نمایش مجدد مختارنامه ۸۰۰میلیارد تومان به نفع صداوسیماست! / کجای دنیا یک سریال را ۱۲بار پشت سر هم پخش می کنند؟

روزنامه جوان نوشت:یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که صداوسیما صرفاً برای هر بار بازپخش مجموعه مختارنامه در سال ۱۴۰۱ بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی بابت نساختن سریال فاخر جدید خواهد داشت. جمع این رقم با ارقام سال‌های گذشته به یک عدد بزرگ چند هزار میلیارد تومانی می‌رسد.


فقر تولیدات جدید نمایشی برای مناسبت‌های سالانه‌ای، چون ماه‌های محرم و صفر باعث شده تلویزیون بخش عمده‌ای از ظرفیت پخش مجموعه‌های نمایشی را به پخش مجدد سریال‌های قدیمی اختصاص دهد. هرچند به نظر می‌رسد این مطالبه از سوی مردم هم وجود دارد که یک سریال فاخر را چند بار ببینند.
مختارنامه میهمان همیشگی تلویزیون
دبیر شورای معارف سیما با دلخوری از اینکه مردم برای بازپخش سریال مختار جوک می‌سازند عنوان می‌کند که بیشترین تماس‌ها به شبکه قرآن درخواست بازپخش سریال‌هایی مانند مختارنامه و یوسف پیامبر است!
امسال هم پخش سریال تلویزیونی «مختارنامه» به مناسبت فرار سیدن ایام ماه محرم آغاز شده است. این در حالی است که از اولین پخش این سریال تلویزیونی از سال ۱۳۸۹ آغاز شده است و امسال دوازدهمین سال پخش این سریال به شمار می‌رود.
مختارنامه در ۴۰ قسمت، ۶۰ دقیقه‌ای تولید شده، یعنی به صورت خالص ۲ هزار و ۴۰۰ دقیقه بدون در نظر گرفتن زمان باکس پیام‌های بازرگانی مدت زمانی است که هر بار پخش این سریال آنتن شبکه‌های تلویزیون را به خود اختصاص می‌دهد.
داود میرباقری، کارگردان سریال مختارنامه در اظهارنظری هزینه تولید مختارنامه را ۲۰ میلیارد تومان اعلام کرده است. رقمی که در دهه ۸۰، یک عدد بزرگ و قابل توجه به حساب می‌آمد.
سود تلویزیون از بازپخش مختار!
اما بازپخش هر ساله این سریال چقدر برای تلویزیون سود دارد؟! سال ۱۳۹۷ عبدالعلی علی‌عسکری، رئیس وقت صداوسیما در دیدار با گروه‌های دانشجویی، هزینه تولید هر دقیقه سریال فاخر را رقم ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کرد. در همان سال‌ها اعلام شد برای ساخت سریال فاخر موسی (ع) رقم ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه لازم است. سال گذشته خبرهایی مبنی بر پیشنهاد کمک ۷۰۰ میلیارد تومانی برای ساخت سریال موسی (ع) و بررسی آن در مجلس منتشر شد.
سال گذشته صداوسیما با بودجه ۳۰ میلیارد تومانی که بخشی از آن از سوی نهادهایی مانند بنیاد فرهنگی روایت تأمین شد، ۴۰۰ دقیقه فیلم «موقعیت مهدی» و سریال آن را ساخت، یعنی حتی با در نظر نگرفتن بحث استخراج نسخه سینمایی «موقعیت مهدی» از مینی‌سریال «عاشورا» برای هر دقیقه از این سریال ۷۵ میلیون تومان هزینه شده است. پس رقم چهار سال پیش علی‌عسکری برای ۱۰۰ میلیون تومان هزینه هر دقیقه سریال فاخر در دوره خودش، رقم صحیحی به شمار می‌رود.

سریال مختارنامه ۲ هزار و ۴۰۰ دقیقه است، یعنی تلویزیون با پخش فقط یک‌بار از این سریال در طول سال (که در عمل بیش از یک‌بار تکرار می‌شود)، رقم ۲۴۰ میلیارد تومان به حساب سال ۹۷ برای خود پس انداز می‌کند. با توجه به تورم سالانه و اعلام بانک مرکزی، این رقم در سال ۹۸ به بیش از ۳۲۲ میلیارد تومان، سال ۹۹ به بیش از ۴۳۹ میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۶۱۳ میلیارد تومان رسیده است. با توجه به این رقم‌ها، صداوسیما صرفاً با نساختن سریال جدید و بازپخش مختارنامه آن هم برای یک‌بار در سال رقمی بیش از هزار و ۶۱۴ میلیارد تومان صرفه‌جویی کرده است. بازپخش امسال سریال مختار هم نزدیک به ۸۰۰ میلیارد تومان به این رقم می‌افزاید و آن را به عدد ۲ هزار و ۴۱۶ میلیارد تومان صرفاً برای یک‌بار بازپخش می‌رساند.
اگر رقم بازپخش سریال مختار از سال ۸۹ تا سال ۹۷ را بررسی کنیم، رقم‌های بزرگ‌تری را به دست می‌آوریم. در همه این سال‌ها تلویزیون چندین بار مختارنامه را به مناسبت‌های مختلف از جمله فرارسیدن ماه‌های محرم و صفر بازپخش کرده است و حتی مدیران سیما مدعی‌اند که درخواست‌های زیادی برای بازپخش این سریال دارند و مجبورند برای پاسخگویی به نیاز مخاطب این مجموعه را بازپخش کنند.
آیا در تمام دنیا بازپخش‌ها بی‌حساب و کتاب است؟!
صداوسیما، مالکیت مادی و معنوی آثاری را که ساخته در اختیار دارد و تمامی عوامل از تهیه‌کننده گرفته تا بازیگران و حتی نیروهای خدماتی که در مجموعه‌های نمایشی حضور دارند، صرفاً یک حق‌العمل کار به شمار می‌روند و در برابر دستمزدی که دریافت می‌کنند کاری را برای صداوسیما می‌سازند. برای همین شاید قوانین و عرف جهانی چندان با روابطی که در صداوسیما حاکم است همخوانی نداشته باشد، اما در دیگر نقاط جهان برای اینکه شبکه‌های تلویزیونی نتوانند با بازپخش صرف برنامه‌ها و سریال‌های پربیننده، آنتن خود را پر کنند، یکسری تعهدات وجود دارد، برای مثال در بریتانیا، اتحادیه بازیگران توانسته مقرراتی را برای بازپخش ایجاد کند که شبکه‌های تلویزیونی را موظف می‌کند برای چند بار بازپخش یک برنامه یا سریال به عوامل آن سریال دستمزد بدهد. این دستمزد اگرچه از هزینه پخش اول آن برنامه یا سریال کمتر است، اما باعث می‌شود که حقوق بازیگرانی که به واسطه ساخته نشدن سریال جدید بیکار هستند تأمین شود. در ضمن پرداخت هزینه‌ها باعث می‌شود شبکه‌ها به دنبال تولیدات جدید باشند. در ایالات متحده هم کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) بر بازپخش فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی از شبکه‌های مختلف نظارت دارد و گاهی یک کمپانی از قبال بازپخش یک سریال که در چند دهه قبل تولید شده، درآمد خوبی را برای سال جاری خود پیدا می‌کند.
صداوسیما، امسال در محرم و صفر، مختارنامه را پخش می‌کند. پس از آن احتمالاً یوسف پیامبر (ع) بازپخش می‌شود، احتمال پخش مردان آنجلس هم کم نیست. هر بار بازپخش سریال‌هایی مثل مختارنامه که جزو آثار فاخر تلویزیونی است به صداوسیما کمک می‌کند که بودجه‌ای برای تولید سریال فاخر جدید خرج نکند. هم‌اکنون مهم‌ترین پروژه تلویزیونی فاخر در دست ساخت، سلمان فارسی است که زمان دقیق پایان ساخت آن مشخص نیست.

21302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1655810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 33
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  95 48
  اصل نسل جوان هست که مختارنامه ازچشمش افتاده
  • IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
   1 2
   اگه منصفانه نظر بدیم ایراد کار این جاست که این همه سال پشت سر هم پخش شده. اگر قرار بود قهرمان برای نسل جدید هم معرفی بشه می‌شد سه چهار سال یک بار پخش کرد. ضمن این که خوب می‌شد کارهای خوب دیگه‌ای رو هم ساخت. وگرنه سریال قشنگ و زیبایی هست و یه قهرمان عالی رو معرفی می‌کنه. من هم نسل جوان هستم و عاشق این سریالم. اما به نظرم این کار فقط باعث می‌شه مردم از دیدنش زده‌بشن.
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۱
   0 1
   اتفاقا برعکس بچه های 15-16 ساله و کوچکتر اصلی ترین بیننده های باز پخش های یوسف پیامبر و مختارنامه هستند
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  به به چه حساب کتابی حالا که حساب کردید نساختن سریال جدید این قدر سود آور است مرحمت فرموده حساب کنید تعطیلی صدا و سیما چقدر سودآور خواهد بود؟
  • IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
   3 0
   افرین
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
   0 0
   تعطیلی اش برای شما ها خیلی ولی برای مردم ۰ چون پول می دهید و فیلم می سازید و در پلتفرم ها با قیمت زیاد می فروشید
 • درخشان IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  اول از همه سریال تاریخی جهان هست چگونه میتوانید با این الفاظ این سریال را مانع پخش کنید هرچند بار هم تکراری که باشد ارزش ملی جامعه ما است
  • بماند IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
   13 3
   تموم شد؟ بیا پایین سرمون درد گرفت
  • علی IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
   6 4
   تو اصلا میدونی ملی یعنی چی برو یاد بگیر بعداً بیا نظر بده افرین بچه ی خوب
  • IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
   5 1
   نمیگه پخش نشه میگه تکراری نشون ندین و جدید بسازید اخه کجای این موضوع غیر قابل درک که شما متوجه نمیشی
  • IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
   13 3
   مختار ، ارزش ملی جامعه شماست ؟؟؟؟ مگه شما تو کدوم جامعه زندگی می کنید ؟؟؟
  • IR ۰۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
   6 1
   عزیز من تو با اونایی خوب یه سریال دیگه بسازم با ارزش های ملی.؟
 • یاسر IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  2 2
  یعنی خودمختارهم راضی به اینهمه دیده شدن نیست که اینها کاسه داغ از آش شدن.مردم تو گرانی و بدبختی غوطه ور هستن بجای چند تا سریال طنز جدید بسازن هی این شبکه مختار اون شبکه مختار .اگه راست میگین و ورخواست مردم هست مردم دوست دارن شبهای برره و قهوه تلخ پخش بشه چرا پخش نمیکنین.چ سیاستی پشتش هست که دوست نداره ایرانی لحظه ای شاد باشه!!!!؟؟؟
 • ناشناس IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  12 2
  جدا از تکراری بودن این سریال،واقعا سریال جالبی بود...
 • جواد IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  7 1
  واقعا شعورش رو در آورده صداسیما،۱۲بار پشت سر هم پخش کرده ،منم عین ۱۲ بار بار نشستم دیدم با تکرارهاش 🤣🤣🤣🤣😅😅😅😅 حال کار ندارم چندبار پخش شده،ولی انصافا سریال قشنگ و مناسبتی هستش و بازیگرانی نامدار توانا و بسیار بسیار خوبی بازی کردن و سالی یکبار تو ایام ماه محرم ضرری نداره،همچین سریالی ساختنش نزدیک به ۸ سال طول کشیده حیف نیستش این سریال سالی یکبار پخش نشه. البته صداسیما هم مقصر هستش که فیلم های جدید نتونسته بسازه
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  3 0
  این آمار دوازده بار پشت سر هم به جز پخش از شبکه های استانی است اگه نه هر سال سی چهل تا کانال همزمان پخش میکنند
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  2 0
  مگر چه چیزمان مثل سریالهای صداوسیما تکراری نیست؟
 • رضا شفیعی IR ۲۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  1 1
  اگر کسی خانه ای ساخت و یا اتو موبیلی خرید و یا در کاری سرمایه گذاری کرد که نباید یکبار مصرف باشد و اگر یکبار از ان استفاده کردند باید به دور انداخته شود ادم زرنگ کسی است که تا جایی که قانون اجازه میدهد و بازار کشش دارد باید ادامه داشته باشد چه اشکالی دارد که این فیلم به بقیه کشور ها هم فروخته شود و اصولا این یک سرمایه گذاری است که در سایر کشور ها هم رواج داشته و اصلا یکی از پروژههای در امد زایی وتولید و خلق ثروت همین کارهای فرهنگی است که باعث افزایش و اندوختگی خزانه دولتشان شده و وووو ...
 • IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  2 13
  تو ترکیه عشق ممنوع ۲۰ بار پخش شده همه هم راضی
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  4 9
  اگر مخاطب نداشت پخش نمیشد هنوز هم خیلی مخاطب داره هنوز هم خیلی چیز هاش از سریال های دیگه بهتره بازی عالی گریم عالی فیلم برداری عالیو.....
 • هومن US ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  5 6
  من تاالان یک قسمت از این سریال هم ندیدم!
 • IR ۲۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۶
  6 4
  وقتی بیننده داره واسه چی پخش نشه
 • IR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  4 7
  آقا شما ناراحتی نبین
 • US ۰۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  2 6
  فاخر؟!!!!!!! باغت آباد انگوری
 • منصوری IR ۰۷:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  4 5
  حالااین همه فیلم وسریال تکراری پخش میکنندشماچشم گذاشتیدروی این سریال حداقل این سریال خیلی آموزنده وموثراست
 • موسوی IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  3 12
  اتفاقااین سریال هرسال هم پخش شودهیچ گاه تکراری نخواهدبودهمان طورکه محرم هیچ وقت تکراری نبودشماازچی میسوزید؟!! کمی به وجدانتون مراجعه کنیدببینیدمشکلتان کجاست
 • لینوقتی IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  2 8
  شما مشکلتون با موضوع این سریال وگر نه سریال های دیگه ای مثل متهم گریخت ... هم هر سال پخش میشن
  • بماند IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۸
   5 2
   حد اقل ادم رو میخندونه
 • کامران IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  7 1
  با این ارقام چه روستاهایی که حتی کلاس درس ندارند آباد میشود چه کارهای زیر بنایی میشود انجام داد. چه کارخانجات حتی کوچک میشود راه اندازی وشغل ایجاد کرد چه خانه های ارزان قیمت میشود ساخت که حداقل مرحمی باشد برای کسانی که اجاره نشین هستن. واقعا باید تاسف خورد که بودجه دست چه کسان کوته فکری افتاده است
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  7 0
  بابا ناراحت نشین. سریالش خوبه. مثل شب دهم. و ... که کهنه نمی شوند. انتقادش به صدا و سیما اینه که پول های تبلیغات رو تو جیب مبارک نگه میداره خرج تولید سریال نمی کنه.
 • بی IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  7 7
  این داستان غم حسین است که ۱۴۰۰ سال است که تکرار می شود و تکراری نیست
  • مهدی IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
   5 2
   لبیک یا حسین(ع)
 • ناشناس IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  4 6
  چطور پایتخت ۷۰۰بار پخش شد ودر تمام شبکه های استانی هر کدام چندین بار چیزی نگفتید .