تورم تیر ۱۴۰۱ رکورد ۲۶ ساله زد /بالاترین تورم نقطه ای ربع قرن اخیر ثبت شد

اقتصادنیوز نوشت: روند رکوردزنی در تورم به تیر ۱۴۰۱ رسید. داده ها نشان می دهد این شاخص از لحاظ نقطه ای برابر با ۵۴ درصد بوده و رکورد بیست و شش ساله ساله را ثبت کرده است. در بعد ماهانه نیز با استثنا گرفتن خرداد، هنوز رشد ماهانه قیمت ها در راس ۲۰ ماهه قرار دارد.

با این که تورم ماهانه در تیر ماه افت قابل ملاحظه ای پیدا کرده اما باز هم مقیاس نقطه ای این شاخص در بالاترین سطح قرار دارد. براساس داده های مرکز آمار تورم ماهانه تیر ماه برابر با ۴.۶ درصد بوده که نسبت به ماه قبل افت ۷.۶ واحد در صدی داشته است.

با این حال مقایسه سطح عمومی قیمت ها با موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان می دهد تورم نقطه ای در کشور به ۵۴ درصد رسیده که بالاترین سطح را از سال ۱۳۷۵ تا کنون داشته است. همان رکورد زنی بیست و شش ساله.

تورم تیر ۱۴۰۱ رکورد ۲۶ ساله زد /بالاترین تورم نقطه ای ربع قرن اخیر ثبت شد

در ماه قبل به گفته کارشناسان حذف ارز ترجیحی عامل اصلی رکوردزنی تورم بوده و دلیل رشد بالای تورم ماهانه را سیاست مقطعی دولت می دانستند. برخی معتقد بودند این افزایش قیمت ها گذری خواهد بود و در ادامه تورم کنترل خواهد شد. اکنون اما در تیر ماه این شاخص بازهم در سطح بالایی قرار داشته که اکر خرداد ماه را یک استثنا بدانیم، باز هم شاخص قیمت مصرف کننده بیشترین سطح را در بعد ماهانه در ۲۰ ماه اخیر ثبت کرده است. درهمین رابطه گزارش مرکز آمار از تورم تیر ماه به این شرح است:

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در تیر ماه ١٤٠١ به عدد ٥٤,٠ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٥٤.٠ درصد بیشتر از تیر ١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردهاند.

نرخ تورم نقطه‌ای تیر ماه ١٤٠١ در مقایسه با ماه قبل ١,٥ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنیها و دخانیات» با افزایش ٤.٤ واحد درصدی به ٨٦.٠ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.١ واحد درصدی به ٣٦.٩ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٥٢,٨ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٦٠.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه تیر ١٤٠١ به ٤,٦ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٧.٦ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٥.٧ درصد و ٣.٨ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٤,٥ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٧.٠ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٤.٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١١.٠ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه تیر ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به ٤٠,٥ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٠,٠ درصد و ٤٣.٢ درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ١.١ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس)، گروه «لبنیات و تخم مرغ» (دوغ پاستوریزه، خامه و تخم مرغ) و گروه «نان و غلات» (انواع برنج ایرانی، کیک و بیسکویت) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی)، گروه «هتل و رستوران» (هزینه هتل و تالار پذیرایی) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در تیر ماه ١٤٠١ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٨,٩ درصد برای دهک دهم تا ٤٤.٨ درصد برای دهک اول است.

بیشتر بخوانید:

آخرین قیمت چای در بازار/ قیمت چای صادراتی در امارات و ترکیه چند است؟

آخرین جزئیات از طرح نهضت ملی مسکن/ قیمت تمام شده چه قدر است؟

۲۷۱ ۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1654118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =