انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از رواج خرافات و تعریف خواب در مجالس عزاداری

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و تأسیس نظام جمهوری اسلامی، انتظار این بود که عزاداری‌های حسینی ضمن اینکه با روش سنتی استمرار می‌یابند، همواره با استفاده از امکانات روز و زبان مورد نیاز هر زمان، از نظر محتوای عدالت ‌خواهی غنی‌تر شوند و راه را برای عینی‌تر شدن حق بازتر کنند و قدرت مردم را برای مقابله با باطل افزایش دهند.

این هدف، فقط وقتی تحقق می‌یابد که نگاه به دین، عمقی و معطوف به محتوا و هدف باشد نه سطحی و معطوف به ظواهر. اکتفا کردن به کمیت، تکیه بر خواب و خیال و داستان‌های جعلی، محور قرار دادن خرافات و برخورد ابزاری با مجالس و محافل عزاداری به منظور بهره‌برداری تبلیغاتی از آنها، هرگز نمی‌تواند هدف عدالتخواهی را محقق کند. این روش که متأسفانه اکنون روش غالب در عزاداری‌ها شده و رسانه ملی نیز آن را ترویج می‌کند، نتیجه عکس می‌دهد و راه را برای تحکیم قدرت کسانی که عدالت را سد راه خود می‌دانند هموار می‌کند.

پائین آوردن سطح قیام عاشورا آنگونه که عده‌ای از مداحان انجام می‌دهند و محدود ساختن آن به چند داستان و خواب و خیال آنگونه که روش مشترک بعضی منبری‌های کم‌سواد و مداحان غیرسنتی است، ضایع ساختن فرصت بی‌نظیری است که نهضت عاشورا در اختیار ما پیروان امام حسین علیه‌السلام قرار داده است. از فرصتی که خون شهدای مظلوم کربلا در اختیار ما قرار داده باید برای عمق بخشیدن به درک مردم از دین و شناخت آنها از هدف امام حسین علیه‌السلام بهره‌برداری شود.

متأسفانه هر چه زمان می‌گذرد، سطحی‌ نگری‌ها و ظاهرسازی‌ها در عزاداری‌ها بیشتر می‌شود و محتوای مجالس و محافل سیر نزولی می‌کند. اگر در دوران حاکمیت نظام جمهوری اسلامی، نتوانیم به مجالس در خور شأن امام حسین و عزاداری‌های تراز نهضت عاشورا دست یابیم، چه وقت می‌توانیم این هدف را محقق سازیم؟
تردید نباید کرد که این وضعیت، متناسب با شأن حسینی بودن نیست. حسینی بودن، الزاماتی دارد که عمق بخشیدن به عزاداری‌ها، مبارزه با خرافات، کنار زدن سطحی ‌نگری‌ها، مقابله با ظاهرسازی‌ها، اجتناب از استفاده ابزاری از دین و تلاش برای عدالت‌ محور ساختن محتوای مجالس، ازجمله آنها هستند.

23302

کد خبر 1658010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عبدالکریم IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
  1 0
  داستان جعلی نیست ، چون تو باورهای کم رنگ داری و اعتقادات معلوم نیست در کجاست آن واقعه عظیم و آن شور و معرفت و عشق و ایمان در صحرای کربلا و اباعبدالله الحسین (ع) را درک نمی کنی و چون با عقل کوچک امثال شماها این معیارها قابل درک و فهم نیست فلذا آنرا خیال و خواب و لوغیر می پندارید
 • محمد IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
  0 0
  متاسفانه نتیجه این میشود عده کثیری از مردم کل جریان را رد کنند.
 • سیروان IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
  1 0
  متاسفانه بعضی مداح ها و سخنران ها برای بازار گرمی خودشون و برای اینکه پا منبری هاشون زیاد بشن، هر حرفی رو نسنجیده میزنن!
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
  1 0
  خدا خیرتون بده که مطلب رو درست ادا کردی با این مداحی های جدید پر از خرافه اصلا مردم عوام نمی فهمند چرا امام حسین قیام کرد فقط بخاطر شهادت مظلومانه اش گریه می کنند همین هدف قیام چه بود چی شد وسلام نامه تمام است آنچنان تخیلات قاطی می کنند گویی همان لحظه حضور داشتن و می دیدند و می شنیدند تازه برخی چنان فعلا به سادات بی احترامی می کنند ولی مجلس پدر سادات تشریف می برند خنده دار است بخدا اگه حسین ع زنده بود شما بدتر از یزید با او رفتار می کردید حداقل یاد بدهید به مردم احترام به فرزندان باقی مانده ی سیدالشهدا را
 • فقط خودم IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  1 0
  شما کافیست به شبکه ها و سایتها مختلف و فضای مجازی مراجعه کنید تا ببینید همین افراد ( مداحان و منبری های بی سواد ) چه سوژه های داغی برای رساته ها تولید می کنند - اصلا ادم احساس می کنه که عمدا دارند این اراجیف رو می بافند .
 • IR ۰۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  0 0
  حالا میگیرم ازدست شون.