گسترش نیوز نوشت:عضو کمیسیون برنامه بودجه، گفت :کشور ما پالایشگاه‌های جدیدی در حال احداث دارد . البته باید ظرفیت هایی ایجاد شود تا بتوان از آن بهره برد.

مساله صادرات بنزین مساله ای است که مدت زمانیست بر سر زبان ها افتاده و کار به جایی رسیده که اخبار ضد و نقیضی در رابطه با این موضوع در رسانه ها منتشر شد. اما موضوع تنها صادرات نیست.

بلکه افزایش قیمت بنزین هم مساله ای است که نگرانی های تازه ای برای مردم به وجود آورده و هراس تازه ای به جان مسئولان انداخته است. اما ماجرا چیست؟ از یک سو مسئولان می‌گویند تا پایان سال بنزین افزایش قیمت ندارد. اما کارشناسان انرژی بر این باور تکیه زده اند که صحبت های اخیر رئیس جمهور در رسانه ملی نشان از گرانی بنزین در سال آینده دارد. تصمیمی سیاسی که بسیاری در انتظار نتیجه نهایی آن هستند.

بهروز محبی نجم آبادی، نماینده مجلس یازدهم و عضو کمیسیون برنامه بودجه در رابطه با این موضوع می گوید: صادرات بنزین مساله جدیدی نیست. اما با توجه به اینکه فاصله تولید و مصرف به یکدیگر نزدیک است، امکان صادرات برای کشور ما وجود ندارد. با این وجود به نظر می رسد تلاش های فراوانی برای صادرات بنزین در دستور کار است. زیرا گمرک ایران از صادرات ۳۶۶ هزار تنی بنزین به ارزش ۱۳۳میلیون دلار در چهار ماهه امسال خبر داده است. بر اساس این گزارش، از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۳۶۶ هزار تن بنزین به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار به چهار کشور صادر شد. امارات با خرید ۲۶۹ هزار تن، افغانستان ۵۹ هزار ، عراق ۳۴ هزار و ارمنستان با ۴۰۰۰ تن، چهار کشور خریدار بنزین ایرانی در این دوره بوده‌اند.

عضو کمیسیون برنامه بودجه، با اشاره به اینکه ما باید در راستای توسعه سی ان جی ها گام برداریم در این زمینه توضیح داد: «کشور ما پالایشگاه‌های جدیدی در حال احداث دارد . البته لازم به ذکر است که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.»

وی اضافه کرد: «چنین اقدامی مشروط بر گسترش سی ان جی در کشورمان است. در چنین حالتی باید نگاه جدی تری به آن داشته باشیم. در صورتی که بتوانیم زیر ساخت های لازم را فراهم کنیم و توانایی آن را داشته باشیم، می توانیم به بحث ال پی جی‌ها نیز ورود پیدا ‌کنیم که بتوانیم از اینن طریق می توانیم جایگزینی برای بنزین داشته باشیم.»

گاز را رایگان کنید / یک لیتر بنزین ارزانتر از نیم لیتر آب

شرایط برای صادرات بنزین فراهم شود

نماینده مجلس یازدهم تصریح کرد: «در صورت فراهم آوردن زیر ساخت ها و افزایش ال پی جی و سی ان جی می‌توانیم صادرات بنزین داشته باشیم. نکته حایز اهمیت آنکه صادرات بنزین ارزش افزوده خوبی برای ما دارد و از فراورده هایی است که می‌توان بر روی آن حساب کرد. اما متاسفانه این مساله به زودی قطعا به زودی محقق نمی‌شود. چرا که متاسفانه در دولت گذشته احتمامی برای آماده‌سازی زیر ساخت‌ها وجود نداشت.»

نجم آبادی با اشاه به ارزان بودن نرخ بنزین یادآور شد: «در شرایط فعلی نرخ بنزین بسیار ارزان است. البته نرخ بنزین به گونه‌ای است که روزهای گذشته در دیدار با رئیس‌جمهوری پیشنهادی مبنی بر رایگان‌سازی سی ان جی برای پایین آمدن پیک بنزین ارائه کرده ام.»

یک لیتر بنزین ارزانتر از نیم لیتر آب

وی ادامه داد: «حتی اگر چنین اقدامی برای مردم صورت بگیرد تنفسی برای مردم ایجاد کنید، بگذارید مردم به جای استفاده از بنزین به سمت استفاده از گاز بروند. نرخ گاز را کاهش داده یا رایگان کنید. حتی در صورت رایگان شدن سی ان جی برای دولت مقرون به صرفه است که بنزین کمتری مصرف شود. زیرا بنزین لیتری ۳۰۰۰تومان نرخ آزاد آن است و در حالی که بیش از ۴ هزار تومان برای خرید نیم لیتر آب باید پرداخت کرد.»

نماینده مجلس یازدهم در خاتمه با اشاره به اینک نرخ بنزین تاثیر مستقیم بر معیشت مردم دارد، اضافه کرد: «بدون شک افزایش نرخ بنزین رابطه مستقیم با معیشت مردم دارد. ورود به سوخت و بیشتر اتفاقاتی که در ایران می‌افتد تورم انتظاری و پایه‌ها نباید به این میزان تغییر می‌کرد. و بنزین تاثیر زیادی بر تور انتظاری دارد ما معتقدیم که درحال‌حاضر بنزین را باید جایگزین کنیم تا گران.»

بیشتر بخوانید:

217 46

کد خبر 1658858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =