجتماعی بگذرونند
 • امیر IR ۰۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  الان سروش بسیار عالی جواب داده اگر میخواهید فرهنگ ابتذال ترویج پیدا نکنه ... نسخه ایرانی امام قوی اینستاگرام ساخته بشه
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  مرگ بر آمریکا
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  ایرانی اش را بسازید تا کاهش طلاق ، ابتذال ، مواد مخدر ، مادی گرایی را شاهد باشیم
 • IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  اینستا قطعه ولی هر روز ده تا نوتیف واسه صفحه رئیسی میاد ... واقعاکه ابروریزیه
 • حامد IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  مشکل اینجاست که هنوز فکر میکنید بستن اینستاگرام بدستور رییسی بوده
 • بنده خدا IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  اینقدر طولش بدید تا یه اعتراض دیگه هم بابت فیلترینگ ایجاد کنید.
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  کلا همه اش برای مردم عادی ضرره، از طرفی روزی 37 میلیون دلار بایستی خسارت به شرکتهای بین المللی بدیم که اینترنت رو قطع کردیم!! البته از جیب ملت، از طرفی کلی کسب و کار از بین میره ، از طرفی همه به دنبال نصبت وی پی ان و فیلتر شکن هستند برای اتصال به اینترنت که کارهاشون رو انجام بدهند که اون هم هزینه اش به وسیله مخابرات حداقل 2 برابر محاسبه میشه. خلاصه بیچاره مردم.....
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  اینترنت وصل کنند از کار زندگی افتادیم خدایا نجاتمون بده
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  آقای رییسی... شما نگران گیمر ها بودید؟ نان مردم را با قطع اینترنت بریدید.
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  آخرش میگه من مخالفم اما نهادهای تصمیم گیرنده اجزاه نمی دهند :)))
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  2 میلیون فالورش نگرانن
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  حداقل ها برامون آرزو شده.جواب خدا و شهدا رو چی میدین؟
 • کمال IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  صد در صد فیلتر میشه .چون ایشان و گروه ایشان از موافقان سرسخت فیلتر شدن اینستاگرام و واتس اپ و.... از مخالفان سر سخت برجام بودند و خواهند بود.
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  خیلی امیدوار نباشید. ایشان به هیچ یک از قول هایش عمل نکرده است.
 • علی مومنی ورپشتی IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  دمتان گرم، بهانه خوبی شد تا جرثومه فساد جوانان یعنی اینستاگرام برای همیشه مسدود شود، سپاس از مدیران محترم.. درباره واتساپ هم پیام رسانی داخلی خودمان من جمله سروش چیزی کم ندارند.
  • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
   داداش اینجا خبر انلاینه، فارس نیوز نیست که "نظر چاپ کن" کلی نظر تائید زیر پیامت بیاره و رای بزاره رو نظرت. برو همونجا از این نظر ها بده.
  • یاس IR ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
   امیدوارم شوخی کرده باشی
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  بازاری که اینستاگرام برای قاچاقچیان لباس و... ایجاد کرده و فقط قاچاقچیان از آن سود می برند
 • US ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  اون روحانی همین بلای فیلتر رو سر تلگرام آورد و برای همیشه فیلتر ماند ،ایشون هم فیلتر اینستاگرام رو برای مردم به یادگار میزاره
 • ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  هر کی این تیتر رو زده و این مقاله رو نوشته هیچی نمیدونه.
 • محمد امین IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  ان شاالله بزودی استار لینک میاد و حال حضرات صیانت و سانسورچی خیلی دیدنی میشه
 • موسوی IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  برای همیشه قطع کنیدچون جزفسادوترویج بی بندوباری وبی حیایی هیچی نداره ...
 • کسی رو که خودشو زده بخواب نمیشه بیدار کرد! IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  سلام بعد از فیلتر شدن یوتوب تویتر فیسبوک تلگرام آیا اوضاع فرهنگی،اقتصادی،اجتماعی در جامعه بهتر شده؟ آیا فساد و میزان اختلاس ها کمتر شد؟ چرا یکبار نمیاید بجای محدود کردن راه دیگه ایی رو امتحان کنید؟ یا یک برنامه قوی مثل اینستاگرام طراحی کنید یا اگه نمی توانید در همان فضای مجازی تا حد توان با دشمن رقابت کنید اگه در این 15 سال اخیر با فیلتر کردن مشگلی حل شده از این به بعد از با فیلتر کردن حل میشه یاعلی
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
  9 3
  اصلا برایش مهم نیست که مردم از طریق اینستاگرام کسب درآمد دارند
 • Heb IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
  2 2
  انگلیسیه چطور فارسی میفهمه
 • M.d IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
  10 2
  اگه اینستا رو از فیلتری در میارین پس گیم ها هم در بیارین یک گیمر مثل من می خواد از کجا دیگه پول در بیاره ؟ الان به چه دلیل بازی هارو فیلتر کردین الان کسانی که بازی می کردند و از همین راه رشد می کردند و سرگرم می شدند باید چیکارکنند؟