۱ نفر
۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱
ریزش قیمت‌ها در بازار سیمان

روند قیمت سیمان در هفته‌های اخیر نزولی شده است و در یک هفته گذشته شدت بیشتری گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بررسی بازار سیمان حاکی از آن است که قیمت هر پاکت سیمان تیپ۲ تهران به ۴۸ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است و قیمت هر پاکت سیمان تیپ ۲ فارس نو نیز به ۴۸ هزار تومان رسیده است که ۲ هزار تومان در بازه زمانی یک هفته‌ای ارزان شده است و هر پاکت سیمان تیپ ۲ آبیک نیز به ۴۶ هزار تومان رسیده است که هزار تومان در بازه زمانی یک هفته‌ای ارزان شده است.

گفتنی است که روند قیمت‌ها در بازار سیمان در بازه زمانی یک ماهه نزولی شده است به طوری که هر پاکت سیمان تیپ ۲ فارس نو نسبت به مدت مشابه ماه گذشته ۵ هزار و ۵۰۰ تومان ارزان شده است و هر پاکت سیمان تیپ ۲ آبیک نیز در این بازه زمانی ۳ هزار تومان ارزان شده است.

روند قیمت سیمان تیپ ۵ نیز کاهشی است به طوری که هر پاکت سیمان تیپ ۵ تهران از ۵۲ هزار تومان در هفته گذشته امروز به ۵۱ هزار تومان رسیده است؛ گفتنی است که هر پاکت از سیمان تیپ ۵ تهران در مدت مشابه سال گذشته ۶۸ هزار تومان قیمت داشته است.

مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت اصلی این کالای اساسی گفت: با در نظر گرفتن ۹ درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هزینه حمل و نقل و ۱۵ درصد نرخ سود قیمت فعلی هر کیسه سیمان در بازار برای مصرف کننده باید کمتر از ۵۰ هزار تومان باشد.

ریزش قیمت‌ها در بازار سیمان

بررسی‌ها حاکی از آن است که وزارت صمت با افزایش عرضه سیمان در بورس کالا در هفته‌های گذشته تا حدودی توانست نرخ‌ها را در این بازار کنترل کند.

به گفته کارشناسان اما کنترل قیمت‌ها در بازار سیمان موقتی خواهد بود؛ قطعی برق امسال جدای از کارخانه‌های سیمان و فولاد حتی شهرک‌های کوچک صنعتی را نیز درگیر کرده است و حال پرسش اینجا است، زمانی که تامین برق شهرک‌های صنعتی به مشکل خورده است چگونه می‌توان انتظار داشت به برق صنایع سیمان و فولاد بدون هیچ مشکلی تامین شود و این صنایع خط تولید خود را حفظ کنند.

از طرف دیگر به دنبال افزایش قیمت‌ زغال‌سنگ، کک نفتی و نفت خام در پس‌ زمینه درگیری روسیه و اوکراین، انتظار می‌رود قیمت سیمان در بازارهای جهانی ۶ تا ۱۳ افزایش یابد.

زغال سنگ مهمترین عنصر کلینکر است که یک ماده خام حیاتی مورد استفاده در صنعت تولید سیمان است. علاوه بر افزایش روزافزون قیمت زغال سنگ، قیمت تمام شده فرآورده‌های نفتی مانند بنزین و گازوئیل نیز در بازارهای بین المللی در حال افزایش است که تاثیر بسیار بدی بر هزینه تولید مواد اولیه سیمان و مواد بسته بندی می‌گذارد.

با توجه به آنچه گفته شد پیش‌بینی می‌شود کاهش و ثبات قیمت سیمان در بازار مقطعی باشد و این کالای اساسی به مدار رشد بازگردد.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1661102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =