نتیجه حذف ارز ترجیحی برای واردات دارو به زبان آمار

ایسنا نوشت: دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی با بیش از ۶۳۴ میلیون دلار، سومین کالای اساسی وارداتی ایران است.

از اردیبهشت امسال، دولت با مجوزی که از مجلس در قانون بودجه در اختیار داشت، به اصلاح نظام پرداخت یارانه ها ورود کرد و ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالاهای اساسی را برداشت. این ارز به هفت قلم کالا اختصاص پیدا می‌کرد که بخشی از دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز جزئی از آن بود. بعد از آنکه در ماه‌های اخیر ارز ترجیحی از واردات کالا ( گندم، جو ذرت، سویا، روغن و دانه‌های روغنی) حذف شد، این روزها بحث تغییر ارز دارو مطرح است.

سهم ۱۴ درصدی دارو از کل واردات کالاهای اساسی

وضعیت واردات دارو در تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد در سه ماه ابتدایی امسال، ۵.۹ میلیون تن به ارزش بیش از ۴.۵ میلیارد دلار کالای اساسی در ۲۵ گروه (شامل ارز ترجیحی و نیمایی) وارد ایران شده است که از این میزان سهم دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی به ۴.۱ هزار تن به ارزش بیش از ۶۳۴ میلیون دلار می‌رسد.

بر این اساس سهم دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی وارداتی از کل ارزش واردات کالاهای اساسی ۱۴ درصد بوده است. این اقلام همواره در بین کالاهای اساسی، اگرچه وزن قابل توجهی را به خود اختصاص نداده است ولی از لحاظ ارزش سهم زیادی داشته‌؛ به طوری که در سه ماه ابتدایی امسال در بین ۲۵ گروه کالای اساسی بعد از گندم و ذرت، سومین کالای وارداتی بوده‌ است.

همچنین در سال گذشته (۱۴۰۰) ارزش کل کالاهای اساسی وارداتی در ۲۵ گروه کالایی بیش از ۳۰ میلیون تن به ارزش ۱۹.۶ میلیارد دلار بود که سهم هفت قلم کالای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار می‌رسید. از این میزان، سهم دارو، تجهیزات وملزومات پزشکی ۲۲.۲ هزار تن به ارزش بالغ ۲.۶ میلیارد دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۹ از لحاظ وزن ۴۵ درصد و ارزش ۵۸ درصد افزایش داشت.

بیشتر بخوانید:

پوشش بیمه‌ای ۳۶۶ قلم داروی ضروری بیماران مزمن

قیمت داروی تجویزی برای مصرف کننده نهایی ثابت می‌ماند

47231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1651413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =