فصل سوم کاوش‌های باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد آوج آغاز شد

سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد آوج از آغاز فصل جدید کاوش مشترک تیم ایران و فرانسه در این محوطه باستانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ حامد وحدتی‌نسب، سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد با اعلام این خبر اظهار کرد: غار قلعه‌کرد آوج یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستانی ایران است که مطابق با نتایج مقدماتی سن‌سنجی غار که در فرانسه انجام شده قدمت این محوطه بیش از ۴۰۰هزار سال تخمین زده شده که در واقع با این قدمت قدیمی‌ترین محوطه باستانی ایران به‌شمار می‌رود که به‌لحاظ وجود بقایای انسانی و گونه‌های مختلف جانوری نیز منحصربه‌فرد است.

او افزود: در آخرین فصل از کاوش‌های مشترک ایران و فرانسه در این غار در سال۹۸ دندان‌شیری کودک نئاندرتال از یک گونه منقرض شده با قدمت بیش از ۱۲۵هزار سال کشف شد که قدیمی‌ترین بخش بدنی انسان است که تا کنون در فلات ایران به دست آمده و علاوه براین مواد فرهنگی، ابزارهای سنگی و بقایای جانوری نیز نشان‌دهنده اقلیم‌های متفاوت این منطقه است.

این مسئول با اشاره به آغاز فصل سوم کاوش‌های این محوطه، گفت: با شیوع بیماری کرونا و توقف روند کاوش، این محوطه به دلیل رعایت موضوعات حفاظتی و امنیتی درب‌گذاری و پلمب شد که پس از وقفه‌ نزدیک به سه‌ سال فصل سوم کاوش‌ها در قالب همان هیات مشترک ایران و فرانسه به ‌مدت یک ماه انجام می‌شود.

وحدتی‌نسب ادامه داد: این تیم در بخش ایرانی از ۱۰دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد در رشته‌های ابزارسنگی و پیش‌ازتاریخ و ۲۰نفر از کارشناسان فرانسوی تشکیل شده که اعضای فرانسوی تیم در فرانسه مستقر هستند و کارهای آزمایشگاهی مطالعات را در موزه انسان‌شناسی پاریس انجام می‌دهند.

سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد با اشاره به احتمال انجام فصل‌های بعدی کاوش خاطرنشان کرد: با توجه به ابعاد محوطه و نوع کاوش‌ها که باید با دقت بسیار بالایی انجام شوند و با حمایتی که از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان وجود دارد، انجام ده فصل کاوش در این محوطه امکان‌پذیر است.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1654896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =