رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد!

سایت دیده بان نوشت:این روزها رستوران‌های شلوغ، غذاهای رنگارنگ و گارسون‌هایی که با غذاهای متنوع بین میزها می‌چرخند کمتر به چشم می‌خورند؛ گفت‌وگو با صاحبان رستوران‌ها به گرانی افسارگسیخته مواد اولیه و کاهش چشمگیر مشتریان ختم می‌شود.

به راستی هیچ لذتی بالاتر از چشیدن طعم لذیذ غذا نیست؛ ایرانیان بارها این جمله را از زبان دوست و آشنا شنیده‌اند و همین گواهی است بر این واقعیت که خوردن برای خانواده‌های ایرانی یک تفریح است، تفریحی که حال غول تورم آن را از چنگ آنها در آورده است.

این روزها رستوران های شلوغ، غذاهای رنگارنگ و گارسون هایی که با غذاهای متنوع بین میزها می‌چرخند کمتر به چشم می‌خورند؛ گفتگو با صاحبان رستوران‌ها به گرانی افسارگسیخته مواد اولیه و کاهش چشمگیر مشتریان ختم می‌شود.

سایه شوم تورم بر تنها تفریح مردم/ فلافل هم دست نیافتنی شد

در این روزها فلافل نیز با تمام سادگی و دم‌دستی بودن به غذایی لاکچری بدل شده است؛ قیمت هر ساندویچ فلافل از سال ۱۳۹۷ تاکنون ۶۵۰ درصد افزایش یافته است و به میانگین قیمتی ۴۵ هزار تومان رسیده است، مبلغی که شهروندان ایرانی با آن در سال ۱۳۹۷ می‌توانستند یک پرس سبزی پلو با گردن گوسفند خریداری کنند.

اما تنها فلافل نیست که در این مدت افزایش قیمت چند صد درصدی را تجربه کرده است؛ دست گذاشتن بر روی هر گزینه در فهرست غذای فست‌فودها و رستوران‌ها از تورم بالای ۳۰۰ درصد طی ۴ سال گذشته حکایت دارد.

سزار

سالاد سزار رکوردار گرانی فست‌فودها

زمانی فست فودها مکانی برای تفریح قشر متوسط و حتی کم‌درآمد جامعه بودند؛ فهرست غذا فست‌فودها شامل تنوع غذایی بود که از ۶ تا ۵۰ هزار تومان را در برمی‌گرفت اما با گذشت ۴ سال غذاهای زیر ۱۰۰ هزار تومان به سختی در این فهرست گنجانده شده‌اند.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ طبق بررسی‌های به عمل آمده در میان غذاهایی که در فهرست رستوران‌های فست فود آورده شده است ساندویچ رست بیف از سال ۱۳۹۷ تاکنون افزایش قیمت ۴۳۱ درصدی، چیز برگر افزایش قیمت ۴۵۲ درصدی و ماشروم برگر افزایش قیمت ۴۶۰ درصدی را تجربه کرده است.

اما رکورد افزایش قیمت در این فهرست غذایی به سالاد سزار تعلق می‌گیرد که در این مدت ۹۱۹ درصد گران شده است و از طرفی در میان پیش‌غذاها نیز قیمت سیب زمینی تنوری در این مدت ۵۳۱ درصد افزایش داشته است.

اما غذای ایتالیایی محبوب ایرانیان در این مدت به نسبت افزایش قیمت کمتری داشته است، طبق بررسی‌ها پیتزا سبزیجات از سال ۱۳۹۷ تاکنون ۳۶۴ درصد گران شده است و پیتزا استیک نیز در این مدت ۳۳۳ درصد گران شده است.

قیمت فرایند لاکچری شدن رستوران‌های میان رده در سال‌های اخیر قربانی شدن تفریح دهک‌های کم‌درآمد جامعه بوده است؛ دهک‌هایی که ۷۰ درصد جمعیت را شامل می‌شوند و حال تعداد آنها به ۷دهک رسیده است.رشد عجیب دهک‌های کم برخوردار

دهک‌هایی که در سال ۱۳۹۱ تنها ۱۶ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دادند و در سال ۱۳۹۴ تعداد آنها به ۲۲ درصد جمعیت رسید و اتخاذ سیاست‌های نادرست برای دهه‌ها، سیاست‌هایی که در راستای آن نرخ سرمایه‌گذاری به پایین‌ترین حد رسید، تولید و توزیع محدود شد و رشد اقتصادی درجا زد، درصد نفوذ این دهک‌ها به جامعه را امسال به ۷۰ درصد رساند و ریشه فقر را در زمین تقویت کرد.

خانوارهای با درآمد متوسط جامعه نیز زمانی مراجعه به رستوران‌های سنتی را تفریح تلقی می‌کردند، رستوران‌هایی که فهرست غذایی آنها حال زیر ۱۵۰ هزار تومان نمی‌آید؛ طبق بررسی‌های انجام شده میانگین قیمت کباب‌های ساطوری بناب در بازه زمانی ۴ ساله ۵۱۱ درصد، کباب بختیاری ۴۴۲ درصد، بال کبابی ۳۳۶ درصد و جوجه مخصوص ۵۰۵ درصد رشد داشته است.

اما دهک‌های کم‌درآمد و با درآمد متوسط تنها قربانیان تورم نبوده‌اند و نیستند و به تبع تورم اگر همچنان پرسرعت به حرکت خود ادامه دهد قربانیان بیشتری خواهد گرفت و به زودی دهک‌های اول جامعه را نیز درگیر خواهد کرد.


دولت سیزدهم ابر تورم ایجاد کرد

با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده در دولت سیزدهم مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و همچنین تشدید کسری بودجه با افزایش آن از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان به هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم و رشد افسارگسیخته نقدینگی و افزایش نرخ ارز به نظر نمی‌رسد که آتش تورم خاکستر شود و باید آماده تجربه تورم‌های بالا در ماه‌های پیش‌رو بود، تورمی که به گفته کارشناسان حال به ابرتورم بدل شده است.

گفتنی است که براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری در تیرماه به ٥٢,٨ درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٦٠.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷ ۲۵۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1661986

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =