هشدار استاد دانشگاه لایبنیتز هانوفر: ایران بیش از ۴۰ درصد منابع آب سطحی خود را از دست داده است

استاد دانشگاه لایبنیتز هانوفر و مرکز علوم تحقیقات زمین آلمان گفت: متاسفانه در کشور ما تمرکز در سالهای گذشته روی سدسازی بوده است. در سدسازی انتظار دارید مساحتی به آب سطحی اضافه شود. مدام هم پاره‌ای از مسئولین در پایان دوران مسئولیت خود تعداد سدهای ساخته شده را به عنوان بیلان کاری خود مطرح می‌کنندکه بله فلان قدر سد ساخته‌ایم.

مهدی معتق در گفت‌وگو با خبرآنلاین افزود:مطالعات معتبر در دنیا می‌گوید ایران بیش از ۴۰ درصد منابع آب سطحی خود را در دهه‌های گذشته از دست داده است. این یک تناقض است. شما مثلا ۱۰۰ سد ساخته‌اید و حداقل باید منابع آب سطحی شما افزایش یابد.ولی مطالعات می‌گوید شما ۴۰ درصد منابع آب سطحی خود را از دست داده‌اید. علتش این است که شما اگر جایی سد ساخته‌اید و مثلا ۲ کیلومتر مربع به مساحت آب سطحی اضافه کرده‌اید، ولی مدیریت ناکارآمد آبی شما سبب شده در پایین دست سد، تالابی و دریاچه‌ای خشک شود و در نتیجه مجموعه این عوامل باعث منفی شدن بیلان آب سطحی ما شده است. پس منابع آب سطحی‌مان را از دست داده‌ایم. منابع آب زیرزمینی‌مان را هم که از دست داده‌ایم که فرونشست‌ها یکی از پیامدهای آن است و متاسفانه هیچ برنامه علمی و کارامدی در باره احیا آن وجود ندارد. تنها یک برنامه تعادل بخشی بود که نمی‌دانم چه شد ولی اثری از آن روی دشت‌ها نمی‌بینیم. مساله آب بسیار مهم است و نیازمند تغییر نگرش جامع در مدیریت آب هستیم.

او ادامه داد: مصرف گرایی بیش از حد و این که فکر کنیم نعمت خدادادی آب تمام نشدنی است و تا می‌توانیم استخراج کنیم شرایط بدی را ایجاد کرده است. در سیل اخیر می‌بینیم. سیستان و بلوچستان هر سال حجم عظیمی از روان آب‌های سیلابی دارد. متاسفانه هنر مدیریت مناسب این حجم سیلاب در سیستان و بلوچستان را نداریم اما بجای آن، چاه عمیق می‌زنیم تا آب شور را بالا بیاوریم و تصفیه کنیم. شما از منابعی که دارید نمی‌توانید درست استفاده کنید بعد می‌روید از اعماق آب شور می‌آورید که شیرین کنید! این مشکلات را باید بررسی و حل کرد.

مشروح این گفت‌وگو را اینجا بخوانید.

4747

کد خبر 1659862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
  1 2
  نظرهای غربی برای ما نامعتبر است. منابع آبی ما به کوری چشم دشمنان هر سال زیاد هم میشود. آملر خودمون هم تایید میکنه.
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
  0 0
  آقای پرفسور منابع کافی نیست که درست مدیریت شود..کاش سد های زیر زمینی وجود داشت خیال شما راحت میشد... تولید آب شیرین به صورت تبخیر طبیعی و یا آب شیریکن مسیر درستی است لطفا کمک کن ایران آباد شود نه اینکه در یک دهه دیگر تبدیل به یک بیابان سرتاسری شود
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۷
  0 0
  استاد بادنجون و هندونه می کاریم میریزیم تو رودخونه! :)))