شرم از آموزش جنسی به کودکان در خانه و مدرسه؛ حادثه آزار جنسی تکرار شد

یک جامعه‌شناس گفت: ابتدا باید والدین خودشان آگاهی کافی درباره موضوع آزار جنسی داشته باشند و بدانند که چگونه درباره این موضوع با فرزندان شان صحبت کنند. عموما به دلیل احساس شرم و خجالت و ترس از تاثیر منفی بر کودکان، والدین از صحبت درباره این مسایل اجتناب می کنند.

مستوره برادران نصیری: برای آموزش رفته بودند اما مورد آزار جنسی قرار گرفتند، ۷ دختر دانش‌آموز قربانی نقشه معلمی شدند که از اعتماد خانواده‌ها سوء استفاده کرد؛ حالا قرار است معلم ۵۵ ساله به اتهام آزار، اذیت و بهره کشی جنسی راهی زندان شود، اما قطعاً این پرونده فقط یکی از ده‌ها مورد آزار جنسی کودکان است که هویدا شده، کودکانی که یا به دلیل آگاه نبودن خانواده‌ها یا به دلیل ضعف آموزش در نهاد متولی، باید لحظه تلخ آزار و خاطره سنگین آن را تحمل کنند. همین مسئله محور گفت‌وگوی خبرآنلاین با سیمین کاظمی، پزشک و جامعه‌شناس شد، او معتقد است: لازم است به کودکان و والدین درباره آزار جنسی، آموزش مناسب و موثر داده شود که بدانند برای محافظت چه کنند و در صورت مواجهه با آزار چه کاری انجام دهند.

وی بیان می‌کند: وقتی والدین در خصوص پیشگیری از آزار جنسی آگاهی و اطلاع کافی نداشته باشند نمی‌توانند در این خصوص به فرزندان‌شان کمک کنند.

متن کامل این گفت‌وگو در ادامه آمده است.

شرم از آموزش جنسی به کودکان در خانه و مدرسه؛ حادثه آزار جنسی تکرار شد

آزار جنسی یک معلم به دانش‌آموزان دختر دبستانی در شهر فردوس خبرساز شده است، فارغ از بحث مجازات و مسائل قضایی، راه‌های پیشگیری از این حوادث چیست؟

برای پیشگیری از آزار جنسی لازم است تدابیری اندیشیده شود و پروتکلی در این خصوص در سیستم آموزشی وجود داشته باشد. اولا توانمندسازی افراد در معرض خطر مانند کودکان ضرورت دارد و ثانیاً تعبیه سازوکار نظارتی در محل های تحصیل و کار. لازم است به کودکان و والدین درباره آزار جنسی، آموزش مناسب و موثر داده شود که بدانند برای محافظت چه کنند و در صورت مواجهه با آزار چکار کنند و به کجا مراجعه کنند و از چه کسی و چه مرجعی حمایت بگیرند. سازوکار نظارتی هم باید معطوف به پیشگیری و جلوگیری از وقوع آزار و مقابله با آزارگران باشد.

والدین چطور می‌توانند فرزندان‌شان را در درباره این موضوعات آگاه کنند؟

ابتدا باید والدین خودشان آگاهی کافی درباره موضوع آزار جنسی داشته باشند و بدانند که چگونه درباره این موضوع با فرزندان شان صحبت کنند. عموما به دلیل احساس شرم و خجالت و ترس از تاثیر منفی بر کودکان، والدین از صحبت درباره این مسایل اجتناب می کنند. اما لازم است از طریق مراجع مختلف به والدین آموزش داده شود که چگونه در این مورد با فرزندان شان صحبت کنند و به آنها آگاهی بدهند و فرزندان این اطمینان را داشته باشند که والدین حامی آنها خواهند بود و سرزنش و تنبیه شان نمی کنند.

همان‌طورکه گفتید اغلب والدین برای صبحت کردن درباره مسائل آزارهای جنسی با فرزندان‌شان دچار مشکل و تردید هستند، چه توصیه‌ای دارید؟

وقتی والدین در خصوص پیشگیری از آزار جنسی آگاهی و اطلاع کافی نداشته باشند نمی‌توانند در این خصوص به فرزندان‌شان کمک کنند. در ایران و مخصوصا در شهرهای کوچک و اجتماعات کوچک به لحاظ فرهنگی صحبت کردن درباره مسایل جنسی آسان نیست. این دو عامل مانع از آن می شود که والدین بتوانند با فرزندان شان درباره مسئله آزار جنسی صحبت کنند. بنابراین لازم است این موضوع در کنار سایر مهارت‌های فرزندپروری به والدین آموزش داده شود، مثلا در آموزش‌های هنگام ازدواج یا از طریق انجمن‌های اولیا و مربیان و رسانه‌ها.

گفتید رسانه‌ها، احساس شد این خبر در مقایسه با اخبار مشابه آن در سال‌های اخیر به نظر می‌رسد بازتاب کمتری در افکار عمومی داشت، نظر شما چیست؟

در این مورد خاص، ظاهرا ترجیح بر آن بوده که خبر به رسانه‌ها درز نکند و موضوع مسکوت گذاشته شود و مدتی هم از آن گذشته است. از طرف دیگر برجسته شدن موضوعات در افکار عمومی، بیشتر به تمرکز و جهت دهی رسانه‌ها مربوط است. رسانه‌ها هم اغلب روی موضوعاتی کار می‌کنند که جذابیت خبری و بصری و یا اهداف خاص در آن مستتر باشد. موضوع آزار جنسی کودکان در یک شهر دور از مرکز و محروم احتمالا چنین جذابیت خبری ای ندارد! علاوه بر این رسانه ها اغلب برای جلب توجه از تصویر یا بیوگرافی فرد قربانی استفاده می‌کنند تا مخاطب با آن ارتباط برقرار کند. درباره آزار جنسی به علت ملاحظات فرهنگی تصویر قربانیان پنهان است و بنابراین خبر آزار جنسی کمتر می‌تواند توجه مخاطب را جلب کند.

اجازه بدهید به سویه دیگر این ماجرا اشاره کنیم، درباره بازدارندگی میزان مجازات این جرایم،‌ ارزیابی شما چیست؟

به نظر نمی‌رسد پنج سال زندان، برای چنین جرمی که هم تبعات فردی و هم تبعات اجتماعی دارد، مناسب باشد. در موارد آزار جنسی کودکان که کاملا در برابر آزارگر بی دفاع و بی پناه هستند، قانون گذار می‌تواند، مجازات سنگین تری مثل زندان طویل المدت در نظر بگیرد که جنبه بازدارندگی آن تقویت شود. هر چند در این مورد، غیر از تنبیه و مجازات رویکرد ترمیمی را هم نباید از نظر دور داشت.

در مواجهه با این موارد گاهی درباره پدوفیلی صحبت می‌شود، این رویکرد چیست و چطور می‌توان در خانواده و یا مکان‌های مثل مدارس افراد پدوفیل را تشخیص داد؟

به نظرم پیش از آنکه تشخیص اختلال روانی برای فرد آزارگر مطرح کنیم باید این نکته را در نظر بگیریم که همه آزارگران و متجاوزان الزاما اختلال روانی ندارند. تقلیل مساله آزار جنسی به انحراف و اختلال روانی باعث می‌شود، سایر وجوه مساله کمرنگ شود. به هر حال پدوفیلی به عنوان یک اختلال روانپزشکی شناخته می شود که در آن میل جنسی شخص متوجه کودکان کمتر از ۱۳ سال است و معیارهایی برای تشخیص آن تعیین شده است. شناسایی افراد پدوفیل به علت آنکه خودشان آن را اظهار نمی‌کنند و افکار و رفتارهای شان را پنهان می‌کنند به آسانی صورت نمی‌گیرد. در مشاغلی که شخص با کودکان در ارتباط است، مصاحبه‌های روانشناختی شاید بتواند به تشخیص و کمک به این افراد و نیز پیشگیری از قربانی شدن اطفال کمک کند.

وظیفه آموزش و پرورش در قبال چنین موضوعاتی چیست؟

آموزش و پرورش لازم است اولا برنامه مدونی برای پیشگیری از آزارجنسی در محیط‌های آموزشی داشته باشد. لازم است به دانش آموزان، والدین و مسوولان مدارس در این خصوص آموزش داده شود. سیستم نظارتی و حمایتی وجود داشته باشد که آزارگران نتوانند به کودکان آسیب برسانند و از کودکان در برابر آزار حمایت شود.

برای بازگشت این کودکان به جامعه و التیام روحی آنها چه کارهایی باید صورت گیرد؟

این کودکان آزاردیده باید از حمایت خانواده بهرهمند شود، مورد سرزنش و تحقیر خانواده‌ها قرار نگیرند و اطمینان پیدا کنند تقصیری متوجه آنها نیست. کودکان و خانواده‌های‌شان باید از مشاوره‌های روانشناسان و مددکاران برخوردار شوند و این مشاوره‌ها به‌طور رایگان و با کیفیت خوب و موثر برای شان فراهم شود.

طبعات چنین حوادثی که اتفاقا در مناطق کم‌برخوردارتر کشور اتفاق افتاده و آن‌طور که در شبکه‌های اجتماعی آمده، گویا خانواده‌ها برای پیگیری موضوع و داشتن وکیل دچار مشکلات مالی بودند، چطور ارزیابی می‌کنید؟

نکته مهم درباره پرونده آزار جنسی کودکان در فردوس این است که این اتفاق در یکی از مناطق محروم کشور رخ داده است. در اخبار{غیر رسمی و گفته شده در شبکه‌های اجتماعی} آمده بود که خانواده‌های دانش‌آموزان تهیدست هستند و در تامین هزینه‌های پزشکی قانونی و وکیل بضاعت مالی ندارند. این وظیفه آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های دولتی است که در احقاق حق و فرایند حقوقی به کودکان و خانواده‌های شان کمک کنند. لازم است خانواده‌ها برای مشاوره روانشناسی تحت حمایت دولت قرار گیرند. علاوه بر این وقوع چنین اتفاقاتی موجب بی اعتمادی والدین به سیستم آموزشی می‌شود و لازم است با درک حساسیت‌های فرهنگی و اجتماعی به ویژه در شهرهای کوچک موضوع به گونه‌ای مدیریت شود که اعتماد به سیستم آموزشی احیا شود و گرنه بی اعتمادی و عدم احساس امنیت ممکن است مانع تحصیل کودکان به خصوص دختر بچه‌ها در این مناطق شود. هر گونه سهل انگاری و سکوت و نادیده گرفتن مساله تبعات جبران ناپذیری در آموزش کودکان مناطق محروم کشور خواهد داشت که در حال حاضر هم نرخ ترک تحصیل در آنها بالا و نگران کننده است.

نکته آخر؟

نکته دیگر این است که شخص متجاوز به کودکان، گفته است که این کودکان را صیغه کرده است. این وقاحت نتیجه مستقیم قانونی بودن کودک همسری و ترویج صیغه است که به مفری برای متجاوزان و آزارگران تبدیل شده و آنها را در تعرض به زنان و کودکان دلیر و گستاخ می کند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات بیشتر از آزار جنسی دانش‌آموزان در فردوس/ ۵ سال حبس در انتظار معلم آزار دهنده

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1653421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 45
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  122 9
  توی مدرسه ها هیچی آموزش نمیدن
  • توسی IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   76 25
   به نظرم سند ۲۰۳۰ همش بد نیست و آشنایی جنسی در حد کم برا کودک و نوجوان لازمه
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   63 5
   نظام آموزش و مثلا پرورش ما، نا کارآمد و عقب افتاده است همه هم می دانند
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   50 0
   باید اولا بر معلمان خصوصی پدر ومادر ها نظارت کنند و دوما به بچه ها یاد بدهند که کوچکترین مسایل را به خانواده ها بگویند یعنی با بچه ها دوست باشند.
  • فرهنگی IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   25 12
   پس بچتونفرست مدرسه خودت آموزش بده.خانواده بچه ها هم بی تقصیر نیستن چرامعلم مردبراکلاس اضافه؟
  • حرف حق IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   22 52
   سند بیست سی آموزش بی پرده مسائل زناشوییه نه آموزش پیشگیری در مورد حوادث ناجور.درضمن این نونهال ها هر چقدر هم آموزش ببینند چون تو جای خصوصی بودن و زورشون نمیرسیده و بهشون تعرض می‌شده
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   51 2
   معلمی که این کار رو مرتکب شده یک جوان مجرد نبوده بلکه فردی میان سال و متاهل بوده. کسانی که قانون تصویب می کنند و اولویت استخدام هیات علمی در دانشگاه را تاهل و تعداد فرزند در نظر میگیرند به سیستم آموزش عالی کشور خیانت می کنند. در حالیکه کسی که در حین تحصیل ازدواج کرده و کاری غیر از تحصیل داشته به تعهدات خود مبنی بر تحصیل تمام وقت عمل نکرده و خلاف کار است.
  • یاس IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   0 0
   کلا تو این مملکت هر چیزی که منجر به آگاهی بیشتر مردم در برابر خالی بندی های دین میشه مخالفن! یه مشت چرت و پرت رو به اسم اسلام به مردم یاد میدن که هیچ ربطی به اسلام هم نداره!
  • IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   0 0
   همین که اینها میگن سند ۲۰۳۰ بده و اینقدر اصرار دارند نشون دهنده اینه که سند مهم درست و آموزش دهنده ای هست
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  83 4
  طفلی این بچه ها چه گناهی داشتن آخه
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   32 18
   جبر جغرافیا
  • قسیم IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   22 0
   سلام من خودم یک معلم هستم.21سال سابقه دارم.بنظرم معلمی که برای دانش آموزان مانند یک پدر می ماند ،اگرچنین اشتباهی کرده باشد.بایداولا از آموزش و پرورش اخراج شود.درثانی هم زندانی گردد تا آبرویش بریزد ودولت باشدیدترین مجازات‌های تعزیری تنبیه اش نماید
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   3 0
   سرویس مدرسه بچه ها را کنترل کنید آی پدر و مادرها اتفاقاتی می افته که بچه ها نمیان از خجالتشان بازگو کنند !!! اطمینان نکنید به سرویس های مدرسه اطمینان نکنید صد بار تکرار میکنم اطمینان نکنید انحرافات اخلاقی سرویس های مدارس بیداد میکنه
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  97 3
  خانواده ها فکر میکنن بچه پر رو میشن اگه باهاشون حرف بزنن، من خودم همه چیو از دوستام یاد گرفتم نه خونوادم
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  55 3
  کار از کار گذشته کجای کاری
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  75 3
  این مجازات برای این آدم کمه
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  .....سند ۲۰۳۰دقیقا در مورد همین‌جیزا بود :اموزش نه گفتن به بچه ها و هشیار کردن اونا که به احدی همون زمان اول اجازه ی دست درازی ندن منتها یه عده ادم تند رو هیا هو‌کردن
  • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   بله دوست عزیز باشما موافقم متاسفانه یه باند مافیا تومملکت ما هست تصمیم به عقب ماندگی این کشور گرفتند به هرقیمتی که باشه....
  • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   36 22
   سند ۲۰۳۰ برای همین بود که زدن و هواش کردن
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   15 32
   اتفاقا یاد دادن این چیزا به کودکان باعث بلوغ زودرس میشه و با پای خودشون به این دام می‌افتن، این قضیه هم مقصر پدر و مادر هستن مگه معلم زن قحط بود.
  • امین IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   14 9
   بهتره به سند ۲۰۳۰ با دید بازتری نگاه کنیم وبه اهدافی که از اجرای آن دنبال می شود بنگریم و سطحی به موضوع نگاه نکنیم. آموزش مجازی یکی از برنامه های آن بود آیا نتایج حاصل از آن رضایت بخش است. متاسفانه همه ماه خطی و مقطعی به موضوع می نگریم در صورتی که دشمن با پویا شناسی سیستم روند ها و ساختارهایی برای ما رغم خواهد زد که بیشتر شاهد این اتفاقات باشیم وقتی عموم در مسائل تخصصی نظر می دهند و آنرا مطالبه می کنند نتیجه ای بیشتر از این حاصل نمی شود . دوستانی که فرق بین عقل و وهم را نمی دانند چه می دانند که اثرات تحریک قوه شهریه شرایطی که عقل به مرتبه کمال نرسیده چه آثار زیان باری دارد . چون در علم خود زبون باشی عارف کردگار چون باشی.
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   22 21
   سند 2030 ترویج همجنس بازی هم در آن بود!
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  71 29
  من اگر قسم بخورم در برخی دبیرستان های مشهور و مذهبی دختران مورد سوء استفاده جنسی معلمان مرد قرار می گیرند باور می کنید؟ البته اکنون حضور معلمان مرد به شدت کم شده است اما به خاطر کنکور حضور آقایان هنوز هم ادامه دارد.
  • رامین IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   19 7
   عزیز من کجای کاری که میگی دختران دبیرستانی مورداستفاده قرار میگیرن!!دختران دبیرستانی خیلی هاشون خودشون به پسرانی که یه سری شون هم دانشجو و سرباز درخواست دوستی میدن و دست از سرشون برنمیدارن و متاسفانه گاها مدرسه رو میپیچونن و میرن سر قرار با این پسرا وخیلی هاشون الان دوست پسر دارن
 • ۰۹ IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  51 6
  .... الان یه خورده بهتره ما دهه شصتی ها وحشتناک ترین معلم ها داشتیم براخودشون حکومت میکردن....
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  54 5
  به پدر و مادرها یاد بدید که چه چیز را چگونه باید به فرزندان خود آموزش دهند تا شاهد این وقایع نباشیم.
  • IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   5 0
   دقیقاً.👌
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  40 2
  این مسأله به شکلهای مختلفی در جامعه مخصوصا محیطهای آموزشی تکرار شده اما هربار روی اون سرپوش گذاشته شده، علاوه بر دانش آموزان دختر، پسرها هم مورد آزار قرار گرفتن. در سالهایی که تدریس میکنم بارها شاهد آزار جنسی یا کلامی معلمان نسبت به دانش آموزان بودم منتها آموزش و پرورش برخورد خاصی نمیکند، گاهی هم بعضی از دانش آموزان با رفتارهای قلدرمابانه دانش آموزان دیگر را حتی مورد آزار جنسی قرار دادند..تا زمانی که به بچه ها درباره این مسایل آموزش داده نشود این مسایل تکرار میشود. قوانین هم اصلا بازدارندگی ندارند، این آدم به ۷ بچه را آزار داده و حکمی که گرفته ۵ سال زندان بوده، انگار در قوانین کشور ما مرتکب شدن جرم علیه زنان و کودکان مجازات خاصی ندارد در حالی در بسیاری از کشورها چنین جرمی حبس طولانی مدتی خواهد داشت
  • ادیب IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
   0 0
   اتفاقا در کشور ما روی این مسئله حساس هستن که مجازات اعدام هم دارن و جالبه بدونی ازار جنسی از سمت بانوان به هیچ وجه جرم انگاری نشده متاسفانه مثلا چند وقت پیش که یه زن سه تا دختر بچه رو ازار جنسی داده بود فقط سیصد هزار تومن جریمه شد یا دخترانی که با پای خودشون رفتن خونه ک الف و با میل خودشون مشروب خوردن و رابطه نامشروع داشتن هیچ مجازاتی نشدن اما ک الف به اعدام محکوم شد.یا در قضیه سنگسار تاکستان مرد رو سنگسار کردن اما خانم رو اعدام هم نکردن و آزادش کردن و این یعنی زن سالاری مطلق
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  42 9
  البته که بعضیا دوست دارند این وضع باشه تا مثل این بیمار روانی از دانش آموزان معصوم سو استفاده کرده و به نیات شوم خود برسند همانها که مخالف آموزش جنسی وحریم خصوصیند؟!؟!؟!؟!؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  53 18
  سند 2030 دقیقا دست روی آگاهی بخشیدن به این مسائل گذاشته بود اما عده ای که فکر میکردن مردم ایران فرشته آسمونی هستن و خطا نمیکنن، مانع اجرای اون شدن.
  • IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   17 24
   سند 2030 ترویج همجنس بازی هم در آن بود! لطفا با آگاهی صحبت کنید.
  • US ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
   0 0
   آقا جون اونایی که میگن سند بیست سی همجنس بازی هم توش بود، خوب چرا اون قسمتش رو حذف نکردید قسمت مناسبش رو نگه دارید. کل سند رو استفاده سیاسی کردید برای حذف رقیب واسه همین دیگه نتونستید از قسمت‌های مناسبش هم استفاده کنید. مثل برجام
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  30 4
  وای بر سر آموزش وپرورش و آنهایی که باعث تصمیم نادرست وبی جا شدن
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  25 1
  هر مجازاتی براش در نظر بگیرند اون کودکان بیگاه دیگه ب زندگی عادی بر نمی گردنند
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
   5 0
   اما ممکنه بقیه عبرت بگیرن.
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  13 0
  اولین چیزی که مهمه درمورد کودکان این هست به مراکزی که برای آموزش ویا تفریح و.. میرند اطمینان 100 درصدی داشته باشید ودروحله دوم درخانواده ودرشرایط سنی مناسب درمورد این مسائل آموزش داده شود ودرآخرهم جوری میبایست درخانواده احساس امنیت وآرامش کنه که راجع به همه مواردی که درذهنش شکل میگیره بدون واهمه پرسشگری داشته باشه نباید روش تربیتی براش تضاد ایجاد کنه.
 • گلسا US ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  25 3
  یعنی چی صیغه ، مردک کثیف حرومزاده فکر کن دختر خودته این ادم حرومزاده تمام معناست باید اخته اش کرد ، من اگر قاضی بودم حتما اینکارو می کردم
 • قاسمی IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  0 0
  ۵سال زندانی چیزی نیست در مقابل این عمل قبیح باید در ملآ عام سنگسار بشه
 • امیر IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  0 0
  کار از ریشه خرابه.ریشه گندیده.
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  0 0
  خدا لعنت کنه اونایی که با دید بسته مانع اجرای حداقلی سند بیست و سی شدن
 • ناشناس IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  0 0
  تو مقالات فقط نوشتید باید پدر و مادر آموزش های لازم رو ببینند خودتون هم ننوشتید چه آموزشی تا ماهم بدونیم فقط حرفهای تکراری
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  0 0
  داداش چیو‌ میخوای آموزش بدی ؟ الان بچه گوشی به دست از صفر تا صد مسائل جنسی رو میدونه و بلد هست ،این پدر و مادر ها هستند که باید بروند نزد فرزندشون تا از لحاظ آموزه های جنسی بیاموزند ، فکر کردید بچه نسل دهه ۸۰_۹۰ مثل دهه ۵۰_۶۰ چشم و گوش بسته هستند
 • 🗿 IR ۰۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  0 0
  و منی که از کلاس پنجم همه‌چیزو میدونستم🗿
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  0 0
  مجازات در نظر گرفته شده برای این فرد که به بچه ها تجاوز کرده بسیار کمه می بایست گله گوندش رو ببرن کبابرکنن خودش بخوره پیاز و نمک کنار دستش باشه