4 مصوبه جدید استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو

ایرنا نوشت: با تصویب چهار استاندارد ملی در حوزه فناوری‌نانو، تعداد استانداردهای ملی حوزه فناوری‌نانو از مرز ۱۴۵ استاندارد فراتر رفت.

به گزارش ستاد توسعه فناوری نانو، در مردادماه امسال چهار استاندارد ملی در حوزه نانو تصویب شده است.

صد و چهل و سومین استاندارد فناوری نانو با عنوان «فناوری نانو- پوشش‌های نانومقیاس سخت- مشخصه‌یابی و روش‌های آزمون» به تصویب رسید. این استاندارد محصول‌محور و چندمنبعی با همکاری ستاد نانو و سازمان استاندارد و به دبیری دولتی و جمعی از متخصصان و اساتید دانشگاه‌ها تدوین شده است.

هدف از تدوین این استاندارد ارایه روش‌های آزمون برای مشخصه‌یابی پوشش‌های نانومقیاس سخت شامل پوشش‌های نانولایه، نانوساختار و پوشش‌های نانوچندسازه‌ای یا ترکیبی از آن‌ها است. در این استاندارد روش‌های آزمون برای تعیین ترکیب شیمیایی، ریخت‌شناسی، ساختار، خواص سختی و مقاومت سایشی ارایه شده است. پوشش‌های نانومقیاس سخت به روش‌های مختلف از جمله روش‌های فیزیکی، شیمیایی، الکتروشیمیایی، حرارتی و مکانیکی تولید می‌شوند. استاندارد حاضر برای انواع پوشش‌های نانومقیاس سخت فلزی، پلیمری، سرامیکی و چندسازه‌ای کاربرد دارد.

صد و چهل و چهارمین استاندارد فناوری نانو با عنوان «فناوری نانو – پوشش‌های نانومقیاس سخت-طبقه‌بندی براساس مشخصه‌های هندسی و سختی» به تصویب رسید. این استاندارد محصول محور و چندمنبعی با همکاری ستاد نانو و سازمان استاندارد و به دبیری علم خواه و جمعی از اساتید دانشگاه تدوین شده است.

هدف از تدوین این استاندارد، طبقه‌بندی پوشش‌های نانومقیاس سخت و ارائه روش‌های پیشنهادی مناسب و قابل اجرا برای اعمال پوشش‌ها و نیز روش‌های پیشنهادی مشخصه‌یابی بعد نانومتری هر یک از آن‌ها است.

در این استاندارد، پوشش‌های نانومقیاس سخت براساس میزان سختی، ضخامت و معماری پوشش طبقه‌بندی شده‌اند که می‌تواند به صنعتگران و متقاضیان این امکان را بدهد که برحسب نیاز بتوانند پوشش مدنظر خود را انتخاب کنند و با ارایه انواع روش‌های مشخصه‌یابی نانومقیاس، بهترین و مناسب‌ترین روش را برای تعیین مشخصات هندسی پوشش موردنظر انتخاب کنند.

4 مصوبه جدید استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو

صد و چهل و پنجمین استاندارد فناوری نانو با عنوان «نانومواد رس- قسمت ۲: تعیین مشخصه‌ها و اندازه‌گیری‌های نانوصفحات رس مورداستفاده در کاربردهای فیلم سدکننده گاز» در صد و هجدهمین اجلاسیه کمیته ملی به تصویب رسید. این استاندارد با همکاری ستاد نانو و سازمان استاندارد و به دبیری به دبیری دارابی و جمعی از متخصصان و اساتید دانشگاه تدوین شد.

هدف از تدوین این استاندارد، تعیین مشخصه‌هایی که اندازه‌گیری می‌شوند و روش‌های اندازه‌گیری نمونه‌های نانوصفحه‌ای رس به شکل پودر و تعلیقه، مورد استفاده در فیلم‌های سدکننده گاز است. به علاوه، پروتکل‌های اندازه‌گیری برای هر یک از مشخصه‌ها نیز شرح داده می‌شود.

استاندارد فناوری نانو با عنوان «واژه‌نامه- قسمت ۸: فرآیندهای نانوساخت» در صدوهفدمین اجلاسیه کمیته ملی به تصویب رسید.

این استاندارد تجدید نظر به دبیری سهرابی تدوین شد. واژه‌هایی که در این استاندارد با حضور جمعی از اساتید و متخصصین تصویب شد، بسیار کاربردی و مهم در حوزه‌های مرتبط با فناوری نانو است.

هدف از تدوین این استاندارد، تعریف اصطلاحات مربوط به فرآیندهای نانوساخت در زمینه فناوری نانو است. تمام اصطلاحات فرآیندی در این استاندارد مربوط به نانوساخت است، اگرچه بسیاری از فرآیندهای فهرست شده منحصر به مقیاس نانو نیستند. اصطلاحاتی که کاربرد انحصاری ندارند در داخل تعاریف مشخص شده‌اند. چنین فرآیندهایی می‌توانند باتوجه به شرایط کنترل‌شده منجر به موادی با خصیصه‌هایی در مقیاس نانو یا مقیاس‌های بزرگتر شود.

کد خبر 1660051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =