اردوغان: واقعه کربلا درد و رنجی ابدی در دلهای ما است

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه که عصر دیروز دوشنبه به مناسبت روز عاشورا در مراسم افطار و ماتم «Hüseyin Gazi Cemevi» شرکت کرده بود، درباره واقعه کربلا گفت: کربلا درد و رنجی ابدی در دلهایمان به وجود آورده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از آناتولی، اردوغان با خواندن ابیاتی از اشعار آوارلی محمد لطفی افندی در مدح شهدای کربلا، اظهار کرد: این ابیات به خوبی بیانگر نگرش مردم کشورمان به اهل بیت، واقعه کربلا و شهادت حضرت حسین است.

رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد: علاوه بر ایمان به خداوند و پیامبر، دوست و گرامی داشتن اهل بیت، دوستان و نزدیکان پیامبر نیز در مرکز اعتقادات ما قرار دارد. دوست داشتن و علاقه‌مندی به اهل بیت در آیات قرآن کریم و احادیث صحیح نیز به ما سفارش شده است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام که توسط ترمذی نقل شده، گفت: در این حدیث آمده است؛ خداوند را به دلیل اعطای رزق و روزی دوست داشته باشید، من را به دلیل محبت به خداوند دوست داشته باشید، اهل بیت را نیز به خاطر محبت من دوست داشته باشید.

اردوغان همچنین با اشاره به چندین حدیث دیگر درباره لزوم گرامی داشتن و محبت به اهل بیت ادامه داد: فرمایشات حضرت پیامبر درباره اهل بیت متاسفانه در واقعه کربلا زیر پا گذاشته شدند و این نیز درد و رنجی بزرگ در دلهایمان تا روز قیامت پدید آورده است. به مناسبت ۱۳۴۲'مین سالگرد واقعه کربلا، سالار شهیدان و سرورمان حضرت حسین و یاران وی را با احترام آکنده به غم و اندوه یاد می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یاد و خاطره شهدای کربلا را به دلیل اینکه میراث ارزشمندی چون ایثار جان خود در راه حق و حقیقت برجای گذاشته‌اند، با رحمت، گرامی می‌داریم.

اردوغان افزود: مردم کشورمان در کنار عشق و محبت به حضرت حسین و یاران وی، همواره از مسببین واقعه شوم و مصیبت‌بار کربلا تبری جسته‌اند. در تاریخ ما ظالمانی که در واقعه کربلا دست داشتند همواره با نفرت یاد شده‌اند و حتی اسم آنها نیز بر زبان آورده نمی‌شود. واقعه کربلا نقطه اتحادی برای مردم ترکیه است.

وی پس از ایراد سخنرانی، در مراسم افطار به مناسبت ماه محرم شرکت کرد.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1660309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 19
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۰۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  12 4
  آفرین اردوغان
 • مسعود IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  10 11
  صهیونیست و این غلطا...خودتو به شیعه امام حسین نچسبون
 • حسن IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  11 3
  درود به شرفشون
 • ناشناس US ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  9 5
  واقعان .برازنده اردوغان هست رجب طیب
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  8 14
  به ان خداییکه من میشناسم و اردوغان نمی شناسد کل مطالب ایشان دروغ و حقه بازیست همچون تمامی گفته ها و اعمال گذشته اش . مگر امام حسین را میشناسد ؟ اگر چنین بود پس چرا مردم مظلوم کردستان عراق وکودکان بیگناه سوریه را بمباران میکند ؟؟ مگر اعمال ایشون به یزید ومعاویه بیشتر شبیه نیست ؟؟
 • محمد IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  6 12
  اردوغان رهبر داعش است لعنتی
 • علی IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  12 8
  یاشاسین اردوغان کبیر رهبر آزادگان
 • عباس IR ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  7 11
  اردوغان روبه صفت کودک کش دروغگو