مزد بازنشستگان به ایستگاه پایانی رسید/ دولت به افزایش حقوق بازنشستگان تن می‌دهد؟

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تاکید کرد: قطار افزایش سایر سطوح حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به ایستگاه پایانی نزدیک شده است و مانع رسیدن این قطار به ایستگاه پایانی خود نشود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در حالی رو چهارشنبه هفته جاری محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در نامه‌ای مصوبه هیات دولت درباره حقوق بازنشستگان را مغایر با قانون تشخیص داد که هم‌اکنون این سوال مطرح است که آیا دولت بالاخره به افزایش حقوق بازنشستگان تن می‌دهد؟

در مصوبه مورد اشاره که در ماه‌های گذشته منشا اختلاف میان گروهی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با هیات دولت شد، مستمری بازنشستگان غیرحداقل بگیر به میزان ۱۰ درصد افزایش یافت. این درحالی بود که پیش از این قرار بود دریافتی این کارگران به میزان ۳۸ درصد افزایش یابد.

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفته؛ اکنون دولت مکلف است مجددا مصوبه هیات امنای صندوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی و شورای عالی کار را در دستور کار قرار دهد.

وی متذکر شده؛ امیدواریم این اقدام مجلس در لغو مصوبه هیات وزیران این فضا را فراهم کند که دولت با ۳۸ درصدی موافقت کند و هر چه سریع‌تر پرداخت حقوق بازنشستگان در کشور با عدد جدید انجام شود.

همچنین در همین رابطه حسن صادقی، رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در یادداشتی عنوان کرده؛ قطار افزایش سایر سطوح حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به ایستگاه پایانی نزدیک شده است و امیدواریم دولت با تصویب مصوبه هیلت مدیره سازمان تامین اجتماعی یعنی افزایش ۳۸ درصدی مزد پایه به اضافه مبلغ ثابت ۵.۱۵۱.۶۶۰ ریال برای سایر سطوح حقوق بازنشستگان همان مصوبه شورای عالی کار است، مانع رسیدن این قطار به ایستگاه پایانی خود نشود.

وی گفته؛ دولت فقط یک راه پیش روی خود دارد و آن هم تصویب مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی است که همان مصوبه شورایعالی کار است. به عبارتی دولت موظف به تصویب مصوبه هیات مدیره سازمان یعنی افزایش ۳۸ درصدی مزد پایه به اضافه مبلغ ثابت ۵.۱۵۱.۶۶۰ ریال برای سایر سطوح حقوق بازنشستگان است و عدم تصویب آن، به منزله‌عدم تمکین از قانون است که بعید به نظر می‌رسد دولت انقلابی و مردمی از اجرای قانون سرپیچی کند.

صادقی تصریح کرده؛ البته براساس قانون دولت اگر در فرصت قانونی خود یعنی ۱۰ روز، ابلاغیه ریاست مجلس شورای اسلامی را اجرایی نکند، ریاست مجلس می‌تواند مستقیما مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی را به دستگاه اجرایی مربوطه ارجاع دهد و دستگاه مربوطه نیز ملزم به اجرای مصوبه است.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1653612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 69
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  36 8
  میرهاشم موسوی صدرصد باید استعفا بدهد هیچ اطلاعات و شناختی در خصوص تامین اجتماعی نداشته و ندارد
 • سیدرضا حسینی IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  37 6
  فقط باید گفت حرف که زدن روی حرف خودشان هم نبودن سی سه سال حق بیمه پرداخت کردم الان فقط باید خجالت بچه رو بکشم ماهی چهارمیلون سی صد حقوق می دهند قرار بود پنجاه هفت درصد زیاد شود ولی خبری از آن نیست چون فقط دومیلیون تومان خرج دوختر دبیرستانی رو بدم اگر خودشون رو جای ما قرار بدهند بعد متوجه زندگی کردن ما می‌شوند
 • IR ۰۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  13 11
  مرحبابه این همت
 • محمد ذوالفقاری IR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  18 27
  درود بر مجلس انقلابی و درود بر آقایان پور ابراهیمی و هیئت تطبیق و درود بر آقای قالی باف امیدواریم همیشه در کنار خانواده هایشان سلامت باشند و همچنین درود بر نمایندگان کانون های بازنشستگان و همه دست اندرکاران. بخدا قسم ماها در جبهه ها و مناطق عملیاتی کم نگذاشتیم تا اونجایی که توان داشتیم برای حفظ و آبروی این کشور عزیز در حد توان خودمان دریغ نکردیم خدایی تورم زیاد خیلی هم کمر شکن و الا مگه ماها دیوانه هستیم بیایم روبروی دولت یا مجلس شعار احقاق حقمان را بدهیم ماها همانهایی هستیم که اگه خدای ناکرده کسی قصد تعرض به یک وجب خاک این کشور عزیز را داشته باشد در مانند گذشته در صف مقدم خواهیم ایستاد تورو خدا به دولت هم ندای کمک به ماها را گوشزد نمایید که اینقدر اعصابمان بهم نریزد. هیچ کسی در این مملکت دوست ندارد جلو دولت و مسئولین اساییه ادب کند. من آ.... توفیق.
 • IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  21 7
  دولت محترم لطفا زودتر تصویب کنید
 • عبداله IR ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  9 6
  بی خیال
 • بهروز IR ۰۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  20 5
  چرا تن ندهد تا حالا هم نقض قانون کرده اگه مملکت خر تو خره که هیچ ولی اگه قانون داره که باید مطیع ان بود
 • بی نام IR ۰۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  21 6
  دولت مجبوره مصوبه شورای عالی کار وسازمان تامین اجتماعی روتاییدکنه اگه نکنه بایدطبق تورم همین ماه که بالای صددرصداست وخودشون شصت درصداعلام میکنن تصویب کنه.باتوجه به اینکه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هیچ ربطی به دولت نداره.واگرهم هیچکدوموقبول نکنه یعنی علنی خودش داره بازنشسته ها رو به کف خیابون دعوت میکنه.این یعنی بعدازچهارماه روز ازنو روزی ازنو.حالادولت انقلابی محترم ببین هرکدوم به نفع شما تموم میشه عمل کن
 • رضا IR ۰۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  5 3
  من با ۲۶ سال کار مستمری بگیر شدم سال ۱۴۰۰ و چهار میلیون و نهصد با حق فرزند و همسر میگرفتم الان چقدر اضافه شده که کلا دریافتیم شش میلیون صد شده چند درصد اضافه شده دوستان ؟؟؟
 • محمدی ۱۴ IR ۰۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  12 6
  هیچ مسعولیدرمجلس یا تامین اجتماعی از الان تودهن دولت ندارند که دولت آیا با ۳۸ درصد موافقت می‌کند یا نه بعد دولتی‌ها هم زود بول بگیرند اونی که مصوبه شده درشورای عالی کارباید کامل اجراء شود وسلام ختم کلام مر .قانون تازه همسان سازی را هم دقیق باید اجرا کنندکه حاشیه نرودتو این وضعیت از مجلس یها تشکر میکنیم
 • مهدی IR ۰۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  13 6
  حالا هم که مجلس دولت را مکلف به اجرای قانون کرده افرادی دارند ساز مخالف می‌زنند و راه جلو پای دولت می‌گذارند آقای صادقی اگر چنین چیزی هم وجود داشته باشد و تو از آن خبر داشته باشی نباید این حرف را میزدی
 • مهدی برخورداری پور IR ۰۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  24 3
  دلم میسوزه از اینکه دولت ومجلس مردم رو به بازی گرفتن وگر نه تاید یک نامه چکار دارد .خاک تو سر ما مردم بکنن که اینها رو تاید میکنیم
 • احمد شایسته IR ۰۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  13 6
  قانون که همان مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۳۸درصدی حقوق است بایستی اجرا شود.
 • سید فرخ حسینیتا IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  8 2
  عجب
 • بازنشسته IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  8 1
  بعد از ۳۵ سال کار پرداخت ۳۰درصد ازحقوق بابت حق بیمه (برای حقوق دوران بازنشستگی)پرداخت به موقع مالیات که خیلیها نمیدن مثل سربارجامعه باما رفتارمیکنن ی روزی خودتونم بازنشست وپیر میشید که امیدوارم مورد بی احترامی قرار نگیرید چون حس خوبی نداره!!؟؟
 • علی IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  2 1
  نمی دانم اگر مجریان قانون مثلا دولت از قانون خطا و خلاف کنند و اجرا نکنند کدام مرجع و نهاد باید جلودار شود و این خلاف را بهش گوشزد و اعلام جرم کند..متولی این امر بعهده چه کسی است؟
 • ناصر سالاری IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  5 0
  درود بر همگان امیدوارم که دولت هر چه سریعتر تصویب کند مصوبه شورای عالی کار را که باز نشستگان یه نفس راحتی بکشند گر چه تورم گلوی همگان را فشرده با ندانم کاری مسئولین زندگی را سخت کرده است
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  8 0
  اجناس ۳برابر شد ۳۸درصد افزایش هم کافی نیست آنهم بعد از ۴ماه بازی دادن بازنشستگان به حقوق خودتان نگاه کنید حقوق بازنشستگان کشوری باید بالای۱۵میلیون علاوه بر برقراری حق مسکن لباس خواربار تازه بتواند یک زندگی ساده در حد خط فقر داشته باشد
 • بازنشسته IR ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  5 0
  با توجه به اینکه همه می دانستند دولت و مجلس با هم دستی برخی مسئولین سازمان تامین اجتماعی این نمایش مسخره مبنی بر ممانعت از پرداخت حق و حقوق قانونی ومسلم بازنشستگان که خیلی خیانت آشکار به بازنشستگانی است که 30 سال تمام اندوخته خود را در اختیار صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی قرار داده اند برای روزگار پیری و این برنامه را مسئولین سر مستمری بگیران آوردند تا بعد از چند ماه پرداختی صورت دهند.
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  6 0
  مصوبه تأمین اجتماعی در دو دسته کردن بازنشستگان برای افزایش حقوق آنان هم غیر قانونی است و همین کار تأمین اجتماعی باعث شد تا دولت بازنشستگان را به سه دسته تقسیم کند. براساس ماده 96 تمامی مستمری ها باید با یک قاعده و فرمول افزایش یابد طوریکه مطابق ماده 111 حقوق حداقل بگیران نباید کمتر از حداقل حقوق کارگری شود. شکایت از دولت و تأمین اجتماعی در همین خصوص در دیوان مطرح شده و بزودی تأمین اجتماعی مکلف خواهد بود تمامی حقوق بازنشستگان را بیش از 60% و براساس هزینه های زندگی افزایش دهد.
 • محمد بازنشسته تأمین اجتماعی IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  3 10
  با سلام و احترام آقای میرهاشم موسوی احترام بگویم که بنده در جایگاهی نیستم که بخوام کسب تکلیف کنم اما حضرت عالی مستحضرید که گاهی خودمون به روش غیر قانونی هم به سازمان تامین اجتماعی ضربه میزنیم و هم به بقیه بازنشستگان تامین اجتماعی می‌آییم دوسال آخر خدمت مان را به صورت آزاد و با بیشترین مبلغ بیمه پردازی میکنیم تا بلکه دوران بازنشستگی را هرچه بیشتر حقوق بگیریم که شاید قانونی باشد اما همه متضرر میشوند اگر سازمان تامین اجتماعی لایحه بدهد که این قانون غیر منطقی را حذف کنند هم به نفع سازمان تامین اجتماعی و هم به نفع بازنشستگان است خودم همکاری داشتم که حدود ۱۵ سال بیمه را پرداخت نکرد ۵۷ سالگی شروع کرد به پرداخت بیمه با بیشترین مبلغ که همان ابتدا حقوقش با حقوق من که ۱۵ساله پیش بازنشسته شدم حتی ۲/۳۰۰ هزار تومان هم بیشتر است این چه قانونی است که هرکس پولدار است حق نفس کشیدن دارد و هرکس فقیر است فقط دوران جنگ و زلزله و بسیج و و و و بدرد می‌خورد و الا باید بمیرد شرمنده ام که مقداری احساساتی حرف زدم قربان شما و همه مسوولان نظام و کشور عزیزمان ایران
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۱
  15 1
  قانون من درآوردی دو یا سه گروه کردن حقوق بازنشستگان باید برداشته شود و باید حقوق همه بازنشستگان تأمین اجتماعی به یک میزان افزایش یابد تا چنین سوء استفاده هایی از قانون در آینده صورت نگیرد.