۰ نفر
۱۶ شهریور ۱۳۸۸ - ۰۶:۴۰

تحقیقات نشان داد عرق بدن بعضی افراد دارای بوی خاصی است که پشه‌ها را دور نگه می‌دارد.

دانشمندان به علت این که چرا بعضی‌ها کم‌تر توسط پشه‌ها گزیده می‌شوند پی بردند. این موضوع که چرا پشه‌ها بعضی از افراد را برای گزیدن ترجیح ‌می‌دهند، سال‌ها بود که برای دانشمندان به صورت یک راز در آمده بود اما تحقیقات جدید راز این موضوع را برای دانشمندان فاش کرد.

تحقیقات جدید دانشمندان نشان داد بوی حاصل از عرق بدن افراد نکته‌ای کلیدی در جذب پشه‌ها یا دور کردن آنها از انسان‌ها دارد. در حقیقت پشه‌ها به سمت انسان‌هایی می‌روند که میزان تولید ترکیبات خاصی در عرق بدن آنها کم‌تر باشد. این ترکیبات باعث به وجود آمدن رایحه‌ای شبیه میوه‌های شیرین می‌شود که باعث دور کردن پشه‌ها از بدن انسان می‌شود. دانشمندان متوجه شدند که این ترکیب که کتون نام دارد پشه‌ها را از نیش زدن بدن منصرف می‌کند و افرادی که به میزان زیادی این ترکیبات را تولید کنند نسبت به دیگران بیشتر از گزند نیش پشه‌ها در امان هستند.

به همین دلیل دانشمندان در تلاشند با استفاده از این آزمایشات، اسپری‌های خاصی را تولید کنند تا به افرادی که بدن آنها این رایحه خاص را ندارد کمک کنند کمتر توسط پشه‌ها گزیده شوند.

نمونه‌های اولیه این مواد در کشورهایی مانند کنیا و برزیل که پشه‌ها می‌توانند باعث انتقال بیماری مالاریا و تب زرد شوند آزمایش شد و نتایج آن بسیار امیدبخش بود.

دکتر جیمز لوگان یکی از محققان مرکز Rothamsted در این‌باره گفت: پشه‌ها می‌توانند دسته گسترده‌ای از مواد و سیگنال‌های شیمیایی را بررسی‌ کنند که به آنها کمک می‌کند بتوانند انسان‌ها را تشخیص دهند.

زمانی که میزان مواد خاصی مانند کتون در بدن انسان زیاد باشد این پشه‌ها تصور می‌کنند آن چیزی که به دنبالش هستند انسان نیست. در حقیقت این مواد باعث می‌شوند بدن انسان‌های خاصی برای پشه‌ها جذاب نباشد و از آن دوری می‌کنند.

ما این مواد را روی بدن انسان‌ها آزمایش کردیم تا متوجه شویم آنها تا چه میزان در دور کردن حشرات از بدن انسان مؤثر هستند. تحقیقات ما نشان داد این مواد بسیار در دور کردن حشرات از بدن انسان مؤثراند و افرادی که به طور ذاتی این مواد را بیشتر از دیگران تولید می‌کنند بیشتر از سایرین از نیش پشه‌ها در امان هستند.

دکتر لوگان که در دانشگاه Aberdeen کار می‌کند بوی بدن تعدادی از داوطلبانی که به نظر می‌آمد در برابر پشه‌ها مقاوم هستند را آزمایش کرد و آن را با افرادی که بوی بدن آنها برای پشه‌ها جذاب به نظر می‌رسید مقایسه کرد.
از داوطلبان خواسته شد رژیم غذایی خاصی را مصرف کنند و از هیچ‌گونه اسپری خوشبو‌کننده استفاده نکنند.

دانشمندان در این آزمایشات پنج نوع مختلف از کتون‌ها را کشف کردند که باعث دور کردن پشه‌ها از بدن انسان می‌شد. زمانی که دانشمندان این موارد را به بدن تعدادی از داوطلبان خود که دچار گزش حشرات شده بودند اسپری کردند متوجه شدند این افراد هم کم‌تر توسط پشه‌ها گزیده می‌شوند.

در حال حاضر این گروه تحقیقاتی در حال همکاری با یک شرکت تجاری هستند که این کتون‌ها را که بویی شبیه به میوه‌های شیرین دارند به صورت اسپری‌های طبیعی دربیاورند و به مبارزه با گزش حشرات بپردازند.

تلگراف / 5 سپتامبر

کد خبر 16565

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =