پیروزی تاریخی بدون صاحب !

اگر اکنون ، واقع بینانه و با افتخار از تحریم های ناکام ترامپ علیه ایران سخن می گویند، چگونه می توانند نقش کابینه روحانی را  در سکانداری اجرایی این موفقیت انکار کنند؟  اگر هم واقعا ، اعتقاد به ضعف دولت روحانی دارند، با چه منطقی، ادعای ناکام ماندن تحریم های آمریکا در دوران دولت ناکام دوازدهم را مطرح می کنند؟ 

گروه سیاسی : با گذشت یک سال از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، شاهد دو رویکرد از سوی مخالفان برجام در کشور هستیم. گروهی با اعلام «مرگ برجام»، مسیر طی شده در دولت روحانی را بی فایده و فاقد منافع اقتصادی برای مردم می دانند. این دسته، برجام را متوقف کننده صنعت هسته ای و ناکام کننده در رسیدن به اهداف مورد توافق ارزیابی می کنند. در نظر این عده که ارگان دولت رئیسی یعنی روزنامه ایران از فعال ترین آنهاست ، ، «ظریف و روحانی متهم به عادی سازی روابط با امریکا هستند.» و برجام ابزاری برای اعمال قدرت به امریکا است نه کسب منافع برای مردم ایران، از این دیدگاه که برخی وزرای دولت سیزدهم پیشگام آن هستند، «برجام یزیدیان» نباید به نتیجه برسد. همان برجامی که ابراهیم رئیسی در انتخابات۱۴۰۰ به مردم وعده دارد چک آن را نقد کند.(ببینید)

در این صورتبندی تحلیلی، اگر حسن روحانی به دنبال احیای برجام برای کاهش فشارهای معیشتی به مردم و اثرگذاشتن نتایج آن بر زندگی مردم بود که با مانع ترامپ مواجه شد، حامیان دولت رئیسی برجام را ابزاری برای رسیدن به «حذف هرگونه اهرم فشار علیه ایران در آینده» و «رفع پایدار و با ثبات تحریم‌ها برای اطمینان‌بخشی به شرکای تجاری» می دانند.

موضوعی که باوجود تلاش دیپلمات های وزارت خارجه برای احیای برجام، برخی جریان های تندرو داخلی، با نگرشی سیاسی به برجام که آغاز آن بعد از انتخابات ۱۳۹۲ بوده، آن را تخطئه کرده و توافق هسته ای را به ابزار و بهانه ای برای حمله به رقیب سیاسی تبدیل و عیارسنجی آن با محک منافع ملی را تعمدا ، کنار گذاشته اند.

حال آنکه برجام سندی حقوقی است و هرگاه در دولت های قبلی هم، مسائل حقوقی مرتبط با منافع ملی، به ابزار اعمال فشار سیاسی تبدیل شده، معیشت مردم، اولین قربانی منازعات داخلی و خارجی شده است.

موضع عجیب اصولگرایان

منتقدان برجام، با تمجید روا از «مقاومت مردم ایران در برابر امریکا »، مردم را بابت این ایستادگی ، شایسته قدردانی می دانند و به تعبیر اخیر رئیسی ، «مردم اعلام می‌کنند می‌توان با مقاومت تحریم را بی‌اثر کرد...باید به خواست مردم از مواضع جمهوری اسلامی عقب‌نشینی نکنیم»

کمترین تردیدی در مقاومت همیشگی ، جانانه و سرسختانه مردم علیه تحریم های ضدایرانی آمریکا وجود ندارد، اما سوال اینجاست نقش دولت روحانی به عنوان قوه مجریه عهده دار اداره کشور ، در تدوین و اجرایی کردن بسترهای داخلی مقاومت چیست ؟

اگر اکنون ، واقع بینانه و با افتخار از تحریم های ناکام ترامپ علیه ایران سخن می گویند، چگونه می توانند نقش کابینه روحانی را در سکانداری اجرایی این موفقیت انکار کنند؟ اگر هم واقعا ، اعتقاد به صعف دولت روحانی دارند، با چه منطقی، ادعای ناکام ماندن تحریم های آمریکا در دوران دولت ناکام دوازدهم را مطرح می کنند؟

دولت دوازدهم ، هرچند ، به دلیل فشارهای بی امان تحریمی ، نتوانست روند آغاز شده بهبود شاخص های اقتصادی و بهبود معیشت مردم در پسابرجام را ادامه دهد اما به سهم خود در مقاومت کارساز علیه تحریم های شدید ضدایرانی کاخ سفید و ممانعت از تسلیم شدن به باج خواهی های کاخ سفید ، موفق بوده است . مروری حتی گذار به تلاش های دولت روحانی بعد از سال۱۳۹۷ و خروج ترامپ از برجام برای حمایت از رشد تولید ملی، افتتاح پروژه های عمرانی و صنعتی و نفتی پرتعداد و بزرگ ، پنج شنبه های افتتاح ، تقویت زیرساخت های موردنیاز در کشور، خالی نماندن فروشگاه ها از مایحتاج مورد نیاز مردم ، و ... گویا همین واقعیت است.

انتقادها به نزول برخی شاخص ها در ماه های پایانی دولت دوازدهم نیز واقعیتی غیرقابل انکار اما انتساب آن به فقط عملکرد دولت ،آمیخته به بی انصافی یا غرض ورزی است زیرا معمولا اشاره نمی شود که چنین نزولی ، تحت چه فشارهای تحریمی سنگینی ایجاد شد . اخیرا ، ابراهیم رئیسی، همزمان با تورم نقطه به نقطه ۵۲درصدی ضمن دفاع از عملکرد دولت خود و موفق دانستن کارنامه کابینه ، علت افزایش قیمت کالاها را مرتبط با شرایط جهانی جنگ اوکراین و روسیه اعلام کرد، موضعی که ربیعی ، سخنگوی دولت روحانی ، هم صدا با کارشناسان و افکارعمومی در واکنش به آن نوشت :« امروز در خصوص ‎تورم مطالعه می‌کردم. دیدم بخشی از تبیین و توجیه گرانی‌ها به بحران روسیه و ‎اوکراین مرتبط شده است. قصد نفی ندارم اما چگونه است که جنگ میان کشورهای ثالث را توجیه معقولی برای گرانی‌ می‌دانند اما ‌تا همین دیروز شدیدترین جنگ اقتصادی علیه ما که تاریخ تاکنون به خود دیده را تبیین قابل قبولی نمی‌دانستند؟!».

چه کسی به ترامپ چراغ سبز نشان داد؟

روحانی که پیش تر تاکید کرده بود : «باید واقعیت ها را گفت تا تاریخ تحریف نشود »، اخیرا ، سکوت خود را شکست و گفت :«اینکه می‌گویند فشار خارجی مهم نیست، بلکه مدیریت داخلی اشکال دارد، حرف کاملا درستی است اما تفسیر وارونه می‌کنند. تصمیمات ما ایراداتی داشته که امروز گرفتار این مشکلات شدیم. اگر تصمیمات درستی در داخل می‌گرفتیم، از خارج نمی‌توانستند این‌چنین به ما فشار بیاورند. ما سال ۱۳۹۷ تحت فشار ترامپ قرار گرفتیم. ترامپ مشکلات فراوانی ایجاد کرد. اما چه کسی به ترامپ چراغ سبز نشان داد؟ چه کسانی باعث شدند که ترامپ به خودش جرات بدهد و به این نتیجه برسد که اگر فشار حداکثری به ما وارد کند، در همان سال ۹۷ انقلاب ما سرنگون می‌شود. ترامپ که نمی‌خواست ما صرفا تحریم شویم. اطرافیان ترامپ به صراحت اعلام کردند مردم و مسئولان در ۲۲ بهمن جشن پیروزی انقلاب را نخواهند دید. هدف آن‌ها سرنگونی نظام و انقلاب بود. همه برنامه‌ریزی‌ها بر این مبنا بود. توطئه بیرونی بود اما علامت داخلی هم دادند. اردیبهشت ۹۷ حاصل دی ۹۶ بود. پس مشکل از داخل است تا بیرون... در دولت دوم اگر ترامپ از برجام خارج نشده بود و روند ادامه داشت، ما علیرغم بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و همه‌گیری کرونا، می‌توانستیم به رشد اقتصادی برسیم و تورم تک‌رقمی را ادامه می‌دادیم. اگر می‌گذاشتند در اسفند ۹۹ به برجام برگردیم، دولت را در شرایط دیگری تحویل می‌دادیم».

پیروزی تاریخی بدون صاحب !

بیشتر بخوانید :

توافق بایدن - روحانی ، پشت سد مصلحت سنجی جناحی تندروها

پس از استقرار بایدن در کاخ سفید نیز اقرار مقامات دولت جایگزین ترامپ به بی ثمر بودن ادامه تحریم ایران و اقرار به اشتباه بودن خروج آمریکا از برجام ، از سویی و ناهمسویی اروپا با سیاست های تدوم فشار از سوی دیگر موجب شد تا دوره فشرده ای از مذاکرات احیای برجام در دولت روحانی آغاز و به گام نهایی نزدیک شود ، اما نتیجه چه شد؟ آنگونه که بارها روحانی اعلام کرده ، توافق نهایی آماده امضا بود اما سنگ اندازی تندروهای داخلی و کسانی که تلاش می کردند ، نه امضای روحانی بلکه امضای رئیس جمهوری اصولگرا پای توافق احیای برجام بنشیند موجب شد تا فرصت ملی بازگشت به برجام فدای تنگ نظری های جناحی شود و پس از انتخابات ریاست جمهوری 1400 نیز تغییر برخی متغیرها ، توافق نهایی برای احیای برجام را به تاخیر انداخت و مردم تاوان این تاخیر را در قالب فشارهای معیشتی و جهش تورمی پرداختند.

دولت سیزدهم در مسیر احیای توافق برجام

ایستادگی مردم و دولت دوازدهم در برابر فشار حداکثری ترامپ، موضوعی است که همواره از سوی رسانه های منتقد برجام و در تداوم رقابت های انتخاباتی سال۱۳۹۲ فراموش و کم رنگ شده است. دولت روحانی اگرچه در برابر ترامپ در شرایط غیرقابل پیش بینی اقتصادی قرار گرفت اما برجام، سد حقوقی محکمی در برابر اهداف براندازانه امریکا شد.

مهمترین نشانه این موضوع را می توان در شکست های حقوقی امریکا در سازمان ملل و دادگاه های بین المللی و عدم تصویب حتی یک قطعنامه بعد از برجام علیه ایران، مشاهده کرد. موضوعی که هم اکنون به عنوان برگ برنده در اختیار دولت رئیسی برای رفع تحریم ها است.

پیروزی تاریخی بدون صاحب !

ضرورت برجام و احیای برجام یعنی همان ضرورتی که همواره مورد تاکید روحانی بود و هست ، تاحدی بود که برخلاف پیش بینی ها ، دولت اصولگرای رئیسی نیز به آن ایبند ماند و باوجود اختلاف نظرها با آمریکا و طولانی شدن مذاکرات ، راه دیپلماسی را با جدیت پیمود و آخرین خبر از آماده شدن پیش نویس توافق نهایی و ارائه آن به تهران و واشنگتن جکایت دارد .

در این میان ، روحانی ، به دفعات تاکید کرده از توافق احیای برجام حمایت می کند و خود و دولتمردانش آمادگی انتقال تجارب برجامی به دولت رئیسی را دارند. در چنین فضایی ، باید امیدوار بود ، پرهیز از تخریب های ناروا و متکی به ادعاهای بی پایه ، از سوی تندروها کنار گذاشته شود تا با تقویت هم افزایی همه طیف های سیاسی ، امکان بهره وری ملی حداکثری از لغو احتمالی تحریم ها فراهم شود و علاوه بر تامین منافع ملی ، گره ای اساسی از مشکلات مردم ، باز و بتدریج از رنج فشار معیشتی و تورمی آنان کاسته شود.

۲۱۲۱۳

کد خبر 1659952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 76
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  75 22
  مطمئن باشید: برجام همان سودجویان هستن که منافع. شان ب خطر میفته؟! آخ رستم قاسمی : چرالقمه انداز ه ی دهانتان برنمیدارید؛شما خودتان رو حساب نکنید !؟ سفره مردم ب حداقل رسیده؟!
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  اینقدر روحانی و ظریف در مقابل آمریکا ذلیلانه کرنش کردند و ساده لوحانه یا عامدانه آب سنگین اراک را بتن ریختند فردو را تطیل کردند نظنز را به یک سوم تقلیل دادند اورانیوم ۲۰ در صد را به روسیه دادند و اعلام کردند که اگر آمریکا از برجام خارج شود ما خارج نمی شویم با این کارها اقتدار ایران را زیر سوال بردند و امروز با کمال پر رویی دم از نقش خود می گویند با اینکه هنوز معلوم نیست چه اتفاقی بیفتد ظریف و روحانی باید محوکمه شوند نه ادعا کنند دنبال برجام ۲ و ۳ بودند تا ایران و مقاومت را نابود واقعا نباید محاکمه شوند کسانی که به آنها تبریک گفتند حتی اگر مرده باشند روز قیامت محاکمه خواهند به جرم خیانت به کشور همانهایی که کفتند دنیای موشک گذشته اما امروز را ندیدند که ظرف ۳ روز ۱۱۰۰ موشک در ۵۸ نقطه رژیم صهیونیستی شلیک شد که اگر نبود غزه را با خاک یکسان کرده بودند واقعا اصلاح طلبان و دوستانشان خیلی پر رو هستند
  • احمدرضا IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   34 5
   باشه . شما خوبی و با اقتدار و بدون نظر و در نظر گرفتن ارباب پوتین و داداش چین توافق کردین.باز خدا پدر روحانی و ظریف رو بیامرزه که توی زمان خودشون قرارداد ترکمنچای 20 ساله با روسیه امضا نکردند
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  9 1
  عاقلان دانند
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  9 17
  زمانی صحبت با آمریکا صحبت گرگ و میش بود و همه جوره تحقیر میشدیم . ولی الان با عزت و اقتدار از منافعمان دفاع و برعکس باعث تحقیر اونها شدیم .هر قدم را بخوبی جواب میدیم و مدافعین راستین ملتمان هستیم . ولی دولت روحانی . در برجام خود . هم سر. هم کلاه و هم حیثیت این ملت را بباد داد .من ایرانی هیچ وقت در هیچ سالی از زندگیم به اندازه ی دولت روحانی احساس ذلت و حقارت در مقابل دنیا نکردم ، ...روحانی و دولتش کاملا آبروی ایران و خیلی از منابع و منافعشان رو به باد داد .و اگه رهبری و بعد مجلس جلوگیری نمی‌کردند الان باید با پاسپورت و با اجازه آژانس و عوامل آمریکا در کشور تردد می‌کردیم.......
 • حسن IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  3 21
  روحانی هر ضربه ای که می‌تونست به نظام بزنه زد با رفتارش با گفتارش وبا کردارش ، واقعا او در حد یک مبلغ دین هست که لباس روحانیت پوشیده ؟
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  4 33
  اگه روحانی دفعه بعد بیاد کاندید بشه و تایید صلاحیت بشه مطمئنم سی درصد بیشتر رای نمیاره. .....
 • مسعود IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  28 2
  البته «آمریکای ترامپ» واژه غلطی است. آنچه برسر برجام آمد محصول تصمیم « هیئت حاکمه آمریکا » بوده است نه شخص ترامپ.
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  7 3
  کی‌‌که‌تحریم‌را‌کاغذ‌پاره‌میگفت‌به‌زباله‌دان‌تاریخ‌پیوسته‌اما‌نوچه‌هایش‌که‌کاسبان‌تحریم‌هستند‌‌وکلی‌دزدی‌در‌مجموعه‌انها‌از‌جمله‌زنجانی‌گم‌شدن‌دکل‌نفت‌‌با‌لباس‌دیگر‌امدن‌دست‌درگلوی‌ملت‌دارن‌باید‌بابت‌اعمال‌خود‌در‌زندان‌باشن‌اما
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  3 10
  اگر موفقیتی هم بود دست ولایت فقیه بود که تاحالا مملکت رو در این وضع اقتصادی از گذشته تاحالا پیش میبره پیش میبره
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  3 9
  کمتر بااین حرف وتحلیل وتمجید از این ......دفاع کنید
 • امید IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  7 1
  ملت بی انگیزه ومرده
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  4 2
  کو گوش شنوا
 • رهگذر IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  10 1
  ای رحمت به سنگ پای قزوین
 • امین بلی IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  6 6
  برادرم از طرز تهیه و انشاء گزارش شما معلوم است شما طرفدار طیف اصلاح طلب هستید. اما من و عدهء زیادی از مردم نه به اصولگراها و نه به اصلاح طلبها به هیچکدام اعتماد نداریم.سالهاست این دو طیف بر سر منافعشان با هم بگو مگو دارند و همه هم دم از سفرهء مردم میزنند! نتیجه اینکه امروز ما بدتر از دیروز است . من فکر میکنم فقط امام زمان میتواند مشکلات مردم را حل کند.
 • امیر IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  0 0
  ..........
 • محمد IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  9 2
  نفرما قهرمان ملی هستن ظریف و روحانی پیروز اصلی درتمام میادین بودن
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  4 17
  غیر از عقب نشینی از روحانی و ظریف چیزی دیده شد . البته با خنده های ظریف
 • شاهین IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  4 11
  تحریم ایران یک تابو بود که اصلاح طلبان آن را بر سر ملت ایران می کوبیدند .........تر از اصلاح طلبان در دوران طول تاریخ ایران وجود ندارد
 • ترکی IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  4 1
  هنوز نفهمیدند دنبال کردن برجام بازگرداندن حقوقی است که از برجام برای ایران محقق نشده ولی به اذعان کری برای امریکا محقق شده است
 • Ahmad baldar IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  0 0
  ...........
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  12 2
  دهن مردم ایران طی حکمرانی اصولگرایانه اصولی سرویس شد
 • مجید IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  12 2
  باید گفت که گفته های اصولگرایان فاقد سند واصول علمی است یا خود میدانند که دراین خصوص ان مدیریت وعلم انرا ندارند ودیگران را هم مثل خود میدانند یا اینکه حودشان را به دردیگری میزنند درهردوحالت ........... به ملت ونظام ومنافع ملی وافراد واقعا محروم جامعه استضربه ای که اصول گرایان زدند هبچ طیفی نزده است
 • مجید IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  14 5
  بعضیها چقد ساده اند فکر میکنند میکنند تیم جدید برجام جدیدی را خلق کرده اند نخیرهمان متن زمان اقای ظریف است جتی میتوان گفتامتیاز بیشتر هم داده اند ولی چون‌خواستند به نام خودتمامدکنند والا تیم مذاکره قبلی انقدر که دائم گزارش به مجلس میدادند ومجلس مدام از انها گزارش میخواست کدام مرحله از اینها گزارش خواستند ومیتوتن گفت پنهان امتیاز دادند تا اگربشود تمام شود
 • رادمهر IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  22 4
  درود بر روحانی. اشتباه کردم قدر تورا نمی‌دانستم.
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  2 3
  آدرس غلط میدید. .......
 • عرفانی IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  1 9
  قضاوت با ولی امر مسلمین دامت برکاته
 • حسین IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  7 1
  نقش اصلی را این مردم بیچاره با گوشت وپوست واستخونشون بازی کردند.اونایی که قید همه چیز رو زدند و به زنده ماندن اکتفا کردند.......
 • ناشناس IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  7 0
  هر حقی که ناحق شد بهردلیلی، دودش به چشم ملت بی گناه رفت و مردم تاوان پس دادند و این داستان ادامه دارد