مروری بر حوادث ایران در سه شنبه 11 مرداد 1390

تاخیر 7 ساعته در پرواز کرمانشاه - مشهد

واحدمرکزی‌خبر نوشت: پرواز شرکت ایران ایرتور از کرمانشاه به مشهد که قرار بود ساعت 13 و 45 انجام شود تا ساعت 20 انجام نشد.
مسوولان فرودگاه اشرفی اصفهانی کرمانشاه، علت تاخیر در پرواز را گرمای هوا عنوان کرده و می گویند در هوای گرم پرواز هواپیماها به لحاظ فنی توجیه ندارد، اما نگفته اند چرا زمان این پرواز، درست در گرمترین ساعت روز تنظیم شده و تا این لحظه هنوز وضعیت پرواز مشخص نشده است.
مسافران این پرواز با انتقاد شدید از این بلاتکلیفی می گویند که مسوولان فرودگاه نیز هیچگونه امکانات رفاهی به آنان ارائه نداده اند.

 

 دستگیری سردسته کلاهبرداران 2 ماه بعد از فرار از زندان

روزنامه همشهری نوشت: قرار وثیقه 300 میلیون تومانی هم نتوانست سردسته باند کلاهبرداری با سکه‌های قلابی را پشت میله‌های زندان نگه دارد. این مرد با سپردن وثیقه از زندان مرخصی گرفته و فرار کرد و سپس با تشکیل باندی تازه نقشه‌هایش را از سرگرفت.  
چند روز پیش مرد جوانی نزد ماموران پلیس شهرستان رشت رفت و از 2 مامور قلابی به اتهام سرقت شکایت کرد. این مرد به ماموران گفت: در حال عبور از یکی از خیابان‌ها بودم که خودروی سمندی از کنارم عبور کرد و مردی که لباس نظامی به تن داشت و وانمود می‌کرد که مامور است، از من خواست توقف کنم. من هم ماشینم را کنار خیابان پارک کردم و آن مرد بعد از پیاده شدن از ماشین، گفت که به من مشکوک است و شروع کرد به گشتن جیب‌هایم. او بعد از سرقت 200 هزار تومان پولی که همراهم بود، به سرعت سوار سمند شد و همراه همدستش فرار کرد.
بعد از شکایت این مرد، ماموران آلبوم عکس مجرمان سابقه دار را در اختیار او قرار دادند و وی در میان عکس‌ها یکی از متهمان را شناخت. او مطمئن بود عکس مورد نظر متعلق به همان مردی است که لباس نظامی به تن داشت و خود را مامور معرفی کرده بود. 
سردسته تبهکاران
با شناسایی یکی از متهمان، ماموران متوجه موضوع مهمی شدند. متهم شناسایی شده فردی به اسم کریم بود که سردسته یکی از بزرگ‌ترین باندهای تبهکاری در گیلان به شمار می‌رفت. بررسی‌ها نشان می‌داد که کریم سال گذشته با تشکیل یک باند 12 نفره و استفاده از چند زن خلافکار در این باند، خریداران عتیقه و سکه‌های طلا را از شهرهای مختلف به شرق استان گیلان می‌کشاند و درست زمانی که این افراد برای انجام معامله در سر قرار حاضر می‌شدند، با همدستی اعضای باندش به آنها حمله کرده و با تهدید چاقو و قمه، پول‌هایی را که آنها همراه خود آورده بودند سرقت می‌کرد. ماموران همچنین متوجه شدند که کریم و تمامی 11 همدستش بعد از دستگیری از سوی پلیس، راهی زندان شده بودند اما حدود 2 ماه قبل سردسته باند با صدور قرار وثیقه 300 میلیون تومانی، توانسته بود پس از سپردن این وثیقه از زندان فرار کند.
تشکیل باند جدید
پلیس که حالا مطمئن شده بود کریم بعد از فرار از زندان فعالیت‌های مجرمانه‌اش را از سرگرفته است، به بررسی تمامی سوابق و نشانی‌هایی پرداخت که از او در اداره آگاهی موجود بود. با اطلاعات به دست آمده، پاتوق کریم در منطقه سنگر شهرستان رشت شناسایی شد و ماموران با زیرنظر گرفتن آنجا موفق شدند این مرد و همدستش را سوار بر یک سمند سفید رنگ دستگیر کنند. با کشف 2 عدد بی‌سیم، 4 دستبند، یک افشانه اشک آور و لباس‌های نظامی از متهمان، ماموران متوجه 12 سکه قدیمی منقوش به شاهان هخامنشی شدند که در خودروی متهمان جاسازی شده بود.
سرهنگ عبادالله کریمی، رئیس پلیس آگاهی استان گیلان، با اشاره به این خبر گفت: کشف سکه‌های قدیمی در خودروی متهمان نشان می‌دهد که کریم بعد از آزادی از زندان به زورگیری و کلاهبرداری از خریداران عتیقه روی آورده است. شگرد متهمان اینگونه است که آنها ابتدا تعدادی سکه واقعی به طعمه‌هایشان نشان می‌دهند و مدعی می‌شوند که هزاران عدد از این سکه‌ها برای فروش در اختیار دارند. خریداران هم وقتی از واقعی و باارزش بودن سکه‌ها مطمئن می‌شوند، برای خرید بقیه سکه‌ها به محل قرار با متهمان می‌روند و در آنجا متهمان با تهدید به زور، پول‌های این افراد را سرقت کرده و متواری می‌شوند. وی با اشاره به اینکه احتمال دارد متهم در مدتی که از زندان فراری بوده از افراد زیادی زورگیری یا کلاهبرداری کرده باشد، از شاکیان خواست برای شناسایی او به پلیس آگاهی استان گیلان در شهرستان رشت مراجعه کنند.

 

 

جست‌وجوی 22 ساله برای یافتن کودک ناپدیدشده

روزنامه همشهری نوشت: با گذشت 22 سال از ناپدید شدن پسربچه 6ساله، تلاش برای یافتن ردی از او ادامه دارد. 
غروب یک روز زمستانی سال 1368 بود که مادر رضا برای رفتن به مطب پزشک، خانه‌شان را در محله واچک شهرستان تنکابن ترک کرد. آن روز رضا، 6 ساله در خانه تنها بود و زن جوان به خاطر شلوغی مطب، حسابی در آنجا گرفتار شد. او سرانجام بعد از گذشت چند ساعت به خانه برگشت اما به محض ورود به خانه متوجه شد اثری از پسرش نیست. زن جوان همه جا را به‌دنبال رضا گشت اما ردی از وی پیدا نکرد. او که نگران پسرش شده بود، به‌سرعت راهی خانه اقوام شد اما هیچ‌کس از رضا خبری نداشت و او را ندیده بود.
خیلی زود ماجرای ناپدید شدن پسربچه 6ساله به اطلاع ماموران پلیس هم رسید و با تشکیل پرونده‌ای در این زمینه، جست‌وجو برای پیدا کردن ردی از او شروع شد. ماموران در بررسی‌های اولیه به تحقیق از آشنایان و همسایه‌ها پرداختند اما هرچه زمان بیشتر می‌گذشت، آنها کمتر به پیدا کردن پسربچه 6 ساله امیدوار می‌شدند. حالا با گذشت 22 سال از ماجرای ناپدید شدن پسربچه 6 ساله در حالی‌که این پرونده در دادگستری تنکابن همچنان مفتوح است، تحقیقات برای کشف این راز ادامه دارد و پدر و مادر رضا که حالا 28 ساله است، همچنان چشم انتظار او هستند. کسانی که از این پسر گمشده خبر دارند، می‌توانند اطلاعات خود را در اختیار گروه حوادث روزنامه همشهری قرار دهند. 

reza

گرمای بی سابقه هوا در زاگرس/ تب تند خشکسالی کشور را گرفت

مهر نوشت:در حالیکه اخبار گرمای بی سابقه در استانهای زاگرس نشین در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفته اما گرمای هوا دراقصی نقاط کشور حکایت از تب تند خشکسالی دارد که هر روز بر شدت آن در مناطق مختلف و حتی مناطق خوش آب و هوای زاگرس افزوده می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، با سپری شدن 10 ماه از سال آبی ۹۰-۸۹ بنا بر گزارشهای پایگاه مدیریت خشکسالی کشاورزی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان همچنان خشکسالی با روند ماههای گذشته و حتی با شدتی بیشتر بر بخش اعظم ایران سیطره یافته و همانطور که انتظار می رفت افزایش دمای تابستان به همراه خشکسالی هایی که بر اقصی نقاط کشور حاکم شده بر وخامت اوضاع افزوده است.

در تیرماه سال آبی ۹۰-۸۹ تعداد کلاس های خشکسالی و ترسالی مشابه با ماه گذشته (خردادماه) است و همانطور که نمودار ۱ نشان می دهد ۴ کلاس خشکسالی بسیار شدید، شدید، متوسط و خفیف غلبه یافته و ۳ کلاس ترسالی خفیف، متوسط و شدید نیز به چشم می خورد.
خشکسالی متوسط با مساحتی در حدود 45.1 درصد کشور در جایگاه اول قرار گرفته و به صورت کمربندی ناحیه غربی را به ناحیه شمال شرقی و شرق پیوند می دهد، همچنین این کلاس خشکسالی به مانند نواری از ناحیه غربی در امتداد کرانه های دریای عمان و خلیج فارس به گوشه جنوب شرقی کشور می رسد.

خشکسالی خفیف در حدود 26.7 درصد از مساحت ایران را به خود اختصاص داده که در بخش جنوب شرقی، ترسالی متوسط و شدید را در بر گرفته و بر بخش عظیمی از گوشه شمال غربی کشور حاکم شده است. این خشکسالی در نیمه شمالی استانهای اصفهان و خراسان رضوی نیز مشاهده می شود.

در سومین جایگاه، خشکسالی شدید با 11.3 درصد مشاهده می شود که از ناحیه شرقی یزد آغاز شده و پس از در برگرفتن انار و رباط پشت بادام به بیرجند می رسد، همچنین این خشکسالی بخش جنوبی استان خوزستان شامل شهرهای آبادان، رامهرمز و ماهشهر را درگیر کرده است.

 

56282

 

 

کد خبر 165618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =