مراقب «مرگ مولف» باشید / هشدار رسانه اصولگرا درباره «فراخوان» خطرناک حجاریان

تسنیم نوشت :یک کارشناس سیاسی طی یادداشتی نوشت: «خیال حجاریان از این که سر راست حرف خود را بزند راحت نیست چرا که اصلاح طلب جماعت دیگر توصیه پذیر نیست اما شاید بتوان به صورت غیرمستقیم، پیامی را به او رساند. البته لازم هم نیست همه اصلاح طلبان را خبر کرد».

جعفرعلیان نژادی دانش آموخته علوم سیاسی در یادداشتی با عنوان « حجاریان و قیف وارونه اصلاحات» نوشت:قانونی اساسی است که سیاسی باشد این حرفی است که حجاریان در یادداشتی که اخیرا با عنوان «قانون اساسی؛ متنی حقوقی یا سیاسی؟» درصدد مطرح کردن آن است و ما در این یادداشت درصدد واکاوی ابعاد پیدا و پنهان این ایده توسط وی هستیم.

اول می خواهیم ببینیم منظور حجاریان چیست؟ طبیعتا، حجاریانی که ما می شناسیم، نمی تواند مطلبی بنویسد که حاوی پیام یا پیام هایی برای اصلاح طلبان نباشد. حقیقت این است که چند سالی، علی الخصوص در دو سه سال اخیر، قیف جریان اصلاحات برعکس و وارونه شده. زمانی ایده اصلاح طلبانه از دهانه باریک قیف وارد می شد و هر چه به پایین تر نفوذ می کرد، همه گیرتر و همه جایی تر می شد. حجاریان، تاجیک وعلوی تبار می اندیشیدند، عباس عبدی و تاج زاده و زیدآبادی حرف می زدند، لاری و کرباسچی و مرعشی پول می دادند، تا اصلاح طلبان بدنه اجتماعی وصل شوند و صدای ایده های اصلاح طلبانه را به گوش مردم برسانند.

اما اکنون دیگر نه اصلاح طلبان گوش شنوایی دارند و نه جامعه حرف آنان را می فهمد. پس بهتر است اگر حرفی هم هست، جوری گفته شود که گوش جماعت اصلاح طلبان بدهکار آن شود. خیال حجاریان از این که سر راست حرف خود را بزند راحت نیست چرا که اصلاح طلب جماعت دیگر توصیه پذیر نیست اما شاید بتوان به صورت غیرمستقیم، پیامی را به او رساند. البته لازم هم نیست همه اصلاح طلبان را خبر کرد، همین که چهار نفر بلندگودار، پیامش را بگیرند، کافی است. البته ما می خواهیم این پیام را رمزگشایی کنیم تا ضمیر مرجع خودش را پیدا کند. آگاهی حق همه اصلاح طلبان است.

حجاریان چه می خواهد بگوید؟

حجاریان می‌خواهد بگوید ای اصلاح طلبانی که به فکر وضع مطلوبید، راه عبور از وضع موجود به مطلوب، تغییر قانون اساسی نیست. راهش سیاسی کردن متن قانون اساسی است. راه رسیدن به قانون اساسی اصلاح طلبانه، احقاق حق تفسیر قانون اساسی است. اصلاحات باید بتواند قانون اساسی را تفسیر کند. اگر کسی از اصلاح طلبان پیدا شود و بگوید تفسیر اصلاح طلبانه که مشکلی ندارد، همین الان هم، ما تفسیر خودمان را داریم.

مثلا قبلا گفته ایم یا همین الان می گوییم: اجرای بدون تنازل قانون اساسی. اصلا خود حجاریان همین را به ما یاد داد. اما باید گفت، نه مساله چیز دیگری است. مساله این است که نیاز است، پشت هر خواست اصلاح طلبانه سمبه پرزوری باشد. یا باید وزیر و وکیل و نماینده و رئیس جمهوری در ساختار قدرت داشته باشیم، یا طرفدار و هوادار و پیرو و سرمایه اجتماعی خوبی. اگر این ها را نداریم، یا کم داریم، باید فکری دیگر کنیم. حجاریان هم می خواهد، همین را به اصلاح طلبان بگوید.

می‌خواهد بگوید حالا که زوری ندارید، بجای تخیل وضع مطلوب، کاری کنید. همه مساله ما همین کنار گود نشستن و لنگش کن گفتن، است. خطاب حجاریان به اصلاح طلبان منفعلی است که یا منتظرند ببینند چه می شود، یا منتظر انتخابات و صندوق رأیند یا در انتظار بحران و بحران سازی اند. حجاریان می خواهد بگوید هیچ کدام دیگر جواب نمی دهد، حتی بحران سازی یا استقبال از رخدادهای امنیتی. می گوید، زمین و زمان عوض شده، این اصلاح طلب جماعت عوض نشده.

مراقب «مرگ مولف» باشید / هشدار رسانه اصولگرا درباره «فراخوان» خطرناک حجاریان

بیشتربخوانید :

حجاریان اصلاح طلبان را فراخوانده نه برای تغییر قانون اساسی که برای سیاسی کردن متن قانون اساسی، نه از طریق تفسیر اصلاح طلبانه پشت میز و گوشه کتابخانه، بلکه از طریق ایجاد نیروی سیاسی پشت متن قانون. می گوید نیروی ما کم شده، البته از اول هم آن قدر که فکر می کرده ایم زیاد نبوده، چون اگر همان قانون اساسی نوفل لوشاتو می آمد، ساختار قدرت و دولت، ولایت فقیه را بازتولید می کرد. حجاریان می خواهد به اصلاح طلبان بفهماند، قانون اساسی مقصد نیست، پل است. حجاریان برای رساندن پیام سیاسی کردن قانون اساسی به اصلاح طلبان، نیازمند توجیه است. چون قانون به خودی خود، امری حقوقی است. توجیه حجاریان چیست؟ به زعم وی الف. اجرای قانون اساسی جمهوری اسلامی، مبتنی بر تفسیر است. ب. تفسیر رسمی قانون اساسی، برعهده شواری نگهبان است ج. درکنار این تفسیر، تفاسیر دیگر توانایی رسمی شدن دارند، به شرط اینکه از قدرت سیاسی بالایی برخوردار باشد.

در اصول مبتنی بر توزیع قدرت میان اشخاص و نهادها جای مانور بسیار زیادی وجود دارد. نتیجه: اگر اصلاح طلبان بتوانند نیروی سیاسی یا قدرت سیاسی خوبی پشت این اصول بگذارند، قانون اساسی اصلاح طلبانه خواهد شد. وی در نهایت این نتیجه گیری را به سیاسی بودن ذاتی قانون اساسی پیوند می زند و این خیال را که با نگارش حقوقدانان این متن، متنی حقوقی خواهد شد، تصوری اشتباه می خواند.

حجاریان چه نمی خواهد بگوید؟

البته قانون اساسی در نظام جمهوری اسلامی، را می توان طراحی نظام سیاسی مبتنی بر آموزه‌های الهی دانست. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق ایده‌ی مردم‌سالاری دینی، آموزه‌های شریعت اسلام را به‌عنوان هنجار برتر نظام حقوقی معرفی نمود و برای آن ساختارسازی کرد. بنابراین این حقوق مبتنی بر آموزه های شریعت اسلامی است و نظام هنجاری و تجویزی اش، از آن تبیعت می کند و به همین منظور هم نهاد نگهبان قانون اساسی برایش قرار داده اند. یکی از وظایف شورای نگهبان دقیقا همین جلوگیری از سیاسی و جناحی شدن تفسیر قانون اساسی است. بنیان نقد حجاریان در "سیاسی بودن" متن قانون اساسی است. وی برای این ادعای خود دو دلیل اقامه کرده: یکی نظریه مرگ مولف و دیگری تجربه پدران بنیانگذار ایالات متحده.

استدلال حجاریان در نظریه مرگ مولف چنین است: الف. به محض صادر شدن متنی از قلم نویسنده باید فرض را بر مرگ مولف بگذاریم ب. نویسندگان قانون اساسی دیگر بین ما نیستند و از دنیا رفته اند ج. تنها منظور آنها از نگارش قانون اساسی، تفسیر معتبر است، بنابراین هر تفسیری از قانون اساسی هم ممکن، هم معتبر است. فارغ از صحت و درستی نظریه مرگ مولف، که بسیار جای نقد و بررسی دارد، و فارغ از اینکه همچنان از بین نویسندگان قانون اساسی، افرادی هستند که در قید حیاتند، اهمیت تفسیر درست قانون اساسی در جمهوری اسلامی از همان ابتدا به حدی بوده که نهاد پاسدار قانون اساسی برای آن تعبیه شده است. وظیفه این نهاد دقیقا همین مساله مرگ مولف است، کارویژه اش تعیین تفسیر درست و رسمی است.

درست است که بدلیل مساله مرگ مولف، امکان تفاسیر جدید، معنا می یابد، اما این امکان به معنای اعتبار هر تفسیری نیست. چه اگر اینگونه بود، هر تفسیری معتبر بود و هر فردی یا نهادی می توانست با تفسیر به رای، مدعی باشد کاری قانونی می کند. یا هر جریان سیاسی غیرقانونی، می توانست به مدد انواع سلاح ها و ابزارهای تبلیغی و غیرتبلیغی، قدرت اجتماعی را با خود همراه سازد و هر قانونی را مطابق تفسیر خود، تغییر دهد. گذشته از اینها اگر متن قانون اساسی امکان سیاسی شدن می یافت، در همان زمان مجلس ششم به زور تحصن و فشار اجتماعی، لوایح دوقلو را از فلیتر شورای نگهبان عبور می داد. یا به طرح بی سرانجام مادام العمر شدن دوره ریاست جمهوری هاشمی امکان وجودی می بخشید.

تمسک حجاریان به تجربه پدران بنیانگذار ایالات متحده نیز بر این اساس است: الف.ما از اول پنداری غلط داشته ایم که متن قانون اساسی متنی حقوقی است. ب. تجربه پدران بنیانگذار ایالات متحده این فرض را زیر سؤال می‌برد چرا که هیچ‌یک به صفت تسلط به علم حقوق مبادرت به تهیه قانون اساسی نکردند. ج. ما در ایران پساانقلاب گمان کردیم حضور تعدادی حقوق‌دان برای تهیه‌ پیش‌نویس قانون اساسی کافی است. سپس همان متن به مجلس خبرگان قانون اساسی سپرده شد که عمده آن‌ها نیز فقها یا حقوق‌دان‌های شرعی بودند. ناگفته پیداست، نمی شود اسم این توجیه را استدلال منطقی گذاشت.

چون تجربه آمریکا چنین نبوده، بنابراین ما خطا کرده ایم. این جملات حجاریان نشان از وجود پیش فرض های نادرستی است که ناشی از نظام ترجیحات ارزشی وی دارد. یکی از آن ترجیحات از قرار معلوم همین است: هرچه آمریکا کرد خوب است و قابل الگو گیری. فساد این گزاره بدیهی تر از هر گونه استدلالی است.

نکته دیگر آن است که همین توجیه وی بیشتر از آنکه متن قانون اساسی ما را سیاسی بکند، جنبه‌های فنی حقوقیش را نمایان می‌سازد، هم نویسندگان قانون اساسی، حقوقدان بوده اند، هم خبرگان آگاه از قوانین فقهی. دقیقا همین عامل موجب شده، برای حفظ تفسیر درست از قانون اساسی، نهاد شورای نگهبان پیش بینی شود. این موضوع نقطه قوت و نشانه امتیاز است.

۲۱۲۲۰

کد خبر 1658571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 67
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  50 17
  درود بر حجاریان که حرف حق زده
 • ایرانی IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  18 87
  اصلاح طلبان چی از جون ملت میخوان - 8 سال گند زدین به مملکت -.........
 • محمدرضا حق ستان IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  69 2
  با سلام جناب جعفر علیان نژادی لطفا یک بار مقاله نگارش شده خودتان بخوانید دانش آموخته علوم سیاسی و این همه ضعف درتحلیل یقین بدانید جامعه ایرانی از نظریه پردازی اصلاح طلبان و اصول گرایان عبور کرده در حال حاضر همه دانشمندان جامعه شناسی به دنبال ایده پردازی جهت منافع ملی و رفاه اجتماعی که شامل امنیت،تعامل جهانی، اقتصادپایدار،آموزش و پژوهش ، درمان و برنامه ریزی برای جامعه سالمندی که درآینده با آن مواجهه خواهیم شد هستند برقرار باشید
 • ذوالفقار ایرانی IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  14 55
  از نظر اصلاح طلبان :اگر بحرانی پیش بیاد ما بایدسوار بر موج آن باشیم! اگربحرانی ایجاد نشد خود بحران ایجاد می کنیم! اگر از این دو فرض خارج شد منتظر می مانیم تا بحرانی ایجاد شود! اصلاح طلبان پایگاه اجتماعی خود را از دست رفته می بینند! یک طیف آنها هم با تغییر ظاهر، سعی میکنند به اصولگرایان نزدیک شده تا بقای سیاسی شان حفظ شود. ولی در بلند مدت این تاکتیک باعث رسوایی شان میشود! #توبه #واقع بینی
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  83 11
  آن چه مسلم است اصول‌گرایان در میان مردم پشتوانه ندارند.تسخیر نهادهای انتصابی و نظارتی، مهندسی انتخابات با دوپینگ شورای نگهبان و پشتیبانی رسانه‌ی جناحی صدا و سیما داغی است که بر پیشانی اصول‌گرایان گذاشته شده است. ناکارامدی دولت یک‌پارچه آقای رئیسی مهر پایانی است بر اقتدارگرایی اصول‌گرایان ایرانی. اما چون سرمست از باده‌ی تسخیر کل حکومتید، سخن گفتن با شما داستان نرفتن میخ آهنین است در سنگ..
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  53 4
  آقای عقل کل برای سنجش عیارشما اصولگرایان واصلاح طلبان بهتراست بدون نگاه واقدام حذفی به مردم مراجعه شود.اگراصلاح طلبان هیچ اقبال اجتماعی نسبت به آنان وجودندارد،پس علت نگرانی ووحشت شماازچیست.
 • جهانگیر روحانی IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  3 37
  خدا کند زودتر .......... واصل شود تا از دستش راحت شویم.
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  9 44
  نتیجه جنس از موتوری گرفتن میشود .........حجاریان
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  58 2
  خداوکیلی مردم کجای این حکومتند!؟؟؟
 • حسن IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  48 2
  ........ قیف اصولگرایان که از قبل از همه طرف جر خورده بود که
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  3 29
  ظاهراضرب شست اولی کاردگرنبود
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  16 1
  چی می گی ...........؟
 • بی نام IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  6 39
  امان از تیرانداز ناشی که لرزش دستش قومی رو گرفتار میکنه ....
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  54 3
  اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا
 • یگانه IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  41 2
  اتفاقا هر چقدر که متن قانون اساسی حقوقی باشه ولی عملکرد شورای نگهبان و تفاسیر اعضاء شورا در موقع انتخابات و همچنین لوایح قوانین انتخابات، کاملا قانون اساسی رو سیاسی کرده و اعضای شورای نگهبان دقیقا تفسیر به رای در جهت یکدست کردن حاکمیت اصولگرا کردند. نمونه‌اش همین که یکنفر که فرزندش محکومیت سیاسی و اقدام علیه امنیت کشور داشته تایید میشه ولی در مقابل شخصی دیگه فقط به خاطر اینکه فرزندش در اروپا تحصیل میکنه رد صلاحیت میشه. عملکرد شورای نگهبان باعث شده که با گذشت زمان تمام سیاسیون از دایره انقلاب خارج شوند.
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  5 2
  ...........
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  30 0
  نمی دانم حجت یان دنبال چیست ! اما این مردم و این همه فلاکت محصول قانون و صاحبان قدرت است ! .........
 • حسین IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  4 1
  ......... میگی
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  3 18
  ..... خدا بر حجاریان ....
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  21 0
  .....به مخیلت نمیره که اگر قانون اساسی در این مملکت وجود داره واسه اجرا هست نه تفسیر .......
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  38 2
  ........ شما خودرا دردایره ای محدود محصور کرده اید بنام دایره خودی ها هرکسی که ازادفکرکردقصدبراندازی دارد وفکرانها غرب زده است اما شما افکارتان به ........نزدیک است.. اعتقادی به آزادی انسان ها ندارید
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  2 13
  تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی ...اصلاح‌طلبان وغرب ........است
 • بشیر IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  3 1
  ..........
 • آواره حیران IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  19 4
  اصلاح طلب و اصولگرا هر دو از هم .............. هرکدام فقط منافع خود را می‌خواهند پشیزی ارزش برای دین و مذهب و خدا و مردم قاّل نیستند یعنی به هیچکدام اعتقاد ندارند.
 • احمد IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  3 47
  حجاریان .باید ایده حذف شورای نگهبان از قانون اساسی وتفسیر سیاسی از قانون را به .........حجاریان بخوبی می داند که اصلاح طلبان دیگر در فانوس قانون ومردم محلی از اعراب ندارند .دست و پا زدن این گروه در باتلاق است .هرچه تلاش کنند بیشتر فرومی‌روند .
 • ایرانی IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  5 38
  حجاریان مثل تاج زاده باید جوابگوی سخنانش باشد واگر او نمی خواهد جواب بدهد باید قوه قضائیه جوابگو باشد
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  2 16
  کسانی هستند برای به کرسی رساندن تئوری خود برنامه ریزی برای خود زنی خود نیز انجام می دهند
 • رضا IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
  39 1
  نویسنده محترم کجا زندگی میکنید ؟ اگر ایران تشریف دارید بیایید در سطح جامعه ، مدتهاست داستان اصلاح طلب و اصول گرا تمام شده