قاچاق محصولات کشاورزی در انتهای کانتینرهای یخچالی

تسنیم نوشت:از ابتدای ماه جاری تاکنون در موارد مختلف، سبزیجات و میوه جات زراعی اظهار نشده در انتهای کانتینرهای یخچالی تحت کالای دیگری در رویه های صادرات و ترانزیت از گمرک شهید باهنر به مقاصد مختلف جاسازی و اختفا شده است.

سعیدی ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیر کل گمرک شهید رجایی در خصوص کشف های متوالی قاچاق گوجه فرنگی زراعی در گمرک شهید باهنر گفت : از ابتدای مرداد ماه امسال تاکنون، حدود ۹۰ تن گوجه فرنگی زراعی اظهار نشده و ۵ تن گوجه فرنگی اظهار شده تحت عنوان گوجه فرنگی گلخانه ای، توسط همکاران زحمتکش امور بندری گمرک شهید باهنر کشف شده است .

وی هدف از فعل قاچاق اینگونه کالاها را عدم پرداخت عوارض ۶۰۰۰۰ ریال ، عدم پرداخت مالیات از اظهار کالا ( پیاز ۱۳۵ دلار که بجای گوجه فرنگی زراعی هر تن ۴۵۰ دلار ) و عوارض کمتر عوارض آب مجازی ردیف بودجه ۱۴۰۱ دانست.

مدیر کل گمرک شهید رجایی گفت: از آنجائیکه گوجه فرنگی زراعی مشمول عوارض هر کیلوگرم ۶۰۰۰۰ ریال بوده و مرجع تشخیص نوع گلخانه ای و زراعی بودن گوجه فرنگی های اظهارشده در سامانه جامع گمرکی جهاد کشاورزی است ، عده ای سودجو بعلت داشتن امکانات سردخانه ای و انبار سورتینگ کالا ، اظهارنامه های خود را با کارت های اغلب اجاره ای و معروف به یکبار مصرف در سامانه جامع گمرکی ثبت مینمایند و از جهتی برای اختفا و جاسازی کالا تمام اقدامات را در کانتینر های یخچالی انجام داده و در گمرکات مرزی و اجرائی گوجه فرنگی زراعی را تحت کد کالای ( تعرفه کالا ) گوجه فرنگی گلخانه ای که هیچگونه عوارضی ندارد و لزوما مشمول مجوز قرنطینه نباتی می باشد اظهار مینمایند و یا به گونه ای دیگر بجای اظهار گوجه فرنگی که مشمول بررسی نماینده جهاد کشاورزی است و مشمول کنترل های گمرکی در اماکن گمرکی ( مطابق ماده ۳۸ قانون امور گمرکی ) می‌باشد تحت کالای دیگر که حساسیت کمتری دارد همانند ( پیاز ، خربزه ، کلم و کاهو و .... ) اقدام مینمایند.

قاچاق محصولات کشاورزی در انتهای کانتینرهای یخچالی

به تجربه دیده می‌شود چون در این کانتینرهای یخچالی از حد متعارف و استاندارد بارگیری بیشتر کالا حمل می‌شود احراز این تخلف بدون امکانات روز و دیجیتال امری است دشوار که همکاران زحمتکش امور بندری گمرک شهید باهنر با پذیرش این سختی و با صداقت و ایفای منشور گمرکی مواردی همانند این کشفیات اخیر که فقط از اول مردادماه ۴ مورد ( یعنی کمتر از ۲۰ روز ) ؛ در چندین اظهارنامه و چندین کانتینر های یخچالی در حالی که کالاهای مثل پیاز و خربزه و خیار سبز را در کنار گوجه فرنگی بارگیری نموده اند که بوی گوجه فرنگی را در کانتینر خنثی کند و پرسنل گمرک را با نیت متقلبانه فریب بدهد ولی توانسته اند این خدمت ملی را به مردم و عرصه اقتصاد هدیه نمایند.

سعیدی در خصوص کشفیات اخیر گفت: آخرین کشفیات مربوط به ۲۰ و ۲۲ مرداد ماه ۱۴۰۱ بود که شامل حدودا ۳۲ پالت گوجه فرنگی به وزن حدود ۳۰ تن به ارزش تقریبا ۱۵ هزار دلار اعلام شده است .

همچنین کشف سیب سبز خارجی حدود ۲۰ تن در رویه ترانزیت با سیب قرمز از نوع آلوده ایرانی و فاقد مصرف به ارزش تقریبی ۲۴ هزار دلار از مقصد ترکیه به امارات در طول مسیر به صورت‌ ماهرانه جابه جا و اختفا شده است، که همکاران گرامی گمرک شهید باهنر این مورد را در شرایط بسیار سخت و حرفه ای کشف کردند.

عباسی مسئول امور بندری گمرک شهیدباهنر اذعان داشت: موارد مختلفی از این کشفیات در گمرک شهید باهنر اتفاق می افتد که متاسفانه در حق اظهارکنندگان که قانونا اقدام به کالاهای صادراتی می کنند مناسب نیست.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷ ۲۵۶

کد خبر 1661873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =