۱۶ نفر
۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
۷ نکته برای مراقبت و نگهداری از کولر گازی

مانند هر سیستم مکانیکی دیگری ، کولر گازی نیز برای عملکرد روان نیاز به مراقبت و نگهداری دارد.

بی توجهی به تعمیر و نگهداری آن ، باعث کاهش مداوم عملکرد تهویه مطبوع این دستگاهها شده و مصرف برق را هم به طور پیوسته افزایش می یابد.

یک کولر گازی به چه مراقبت و نگهداری نیاز دارد؟

۱ . تعویض فیلترهای کولر گازی

در کولر گازی فیلترهای کثیف کارائی دستگاه را بسیار کاهش می دهند، بنابراین در فصول گرم ضروری است که هر ماه یک فیلتر جدید برای دستگاه خود نصب کنید و یا اگر فیلترهای قابل شستشو هستند آنها را تمیز کنید.تعویض یا تمیز کردن منظم فیلتر، یکی از مهمترین نکات برای تعمیر و نگهداری کولر است که کارایی کولر گازی را تضمین می کند. مسدود شدن فیلترها و کثیف شدن آنها میزان جریان هوا را کاهش داده و کارایی سیستم را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند . علاوه بر این ، هنگامی که جریان هوا مسدود می شود هوا می تواند فیلتر را دور بزند و خاک را مستقیماً در سیم پیچ اواپراتور رسوب دهد ، در نتیجه ظرفیت جذب حرارت سیم پیچ را مختل می‌ کند.تعویض فیلتر کثیف و مسدود شده با فیلتر تمیز می تواند مصرف انرژی دستگاه را بین ۵ تا ۱۵ درصد کاهش دهد.

۲ . تمیز کردن کویل‌های کولر گازی

کویل اواپراتور و کویل کندانسور کولر گازی در طول ماه ها و سال ها عملکرد خود ، انواع آلودگی ها را جمع می کند . درست است که فیلترهای تمیز از کثیف شدن اواپراتور جلوگیری می کند اما با گذشت زمان سیم پیچ های اواپراتور نیز آلودگی ها را به خود جذب می کند . این آلودگی ها می توانند جریان هوا را کاهش داده و سیم پیچ را عایق کنند که باعث می شود توانایی جذب گرما کاهش یابد . برای جلوگیری از این مشکل باید کویل های اواپراتور خود را بصورت منظم بررسی و در صورت لزوم تمیز کنید.

۳. دستگاه خود را خنک نگه دارید

عمر کولر گازی خود را با پایین نگه داشتن پرده ها یا ایجاد سایه در محیط در طول روز افزایش دهید. همچنین می توانید سایه بان هایی برای محافظت از دستگاه خود در برابر آفتاب نصب کنید. برای کولر گازی خود فن هایی در کف و سقف دستگاه قرار دهید تا هوای خنک شده به طور موثرتری به گردش درآید.

۴ . اطمینان حاصل کنید که فن کندانسور دستگاه در شرایط مناسبی قرار دارد

فن کندانسور برای عملکرد کولر گازی بسیار مهم است ، زیرا گاز مبرد را خنک می کند و اگر به درستی کار نکند دستگاه نمی تواند فضا را خنک کند.در مواردی که از کولر گازی خود صداهای غیر عادی می شنوید این احتمال وجود دارد که مشکل از فن کندانسور کولر گازی باشد . در چنین شرایطی فوراً باید از یک تعمیرکار متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا سنگینی موتور کولر گازی را بررسی نموده و دستگاه را از نظر وجود هرگونه تراشه یا ترک در تیغه ها بررسی کند.

۵ . بررسی تخلیه میعانات

گاهی اوقات یک میله باریک یا یک سیم سفت را از کانال های تخلیه دستگاه عبور دهید ، زیرا در صورت مسدود شدن این کانال ها از کاهش رطوبت دستگاه جلوگیری می شود و رطوبت اضافی ناشی از آن ممکن است باعث تغییر رنگ دیوارها یا فرش شود.

۶ . بررسی سیم کشی و عایق لوله های تهویه کولر گازی

یکی دیگر از راه های بهبود و افزایش عملکرد کولر گازی ، بررسی سیم کشی کندانسور برای هر گونه نشانه ای از گرمای بیش از حد ، پارگی و فرسودگی است . برای بررسی سیم های دستگاه ابتدا کولر گازی را خاموش کنید و در صورتی که متوجه فرسودگی، آسیب، پوسیدگی یا سوختن سیم ها شدید از یک تعمیرکار ماهر و متخصص برای تعویض سیم ها کمک بگیرید.خراب شدن عایق لوله های کولر گازی می تواند بر قدرت خنک کنندگی دستگاه تاثیر بگذارد . عایق پوشش لوله های خنک کننده خود را در صورت لزوم آنها را تعویض کنید تا دستگاه شما به طور موثرتری کار کند.

۷ . به دستگاه استراحت بدهید

حتی با تعمیر و نگهداری مناسب از کولر گازی باز هم سیستمی که دائماً در حال کار است کارایی خود را سریع تر از دست می دهد و باید زودتر از کولرهای گازی که استفاده کمتری از آنها می شود تعویض شوند.استفاده کمتر از کولر گازی باعث پایین آمدن مبلغ قبض برق شما نیز می شود. بنابراین به طور دائم و یکسره برای خنک کردن فضای خود از کولر گازی استفاده نکنید و ساعت هایی از روز دستگاه را خاموش نگه دارید. برای اینکه از گرم شدن فضا جلوگیری کنید و بتوانید کولرگازی را خاموش نگه دارید از استفاده از وسایل گرماساز مانند خشک کن، ماشین ظرفشویی، فر و... در طول روز خودداری نموده و این دستگاه ها را بعد از تاریک شدن هوا و زمانی که دمای هوا کمتر است روشن کنید.همچنین می توانید برای جلوگیری از ورود گرمای ناشی از نور خورشید از پنجره ها به درون اتاق ها از پرده های ضخیم یا سنگین استفاده کنید.

تعمیر تخصصی کولر گازی در مشهد با سامان سرویس

چنانچه ساکن هر محله از مشهد هستید و کولر گازی منزل یا مجل کارتان دچار مشکل است ، کافی است با سامان سرویس تماس بگیرید. سامان سرویس در زمینه تعمیر لوازم و تجهیزات خانگی، ۳۵ سال سابقه داشته و در کمترین زمان نسبت به تعمیر و رفع خرابی اقدام می کند

وبسایت سامان سرویس www.samanserviceco.com

کد خبر 1660486

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =