محمد لقمانیان: می‌گویند پشه بدآموزی دارد تا «مهمونی» زیرسوال برود

محمد لقمانین بر این باور است که پشه برای کسی بدآموزی ندارد فقط می‌خواهند با استفاده از این عبارت برنامه«مهمونی» را زیر سوال ببرند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، برنامه «مهمونی» سه شخصیت بسیار محبوب به نام پشه، بچه و روح دارد که از این سه عروسک، محمد لقمانیان، عروسک‌گردانی دوتا یعنی پشه و روح را برعهده دارد. اما درباره کارکتر پشه یک مسئله‌ای وجود دارد که حتی رسانه‌های زیادی هم نسبت به آن نقد نوشتند، آن هم این است که عبارت«بده بزنیم!»حاوی معنا و مفهوم بدی است.

لقمانیان درباره این بدآموزی گفت: «ماجرا این است که مگر عبارت «بده بزنیم!» شما را یاد چه چیزی می‌اندازد؟ مسئله این است که بدآموزی نسبت به چه چیزی؟ ضمن اینکه برنامه «مهمونی» محدودیت سنی ۱۲ سال به بالا را دارد نکته بعد اینکه بدآموزی داشتن یک موضوعِ بسیار کلیشه‌ای شده، چون در حال حاضر، همه انسان‌ها همه مسائل را می‌دانند. ضمن اینکه این دیالوگ را یک شخصیتی به نام پشه می‌گوید که کارش نیش زدن است. اگر این دیالوگ را هر شخصیت دیگری می‌گفت بی‌ادبانه بود اما این حرف را کسی می‌گوید که اقتضای طبیعتش نیش زدن است.»

این هنرمند ادامه داد: «نکته بعد اینکه اگر این نوع پرداخت شخصیتی و خلاقیت‌ها نباشد، ما چگونه می‌توانیم شخصیت‌های جدیدی را بسازیم؟ اگر ما یک بچه‌ای نداشته باشیم که بگوید تو رو سنن، چگونه می‌توانیم یک کارکتر جدید خلق کنیم؟ آیا همه بچه‌ها در طول تاریخ نمایش عروسکی باید مودب باشند؟ معلوم است که این‌گونه نمی‌توان خلاقیت و تازگی ایجاد کرد.»

او در پایان گفت: «در حال حاضر هم عبارت «این محتوا بدآموزی دارد»، تبدیل به یک حرف بسیار دم دستی شده تا با استفاده از آن بسیاری از کارها را زیر سوال ببرند.»

متن کامل گفت‌وگو با عروسک گردان پشه را در خبرآنلاین بخوانید.

۵۷۲۴۵

کد خبر 1659453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  26 1
  اگه ذهن و فکر آدم مریض و منحرف باشد در این صورت میتوان برداشت نمود که عبارت بده بزنیم از زبان پشه بد آموزی دارد، به نظرم ذهن های بیمار باید درمان بشن. با تشکر
  • سوفیا IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
   2 1
   اقا چرا خودتونو گول میزنید اخه، ذهن منحرف چیه میخوای بگی خود شما به غیر از نیش زدن یاد چیز دیگه نمیفتی
 • رضا IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  5 30
  من واقعا نمی دونم نویسنده این متن چی پیش خودش فکر می کنه، خب معلومه که جمله (بده بزنیم) معنی بدی داره، اینو دیگه همه می دونن، دارید چی رو توجیح می کنید!!!!؟؟؟؟
 • جواد IR ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  30 2
  اصلا هر ڃیزی که باعث شادی و خنده مردم باشه ایراد داره مگه نه
 • IR ۰۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
  23 1
  ایرج طهماسب در اولین قسمت گفت این سریال برای بچه ها نیست چی میگی تو؟؟
 • مهدی IR ۰۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
  5 3
  بخوان یه چیزی رو توجیه کنن اینجوریه ها خب حرف بد بده حرمت حرف زدن عفت کلام آدمیت و.....
 • هنگامه صمصامی IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
  29 2
  همش ایراد گرفتن . همش این جمله تکراری ( بد آموزی دارد) بابا برنامه به این خوبی اصلا شما با خنده و شادی مشکل دارید . این همه کنترل و نظارت آیا همه با ادب و بی ایراد شدن ؟ فحشا دروغگویی . دزدی .بیرحمی و بی اعتمادی.نامهربانی بیداد میکنه در ایران . چرا با این کارهاتون اعتقادات مردم رو اسلام رو خراب می کنید. چرا به اسم دین و دیانت اسلام گریزی درست میکنید. شما ها هستید که ضد انقلابید
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
  29 0
  پشه مهمترین شخص زندگیمونه تنها موجودی هست که توی این زندگی نکبت بارمون باعث شادیمون میشه
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
  0 0
  الهی به حق این ماه محرم به ذهنها وافکار زنگ زده ،سلامتی تفکر بابینش مثبت عطا بفرماید خداوند....از کارتون،،از نمایش،از خوردن وپوشیدن همه ملت این بیماران تاریک افکار ایراد وبهانه گیری میکنند وخود را روشنفکران اسلامی میدانند غافل از اینکه مرتد و مفسد الافکار هستند..خود شیاطین در لباس ادمی...